W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 4 grudnia minister zdrowia zorganizował spotkanie z udziałem: prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Głównego Inspektora Sanitarnego, dyrektora Narodowego Instytutu Leków, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej i konsultantów krajowych.
Czytaj więcej: Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Biorą je miliony Polaków. Minister Zdrowia zabrał głos nt. zanieczyszczonej metforminy
W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach.
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.
Jeśli dojdzie do wycofania metforminy ze sprzedaży, to cukrzycy musieliby stosować inną substancję czynną, bo metformina nie ma w swojej grupie terapeutycznej dostępnego zamiennika. Są inne leki do leczenia tego schorzenia, ale o ich włączeniu musiałby zdecydować lekarz.
Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę.
W Polsce na cukrzycę choruje prawie dwa miliony osób.
Tu oglądasz: Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?