Zasiłki - zmiany w 2022 roku. Już nie będzie półrocznego chorobowego po utracie pracy

Opr. (AM)
ZUS
Krótszy okres pobierania zasiłku chorobowego, zaliczanie okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego oraz wypłata emerytury i renty na konto. To niektóre ze zmian, jakie zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Prace nad zmianami w ubezpieczeniach zostały zakończone, przyjęta przez Sejm ustawa (o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych) została podpisana przez prezydenta RP. Celem nowelizacji jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń oraz usprawnienie funkcjonowania ZUS w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek. Ustawa wprowadzi szereg zmian, a większość przyjętych uregulowań wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku:

91 dni zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Obecnie w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby (lub niemożności wykonywania pracy) jednak nie dłużej niż przez 182 dni, a przy niezdolności do pracy z powodu gruźlicy lub w czasie ciąży - najwyżej przez 270 dni. Ten okres zasiłkowy obowiązuje podczas trwania stosunku pracy i po jego ustaniu.

Czytaj również: Rekordowy wzrost składek płaconych przez przedsiębiorców w 2020 roku

Nowelizacja przewiduje jednak, że "za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2 (decyzja organu w zw. z chorobą zakaźną - red.) przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 (badania dla kandydatów na dawców tkanek - red.) oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży".

Jeden okres zasiłkowy dla wszystkich niezdolności do pracy
Zgodnie z aktualnymi przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej, a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Zmieniony art. 9 ust. 2 (ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) stanowi, że:

"Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży".

Na podstawie tego przepisu, nie będzie mieć znaczenia rodzaj choroby. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy (poza ciążą) oraz okresy niezdolności do pracy z przerwami do 60 dni będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego.

Czytaj również: Zmiany w zwolnieniach L4 w 2021 roku. Nowy bat na kombinatorów, którzy "chorują" miesiącami

80 proc. zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu
Obecnie zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Nie dotyczy to okresu, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz okresu ciąży. Po zmianie zasiłek chorobowy za pobytu w szpitalu będzie wyższy - 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Nowe terminy wypłat świadczeń z ubezpieczeń społecznych
Dziś płatnicy składek będący płatnikami zasiłków wpłacają świadczenia w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń. ZUS robi to na bieżąco - po stwierdzeniu uprawnień, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów potrzebnych do stwierdzenia uprawnień.

Od nowego roku ZUS i płatnicy musieli wypłacać zasiłki "na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień (..), nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku". Innymi słowy, wypłata zasiłku może zostać wydłużona i nastąpi dopiero po wyjaśnieniu wszystkich ewentualnych wątpliwości.

Czytaj również: Matki czekają na wyrównanie zasiłku macierzyńskiego. Co z ich świadczeniem?

Dobrowolne ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców
Od stycznia 2022 roku nie będą obowiązywały zapisy, które pozwalały na ustanie z mocy ustawy dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, na skutek nieopłacenia składek w terminie. Teraz, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem (w tym chorobowym) lub jego ustanie będzie mogło nastąpić nie wcześniej, niż płatnik złoży w ZUS (odpowiednio) zgłoszenie lub wyrejestrowanie. Oznacza to, że od dnia przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do złożenia wniosku o wyrejestrowanie składki będą należne i dochodzone przymusowo.

Tak skonstruowane przepisy mają dać prawo przedsiębiorcom do ubiegania się o świadczenia z chorobowego także wtedy, gdy nie płacą składek w terminie. Zakładają jednak, że osoby, u których niezdolność do pracy powstanie wtedy, gdy mają zaległości w opłatach składek też mogą ubiegać się o zasiłek - ale pod spłacie zadłużenia. Przedsiębiorca będzie miał na to pół roku.

Zasiłek macierzyński po chorobowym
W związku z nowelizacja przepisów, pracownica w ciąży, której wygaśnie umowa o pracę z powodu śmierci pracodawcy lub z którą rozwiązany zostanie stosunek pracy w okresie ciąży na skutek upadłości lub likwidacji firmy i której nie zapewni się innej pracy - od 1 stycznia 2022 roku będzie przysługiwało - do dnia porodu - świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Zmiany w egzekucji należności składkowych
Przedsiębiorcy (płatnicy składek) muszą być przygotowani na to, że od przyszłego roku, organ rentowy będzie mógł potrącać nieopłacone składki i odsetki za zwłokę z wypłacanych przez siebie świadczeń.
(Źródło: PIT.pl)

Wysokie ceny gazu. Gazprom szantażuje Europę.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie