Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z fizyką za pan brat

Martyna Tochwin
Ciekawe zjawiska fizyczne i przyrodnicze, chemiczne eksperymenty - to wszystko interesuje uczestników zjazdu miłośników informatyki i nauk ścisłych.
Ciekawe zjawiska fizyczne i przyrodnicze, chemiczne eksperymenty - to wszystko interesuje uczestników zjazdu miłośników informatyki i nauk ścisłych. Fot. Martyna Tochwin
Fizyka, matematyka, biologia, chemia, geografia, informatyka - młodzi wielbiciele tych przedmiotów spotkali się w piątek w Sokółce.

Nauki ścisłe pozwalają nam rozumieć, jak funkcjonuje przyroda i cały świat - z tą tezą zgadzają się wszyscy uczestnicy Powiatowego Zjazdu Młodych Miłośników Informatyki i Nauk Ścisłych w Sokółce. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w piątek w Gimnazjum nr. 1.

Koncepcja zorganizowania takiego zjazdu narodziła się kilka miesięcy temu.

- To pomysł całego zespołu, a głównie nauczycieli uczących przedmiotów ścisłych - mówi Krystyna Stefanowicz, koordynator projektu. - Doszliśmy do wniosku, że osoby o ścisłych zainteresowaniach nie mają okazji, aby się ze sobą spotykać i wymieniać się swoimi doświadczeniami.

Eksperymenty z komputerem

Zjazd przyciągnął w sumie około osiemdziesięciu uczestników z trzech szkół. Nie jest to dużo, Krystyna Stefanowicz wierzy jednak, że przyszły rok będzie lepszy pod względem frekwencji.

- Rzeczywiście, odczuwamy lekki niedosyt. Wysłaliśmy bowiem informację o zjeździe do wszystkich szkół gimnazjalnych naszego powiatu. Odpowiedziały tylko dwie: Zespół Szkół Integracyjnych i Gimnazjum w Kuźnicy - podkreśla Krystyna Stefanowicz.

Podczas kilku godzin młodzi fani nauk ścisłych pokazali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialną pokazującą jakieś zjawisko fizyczne, wykazywali się wiedzą na tematy matematyczno-przyrodnicze. Dodatkowo wysłuchali wykładu dr. Andrzeja Andrejczuka z Uniwersytetu w Białymstoku na temat wykorzystania komputerów w fizyce.

- Do wielkich eksperymentów fizycznych komputer jest niezbędny, bo wiele urządzeń jednocześnie musi rejestrować wiele zjawisk - zapewnia dr. Andrzej Andrejczuk.
Łódeczka na świeczkę

Jedną z ciekawszych prezentacji zjawisk przedstawili uczniowie z Gimnazjum nr. 1 pod kierunkiem nauczyciela fizyki Józefa Żaka. Była to łódeczka napędzana świeczką.

- Łódeczkę przygotowaliśmy z dębu pozyskiwanego z puszcz nadbiebrzańskich. W zamkniętym naczynku z wpuszczoną do wody rurką pali się świeca. Powoduje to, że w tym naczynku atmosfera jest jak w piecu czyli wyrzuca powietrze i zasysa. Dzięki temu łódeczka się porusza - tłumaczy Józef Żak.

Choć to zjawisko wzbudziło największe zainteresowanie, wcale nie jest czymś nowym. Ten sposób napędu łódek jest znany od ponad stu lat.

- W 1897 roku w Anglii taki rodzaj napędu został opatentowany - wyjaśnia Żak. - Nie jest to więc żadna nowość, tylko znana od dawna zabawka.

Polubi, kto zrozumie

Zarówno Józef Żak jak i Andrzej Andrejczuk zapewniają, że fizykę da się lubić.

- Jak żadna inna nauka, daje nam odpowiedź na pytania jak działa natura - twierdzi dr. Andrejczuk.

- Fizyka to zwyczajnie filozofia świata. Jeżeli się ją rozumie, to nie można jej nie polubić - dodaje Józef Żak.

Organizatorzy zjazdu już planują kolejną imprezę za rok. Chcą ją połączyć z obchodami Dni Sokółki i specjalnie na tę okazją przygotowaną wystawą.

Powiatowy Zjazd Miłośników Informatyki i Nauk Ścisłych został zorganizowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać szanse 2006" realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny