Zanzibar 2021/2022. Wakacje zimą na rajskiej wyspie: atrakcje, pogoda, loty. Co warto zobaczyć? Sprawdź zasady wjazdu

Monika Golonka
Monika Golonka
Co warto zobaczyć na Zanzibarze?
Co warto zobaczyć na Zanzibarze? Humphrey Muleba/Unsplash
Gdy w Polsce za oknem zimno i szaro, na Zanzibarze trwa upalne lato. Egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim to jedna z ulubionych wakacyjnych destynacji Polaków. Kiedy najlepiej ją odwiedzić? Co warto zobaczyć na Zanzibarze? Gdzie znajduje się słynny Hotel Paradise? Wszystkie najważniejsze informacje oraz aktualne zasady wjazdu znajdziecie poniżej.

Spis treści

Zanzibar w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najchętniej wybieranych miejsc na egzotyczne wakacje. Nie znajdziemy tu jednak wielkich resortów ani rozbudowanej infrastruktury turystycznej - mimo ogromnego zainteresowania tej niewielkiej wyspie wciąż udaje się zachować kameralny, dziki charakter. Turystów przyciągają tu rajskie plaże, turkusowa woda, liczne atrakcje, orientalna kuchnia i niespotykana gościnność mieszkańców. Tu nie można się nudzić. O tym, co trzeba zobaczyć podczas wakacji na Zanzibarze, przeczytacie poniżej.

Zanzibar: wakacje zima, wiosna 2021/2022

Zanzibar to archipelag wysp położony na Oceanie Indyjskim, ok. 40 km od wschodniego wybrzeża Afryki, na tzw. wybrzeżu suahlili. Administracyjnie jest częścią Tanzanii - w wyniku połączenia Ludowej Republiki Zanzibaru i Pemby z Tanganiką w 1964 r. - ale stanowi jej autonomiczną część ze stolicą w Zanzibar Town.

Archipelag składa się z dwóch większych wysp:

 • Unguja - główna wyspa (nazywana Zanzibarem)
 • Pemba

Poza nimi do archipelagu Zanzibaru należy wiele mniejszych wysepek. Większość jest niezamieszkana, niektóre są prywatne i należą do luksusowych resortów - jak pięciogwiazdkowy ośrodek na wyspie Mnemba - lub indywidualnych właścicieli.

Z kolei położona w okolicy północnozachodniego wybrzeża Ungujy wyspa Tumbatu zamieszkiwana jest przez rdzenną ludność. Można się na nią dostać jedynie po otrzymaniu pozwolenia od shehy, tzn. przywódcy jednego z miasteczek na wyspie.

160 km na południe od Zanzibaru leży wyspa Mafia. Słynie z pięknych raf koralowych i rajskich, pustych plaż. Można tu nurkować z rekinami wielorybimi i oglądać humbaki (między sierpniem a październikiem - gdy migrują w okolice wybrzeża Kenii).

Zanzibar: pogoda. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?

Zanzibar położony jest w strefie klimatu równikowego. W ciągu roku występują tu dwie pory suche i dwie pory deszczowe.

Krótka pora sucha przypada w styczniu i lutym - wtedy na Zanzibarze jest najgoręcej. Termometry w tych miesiącach wskazują średnio około 30-32°C, ale duża wilgotność powietrza powoduje, że temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa. W nocy temperatura nie spada poniżej 22°C. Temperatura wody w porze suchej wynosi ok. 26°C.

Długa pora deszczowa trwa od marca do końca maja. Temperatura w tym czasie wynosi zwykle od 29°C do 32°C w dzień i ok. 22°C w nocy. Woda w Oceanie Indyjskim ma temperaturę ok. 25-27°C. Długa pora deszczowa nie jest najlepszym momentem na odwiedzenie Zanzibaru. Opady w tym czasie bywają obfite, czasem zdarza się, że deszcz pada bez przerwy przez kilka dni. Bilety lotnicze mogą być tańsze, ale część hoteli zawiesza swoją działalność, zamknięte mogą być też niektóre atrakcje.

Długa pora sucha trwa od czerwca do października. Temperatury są nieco niższe i wynoszą ok. 28-30°C w ciągu dnia i 18-20°C w nocy. Niska wilgotność powietrza w tym czasie sprawia, że upały nie są tak uciążliwe, jak podczas krótkiej pory suchej. Temperatura wody o tej porze roku to ok. 23-24°C.

Krótka pora deszczowa przypada w listopadzie i grudniu. Temperatura w tym czasie oscyluje wokół 30-31°C w dzień i 20-21°C w nocy. Woda w listopadzie i grudniu ma temperaturę 25-27°C. Opady w tym czasie mogą być intensywne, ale nie są długotrwałe ani tak obfite jak podczas długiej pory deszczowej i nie powinny być przeszkodą w zwiedzaniu czy wypoczynku.

Kiedy najlepiej wyjechać na Zanzibar? Pogoda w styczniu i lutym najbardziej będzie odpowiadać tym, którzy lubią upały. Ci, którzy wolą nieco niższe temperatury, łagodzone dodatkowo przez lekką morską bryzę, powinni przylecieć na Zanzibar między czerwcem a październikiem, gdy na wyspie trwa długa pora sucha - w tym czasie wyspę odwiedza też najwięcej turystów. Listopad i grudzień to czas, gdy na Zanzibarze zdarzają się intensywne, ale krótkie deszcze - w tym czasie turystów jest znacznie mniej, niższe są też ceny biletów lotniczych i noclegów.

Zanzibar to jeden z najlepszych na świecie kierunków dla miłośników kitesurfingu
Zanzibar to jeden z najlepszych na świecie kierunków dla miłośników kitesurfingu Kitereisen/pixabay

Zanzibar: atrakcje przyrodnicze, zabytki. Co zobaczyć?

Co zwiedzić na Zanzibarze? Niewielka wyspa obfituje w atrakcje turystyczne - znajdziemy tu zarówno rajskie plaże, jak i zabytki czy atrakcje przyrodnicze. Poniżej lista miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić podczas urlopu na Zanzibarze:

 • Farmy przypraw - wizyta na farmie przypraw to jedna z najpopularniejszych atrakcji Zanzibaru. Tropikalny klimat i żyzne ziemie wyspy, nazywanej Spice Island, sprawiają, że uprawia się tu przyprawy z całego świata. Do wyboru mamy kilkanaście farm, po których oprowadzają przewodnicy. Na farmach przypraw można zobaczyć jak wyglądają m.in. uprawy goździków, cynamonu, muszkatołowca, imbiru, pieprzu, kawy, wanilii ,trawy cytrynowej czy ananasów. Podczas wycieczki można też spróbować świeżych owoców, kupić przyprawy i naturalne kosmetyki od lokalnych farmerów. Koszt wycieczki to ok. 20-30 dolarów.
 • Jozani Forest i zatoka Chwaka - Park Narodowy Jozani dzieli się na dwie części. Pierwsza to naturalny las deszczowy, w którym można spotkać m.in. endemiczne małpy z gatunku red colobus, egzotyczne ptaki i motyle, druga to rozciągający się aż do zatoki Chwaka las namorzynowy. Wejście do Parku Narodowego Jozani możliwe jest tylko z przewodnikiem. Cena wycieczki to ok. 8 dolarów.
 • Snorkeling - snurkowanie w turkusowych wodach Oceanu Indyjskiego to obowiązkowy punkt wycieczki. Miejsc na snorkeling jest jest wiele, ale najpiękniejsze miejsca zobaczymy podczas wycieczek na Safari Blue (w Zatoce Menai), Blue Lagoon oraz w okolice wyspy Mnemba czy Prison Island. Kosz takiej wycieczki to ok. 50-60 dolarów.
 • Stone Town - Kamienne Miasto, czy zabytkowa część Zanzibar Town, została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wybrać się na spacer uliczkami Stone Town (dostępne są wycieczki z przewodnikiem), by poznać jego historię zobaczyć unikalną architekturę, w której przeplatają się wpływy arabskie, afrykańskie, indyjskie i europejskie. W Stone Town znajduje się dom Freddy'ego Mercury'ego, w którym obecnie mieści się jego muzeum (wstęp - 10 dol.). Warto zobaczyć też XIX-wieczny Targ Niewolników, pałac "Dom Cudów", perskie łaźnie Hamamni i bazar Dajarani. Spacer po Stone Town z przewodnikiem kosztuje ok. 50 dolarów.
 • Prison Island (Changuu) - wyspa położona niedaleko wybrzeża Stone Town. Dawniej Arabowie przetrzymywali na niej niewolników, następnie Brytyjczycy wybudowali więzienie, od którego wzięła się nazwa Prison Island, później wyspa służyła też za miejsce kwarantanny dla chorych na żółtą febrę. Dziś na wyspie mieści się rezerwat żółwi olbrzymich, przywiezionych na Zanzibar z Seszeli. Koszt wycieczki to ok. 35 dolarów.
 • The Rock - restauracja położona na niewielkiej wystającej z oceanu skale koralowej, serwująca przede wszystkim owoce morza. Podczas odpływu można do niej dojść piechotą, w czasie przypływu potrzebna jest łódź.

Poza wymienionymi atrakcjami, przewodnicy oferują też np. możliwość pływania z delfinami czy wycieczki promem na sąsiednie wyspy Pemba, Mafia lub do stolicy Tanzanii Dar Es Salaam.

Trzeba przygotować się na to, że podczas pobytu na Zanzibarze, szczególnie na plażach i w Stone Town, będziemy zaczepiani przez osoby oferujące wycieczki w okazyjnych cenach. Warto jednak kupować je u profesjonalnych, lokalnych przewodników, którzy rzeczywiście znają wyspę, jej historię i zwyczaje i będą towarzyszyć nam podczas całej wycieczki. Wszyscy posiadają identyfikatory z numerem licencji, noszą też charakterystyczne jasnozielone koszule. Zwykle można się z nimi skontaktować za pośrednictwem hotelu lub znaleźć ich w biurze informacji turystycznej w Stone Town (przy wejściu do Starego Fortu).

Zanzibar: plaże

Zanzibar to raj dla osób, które kochają plażowanie i sporty wodne. Kitesurferzy najchętniej wybierają miejscowości na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najbardziej popularne są Paje i Jambiani z szerokimi plażami i płytką turkusową wodą. Na miejscu znajdziemy liczne wypożyczanie sprzętu oraz szkoły windsurfingu i kitesurfingu.

Północne wybrzeże będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć możliwość opalania się na plaży i kąpieli o dowolnej porze dnia, niezależnie od charakterystycznych dla wyspy przypływów i odpływów - na północy pływy prawie nie występują.

Miłośnicy imprez na plaży powinni wybrać się na Crazy Monday organizowany przez hotel Coral Rocks w Jambiani i słynną imprezę w Kae Beach Bar w okolicach Michamwi Kae, podczas której można oglądać występy lokalnych tancerzy i akrobatów oraz podziwiać zachód słońca nad Zanzibarem. Popularne jest też tzw. Full Moon Party w hotelu Kendwa Rocks.

Zanzibar: loty

Na Zanzibar można dostać się z Polski liniami Qatar Airways z przesiadką w Doha albo Fly Dubai czy Emirates z przesiadką w Dubaju. Na wyspę można też dotrzeć liniami czarterowymi EnterAir z międzylądowaniem w Hurgadzie. Lot trwa łącznie około 11-12 godzin. Lot w obie strony dla jednej można kupić za ok. 2500-3000 zł.

Inną opcją jest wycieczka last minute na Zanzibar. Ceny tygodniowego pobytu ze śniadaniami zaczynają się od ok. 3700 zł.

Zanzibar: koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa władze Tanzanii wprowadziły pewne ograniczenia dotyczące wjazdu na wyspę. Wszyscy Polacy przylatujący na Zanzibar muszą mieć ze sobą certyfikat potwierdzający negatywny wynik testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem - certyfikaty szczepień tu nie obowiązują.

Przed wylotem należy też wypełnić i mieć ze sobą wydrukowany formularz Travelers Surveillance Form dostępny TUTAJ.

Po przylocie na lotnisku wypełnia się też formularz dotyczący stanu zdrowia.

Zanzibar: szczepienia i inne praktyczne informacje

Szczepienia
Od turystów przylatujących na Zanzibar z Polski nie są wymagane żadne szczepienia. Osoby, które przybywają na wyspę z Tanzanii kontynentalnej (lub odwrotnie) powinny posiadać potwierdzenie szczepienia przeciw żółtej febrze.

Lekarze medycyny podróży zalecają, by przed wyjazdem na Zanzibar zaszczepić się lub przyjąć dawki przypominające przeciw następującym chorobom:

 • odra, świnka, różyczka
 • tężec
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B
 • dur brzuszny
 • cholera

Na wyspie odnotowuje się również sporadyczne przypadki malarii (na wakacje należy koniecznie zabrać ze sobą środek odstraszający komary). Najlepiej na 4-6 tygodni przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który udzieli szczegółowych informacji na temat szczepień, profilaktyki i przygotowania do podróży.

Dokumenty
Aby dostać się na Zanzibar trzeba posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. Po wylądowaniu na lotnisku należy wypełnić formularz wjazdowy, by móc kupić wizę. Jej koszt to 50 dolarów, jest ważna przed 90 dni.

Waluta
Walutą obowiązującą na Zanzibarze jest szyling tanzański (1 zł to ok. 518 szylingów). W większości miejsc można płacić w dolarach, bardzo ważne jest jednak to, by były to banknoty wydane po 2007 r. Starsze dolary praktycznie nie są przyjmowane w sklepach ani kantorach.

Transport po wyspie
Na Zanzibarze nie funkcjonują żadne oficjalne linie autobusowe. Aby zwiedzić jak najwięcej, najwygodniej będzie poruszać się po wyspie wynajętym samochodem (trzeba pamiętać, że na Zanzibarze obowiązuje ruch lewostronny). Razem z dokumentami z wypożyczalni dostaniemy "driving permit", który należy zawsze mieć ze sobą w samochodzie - policjanci bardzo często sprawdzają, czy turyści mają pozwolenie na prowadzenie auta - za jazdę bez pozwolenia grozi mandat. Ceny za wynajęcie samochodu na jeden dzień zaczynają się od 170 zł za dzień.

Po wyspie można poruszać się też taksówką. Z lotniska do Stone Town dostaniemy się za około 10 dolarów, kurs na wschód lub północ wyspy to koszt ok. 60 dolarów. Za około 100 dolarów można wynająć auto z kierowcą na cały dzień.

Popularną formą transportu są tzw. dala dala - małe "autobusy", poruszające się między miastami. Nie obowiązuje tu rozkład jazdy, busy odjeżdżają wtedy, gdy zapełnią się pasażerami. Koszt biletu to ok 2,5-5 zł w zależności od długości trasy.

Zanzibar: Hotel Paradise - gdzie jest? MAPA

Na Zanzibarze kręcony był popularny program rozrywkowy stacji TVN - Hotel Paradise. Odwiedzenie go może być ciekawym pomysłem na wycieczkę dla fanów reality show. Jak znaleźć Hotel Paradise na Zanzibarze?

Nazwa "Hotelu Paradise" to Milele Beach Resort. Mieści się on w miejscowości Dongwe na wschodnim wybrzeżu wyspy. Obecnie działa tam restauracja, można też zwiedzać teren hotelu, w którym mieszkali uczestnicy. Poniżej szczegółowa lokalizacja Hotelu Paradise.

Hotel Paradise: MAPA

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Zanzibar 2021/2022. Wakacje zimą na rajskiej wyspie: atrakcj...

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Byliśmy w Portugalii enterem, to równie piękny kierunek. Na Zanzibarze nie byliśmy jeszcze ale wszystko przed nami, najpierw zwiedzimy Europę a potem pomyślimy o innych stronach świata.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie