Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się pora na siew pomidorów. Kiedy siać na rozsadę, a potem sadzić pomidory do gruntu?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Każda rozsada, niezależnie od sposobu jej przygotowania, powinna być przed sadzeniem zahartowana, a w dniu sadzenia obficie podlana.
Każda rozsada, niezależnie od sposobu jej przygotowania, powinna być przed sadzeniem zahartowana, a w dniu sadzenia obficie podlana. unsplash.com/Lewis Wilson
Chcesz mieć własne zbiory? Sprawdź, kiedy siać pomidory na rozsadę. Termin jest uzależniony od momentu planowanego wysadzenia pomidorów do gruntu. Są jedną z ulubionych upraw warzywnych w przydomowych ogródkach i na działkach. Na rynku jest duży wybór odmian pomidorów, które ze względu na wysokość, jaka osiągają rośliny, dzielimy na karłowe i wysokie. Podpowiadamy, jak siać i jak zahartować młode rośliny.

Spis treści

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Trzeba pamiętać, że pomidor, podobnie jak papryka jest rośliną ciepłolubną, dlatego do gruntu może trafić dopiero wtedy, gdy temperatura zarówno powietrza, jak i gruntu będzie sprzyjała uprawie. Jednocześnie powinien to być czas, gdy w Polsce mija zagrożenie wystąpienia przymrozków. Więcej o sprawdzonej dacie nieco później.

Dlaczego zaczynamy od wskazania terminu sadzenia rozsady do gruntu? Z bardzo praktycznego względu. Otóż zbyt wcześnie wysiane pomidory mogą „zdziczeć”, jak mówią potocznie ogrodniczki. Stanie się tak, gdy zbyt długo będą np. w domu na parapecie. Dlatego warto wyliczyć ok. 6-8 tygodni, inni wskazują na 50-60 dni, jako okres produkcji rozsady pomidorów.

Rozsada powinna być mocna i krępa, a nie nadmiernie wyciągnięta.

Aby w połowie maja mieć własną gotową rozsadę, nasiona wysiewamy np. w szklarni w końcu marca – początku kwietnia. Do siewu należy używać wyłącznie zdrowego
Aby w połowie maja mieć własną gotową rozsadę, nasiona wysiewamy np. w szklarni w końcu marca – początku kwietnia. Do siewu należy używać wyłącznie zdrowego materiału siewnego. unsplash.com/Tom Jur

Praktycy zalecają wysiew pomidorów w połowie marca. - Siejąc w tym terminie, nie wydłużają się nadmiernie łodyżki roślin, a tym samym stają się one silniejsze, podpowiada Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Jak siać pomidory na rozsadę?

Jeśli zdecydujemy się na wielodoniczki, wówczas wysiewamy po 1 nasionku. Natomiast w większych donicach siejemy pojedynczo, co 2-3 cm. Następnie nasiona przysypujemy warstwą ziemi z piaskiem (ok. pół centymetra, nie grubiej). Wystarczy delikatnie przyklepać i zrosić wodą.

Eksperci podpowiadają, że doniczki w tym pierwszym etapie można przykryć szybą lub folią, co jednej strony zapobiegać parowaniu, a z drugiej utrzymać stałą temperaturę. Ta w początkowej fazie powinna wynosić 19-24ºC, a po wschodzie ok. 16-20ºC. Pamiętajmy o zraszaniu ziemi na tyle delikatnie, żeby nie wypłukać nasion.

Śląski ODR: Siewki pomidorów pikujemy do pojedynczych doniczek, gdy posiadają liście właściwe. Pojedyncze rośliny w wielodoniczkach nie muszą być od razu pikowane. Starczy raz, do większych, pojedynczych pojemników.

Kidy wysadzić pomidory do gruntu?

Dzięki uprawie pomidorów z rozsady, skraca się okres wzrostu w polu w porównaniu z okresem, gdybyśmy wysiewali je do gruntu. Dorastanie i dojrzewanie owoców przypada latem, przede wszystkim w sierpniu i wrześniu.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Agrotechniczny termin sadzenia rozsady przypada w Polsce na drugą połowę maja, ale uzależniony jest głównie od przebiegu pogody w danym roku. Zazwyczaj to połowa maja, gdy mija tzw. Zimni Ogrodnicy (Pankracy, Serwacy, Bonifacy, których imieniny przypadają 12-14 maja) i zimna Zośka (15 maja).

Jak hartować pomidory przed wysadzeniem do gruntu?

Wiemy już, kiedy siać i sadzić pomidory, jednak rośliny trzeba przygotować na ten moment. Sadzonka powinna być silna, ze zwartą bryłą korzeniową, o zdrowym wyglądzie. Na tym nie koniec - musi być zahartowana.

Początkowo możemy uchylać okno, by rozsada miała kontakt z chłodniejszym powietrzem, potem wystawiać ją na zewnątrz w ciągu dnia i chować doniczki na noc. Zahartowane rośliny będą lepiej przygotowane do niesprzyjających warunków.

Śląski ODR podpowiada: Produkcja rozsady to około 50 - 60 dni. Przed zasadzeniem roślin do gruntu, na okres ok. 10 dni wystawiamy doniczki na zewnątrz. Przyzwyczajają się do warunków, w których będą się dalej rozwijać. Pamiętać należy o przesunięciu ich z dala od słońca w szczytowych godzinach nasłonecznienia.

Jeśli warunki w danym rejonie sprzyjają, można rozsadę sadzić wcześniej, niż w połowie maja zdarza się to już pod koniec kwietnia. Rozsadę na późniejsze
Jeśli warunki w danym rejonie sprzyjają, można rozsadę sadzić wcześniej, niż w połowie maja zdarza się to już pod koniec kwietnia. Rozsadę na późniejsze zbiory można sadzić nawet na początku czerwca. unsplash.com/Janko Ferlič

Można uprawiać pomidory z siewu do gruntu, jednak jest to zdecydowanie mniej popularna metoda. Termin siewu jest uzależniony od temperatury gleby, która powinna osiągnąć przynajmniej 8ºC. W uprawie z siewu początek dojrzewania następuje około 2 tygodnie później niż w uprawie z rozsady, a główny okres zbiorów przypada na wrzesień.

Złe sąsiedztwo dla uprawy pomidorów. Tych warzyw w pobliżu unikaj

Ważna jest nie tylko roślina rosnąca obok w danym sezonie, ale i uprawy, które prowadziliśmy w danym miejscu w poprzednich sezonach.

Specjaliści Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce integrowanej produkcji pomidorów gruntowych piszą:

Nie należy uprawiać pomidorów po roślinach takich jak: papryka, oberżyna, ziemniak i tytoń, a na tym samym polu częściej niż co 3 lata. Unikać należy również bliskiego sąsiedztwa uprawy ziemniaków i pomidorów, ze względu na możliwość przenoszenia się chorób (np. zaraza ziemniaczana) i szkodników z jednej plantacji na drugą.

Niekorzystne jest również lokalizowanie uprawy obok pola, na którym w poprzednim roku rosły ziemniaki, gdyż młode, świeżo posadzone pomidory mogą być atakowane przez chrząszcze stonki wychodzące wiosną z ziemi.

Ile dni od posadzenia pomidory będą do zbioru?

Wśród odmian pomidorów wyróżniamy odmiany

  • bardzo wczesne,
  • wczesne,
  • średniowczesne,
  • średniopóźne,
  • późne.

W przypadku bardzo wczesnych odmian pierwsze pomidory przy sprzyjających warunkach zbierzemy już 50-60 dni od posadzenia. Najpóźniejsze odmiany pozwalają na pierwsze zbiory po 80-90 dniach od posadzenia.

Eksperci z zakresu ochrony roślin wskazują, że im wcześniejsza jest odmiana, tym mniejsze istnieje prawdopodobieństwo porażenia pomidorów przez zarazę ziemniaczaną i większe możliwości ograniczenia ilości stosowanych środków ochrony roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbliża się pora na siew pomidorów. Kiedy siać na rozsadę, a potem sadzić pomidory do gruntu? - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny