MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żadnych charakterystycznych objawów klinicznych. Tak wygląda większość przypadków tego raka, którego wykrywa prosty i bezpłatny test

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdy pojawiają się objawy tego raka, często świadczą o zaawansowanej fazie jego rozwoju. Coraz częściej chorują i umierają na niego dwudziestolatki. Tymczasem badania w kierunku są bezpłatne i wciąż zbyt mało popularne. W pełni wyleczalne jest wykrycie nowotworu w początkowym stadium choroby, dlatego konieczne jest zachęcanie do testów. Zobacz, kiedy go zrobić i jak się przygotować.

Spis treści

Rak szyjki macicy – objawy to późne stadium choroby

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który wciąż wykrywany jest zbyt późno. Jak podaje AOTMiT w nowych rekomendacjach nt. zapobiegania temu rakowi, „w większości przypadków nie daje żadnych charakterystycznych objawów klinicznych, przy czym wystąpienie objawów może świadczyć już o zaawansowanej fazie rozwoju nowotworu”.

W związku za sytuacją związaną z zachorowaniami na raka szyjki macicy prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydał nowe rekomendacje nt. działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących zapobiegania zachorowaniom.

Problem jest palący, bo przeżywalność należy do najniższych w Europie. Podczas gdy w ciągu roku na raka szyjki macicy zachorowało łącznie 2160 kobiet, zmarło 1361 (dane za 2021 r. z Krajowego Rejestru Nowotworów 2023 r.). Najwięcej nowych przypadków dotyczy sześćdziesięciolatek, najwięcej umiera tych w wieku 65-69 lat. Rosną zachorowania i zgony wśród młodych pań, w wieku zaledwie 25-29 lat. Informacje na temat tego, kto jest zagrożony nowotworem i w jaki sposób zapobiegać i wykrywać chorobę na czas, a także zachęcanie do badań, pomogłyby zmienić tę sytuację.

Czytaj: Diagnozę o raku szyjki macicy słyszy codziennie 10 Polek

Rekomendacje AOTMiT w tej sprawie powstały na podstawie analizy, do której włączono rekomendacje kliniczne wielu organizacji krajowych i zagranicznych, w tym Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP), Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy (TKiPSM)) oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK).

Nowe rekomendacje w profilaktyce raka szyjki macicy

Zachorowaniom na raka szyjki macicy i ich skutkom można zapobiegać, a główny sposób to badania przesiewowe w celu jego wykrycia we wczesnym stadium rozwoju. AOTMiT rekomenduje prowadzenie badań przesiewowych u kobiet w wieku od 21 roku życia do 69. r.ż. albo 74 r.ż., przy czym powyżej 65 lat decyzję o zaprzestaniu badań przesiewowych powinny poprzedzić negatywne wyniki tych wcześniejszych.

Złotym standardem diagnostyki nowotworu szyjki macicy jest cytologia, a narzędziem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy jest test HPV – podano w rekomendacji AOTMiT.

Aktualnie jednak przepisy przewidują, że bezpłatną cytologię przesiewową w ramach programu zdrowotnego wykonuje się w przypadku kobiet w wieku 25-64 lat, które nie robiły jej w ciągu ostatnich 3 lat. Badanie wykonuje się co roku przy obciążeniu czynnikami ryzyka, do których należą:

Wymieniono także pozostałe potencjalne czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, które powinny skłonić do regularnych badań profilaktycznych. Należą do nich:

 • wiek 45-55 lat,
 • niski status socjoekonomiczny,
 • wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych,
 • wczesna inicjacja seksualna,
 • duża liczba partnerów seksualnych,
 • przebyte zakażenie chlamydią,
 • liczne porody.

Aby badania przesiewowe były jak najbardziej miarodajne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się przed ich wykonaniem, tj.:

 • zaplanowanie badania tak, by nie wypadało w trakcie krwawienia, a także wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki i później niż 4 dni po jej zakończeniu (nie dotycz to kobiet po menopauzie),
 • zaplanować cytologię min. 1 dzień po badaniu ginekologicznym, w tym USG dopochwowym,
 • przez co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie stosować
 • leków dopochwowych,
 • przez 24 godziny przed badaniem nie uprawiać seksu.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny