Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanieczyszczone leki na cukrzycę. Eksperci: Pacjenci powinni je przyjmować

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Jak twierdzą eksperci, zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia tym lekiem.
Jak twierdzą eksperci, zaprzestanie przyjmowania metforminy może grozić poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż kontynuacja leczenia tym lekiem. Pixabay
W lekach na cukrzycę wykryto zanieczyszczenia. Cukrzycy są zaniepokojeni. Eksperci zgodnie twierdzą, że pacjenci chorzy na cukrzycę nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. To substancja czynna używana jest do produkcji leków przeciwko cukrzycy.

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 4 grudnia minister zdrowia zorganizował spotkanie z udziałem: prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Głównego Inspektora Sanitarnego, dyrektora Narodowego Instytutu Leków, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej i konsultantów krajowych.

Czytaj więcej: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Biorą je miliony Polaków. Minister Zdrowia zabrał głos nt. zanieczyszczonej metforminy

W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.

Jeśli dojdzie do wycofania metforminy ze sprzedaży, to cukrzycy musieliby stosować inną substancję czynną, bo metformina nie ma w swojej grupie terapeutycznej dostępnego zamiennika. Są inne leki do leczenia tego schorzenia, ale o ich włączeniu musiałby zdecydować lekarz.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę.

W Polsce na cukrzycę choruje prawie dwa miliony osób.

Tu oglądasz: Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny