Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczął się sezon na kleszcze. Podlasie jest rajem dla kleszczy (wideo)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Prof. Joanna Zajkowska z prawej
Prof. Joanna Zajkowska z prawej Anatol Chomicz
I na choroby, które przenoszą. Na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało już osiem osób.

Śpiączka, paraliż, porażenia kończyn, zanik mięśni oraz zaburzenia oddychania czy funkcji poznawczych... To nie wszystko. Kleszczowe zapalenie mózgu może doprowadzić nawet do 
śmierci. – I nie uchroni nas przed nim szybkie usunięcie kleszcza ze skóry – mówi prof. Joanna Zajkowska, zastępczyni kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. I tłumaczy: – Wirus bowiem znajduje się już w gruczołach ślinowych kleszcza. Zwierzę zaraża nas nim od razu po wkłuciu.

Inaczej jest z boreliozą. – Bakterie, które wywołują tę chorobę znajdują się bowiem w jelitach kleszcza. Aby przeszły do gruczołów ślinowych, kleszcz musi żerować na człowieku przez wiele godzin – tłumaczy profesor.

Na konferencji „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – nieznana choroba, na którą nie ma lekarstwa” opowiadała, że kleszczy jest coraz więcej. W całej Europie. – I to zarówno w krajach skandynawskich, jak i cieplejszych: Bułgarii czy Włoszech.

Jednak to Podlasie jest rajem dla kleszczy. Dlaczego? – Wynika to z tego, że mamy tak dużo kompleksów leśnych i tej naszej bioróżnorodności, która zapewnia kleszczom możliwość zerowania – tłumaczy prof. Joanna Zajkowska. Poza tym – praktycznie niemożliwe jest pozbycie się ich. – Są dosyć niewybredne jeśli chodzi o żywiciela. Duże zwierzęta je żywią, a ptaki i małe gryzonie przenoszą. Łagodna zima pozwala im przeżyć – dodaje prof. Zajkowska.

A te zarażone – czy to wirusem zapalenia mózgu, czy bakteriami boreliozy – nie tylko zarażają inne, ale jeszcze przekazują wirusy i bakterie swojemu potomstwu. Koło się więc zamyka. Tym bardziej że – jak mówi prof. Zajkowska – te kleszcze zarażone są bardziej odporne. I to one przede wszystkim przeżywają srogie zimy.

Efekty są takie, że zachorowań jest coraz więcej. Mimo że sezon na kleszcze dopiero się rozpoczyna, w tym roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało w Polsce już osiem osób. – W tym siedem – na Podlasiu – mówi Maria Siwak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.

W ubiegłym roku nie było lepiej. Przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w całej Polsce było niemal 300. Ponad połowa chorych mieszka na Podlasiu. Na boreliozę zachorowało jeszcze więcej osób – ponad 1600 na samym Podlasiu. W tym roku zachorowań nie będzie mniej. Już zarejestrowano 280 przypadków boreliozy. – Bo kleszcze są wygłodniałe po okresie zimowym. Żeby się rozmnażać, muszą się odżywiać ludzką krwią – mówi Robert Konował, leśnik z Nadleśnictwa Krynki.

– Pomogłaby profilaktyka – jest przekonana Maria Siwak. – Ale niestety, mimo naszych akcji informacyjnych, nadal niewiele osób się szczepi.

A to jedyna szansa, by uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. – Szczepionka chroni w 99 proc. przed zachorowaniem – zaznacza prof. Zajkowska. Inaczej jest w przypadku boreliozy: – Ludzie się jej boją. Ale to mity i bajki. Bo borelioza to choroba bakteryjna, wdzięcznie leczona przez antybiotyki – dodaje prof. Zajkowska.

– Na pewno jest mniej ostrą chorobą, z mniej spektakularnymi objawami – przyznaje Joanna Szeląg, lekarz rodzinny. – Ale jest trudna do zdiagnozowania i może dawać wieloletnie powikłania, na przykład bóle stawów, ale też neurologiczne. Dlatego radzi, byśmy byli czujni. – Zgłaszajmy się do lekarza, kiedy kilka dni po ukąszeniu w jego miejscu pojawia się duży rumień.

To oznacza, że mogliśmy zostać zarażeni. – Natomiast wysoka gorączka, wymioty, bóle głowy, zaburzenia świadomości mogą świadczyć o zapaleniu mózgu – dodaje Joanna Szeląg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny