Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Złota Setka. XVII Złota Setka: Informacja składana do KRS pozwala lepiej poznać kondycję przyszłego kontrahenta (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zeszłoroczna gala Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw: Wspólne zdjęcie przedstawicieli laureatów wszystkich kategorii rankingu i  wyróżnieni przedsiębiorcy
Zeszłoroczna gala Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw: Wspólne zdjęcie przedstawicieli laureatów wszystkich kategorii rankingu i wyróżnieni przedsiębiorcy Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek (12.11) zakończyliśmy zbieranie danych z firm do Złotej Setki, a w piątek (13.11) kończy się głosowanie na Menadżera Roku. Postanowiliśmy więc przypomnieć, dlaczego składanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw do Krajowego Rejestru Sądowego jest tak ważne. O wyjaśnienia poprosiliśmy Tomasza Starzyka, specjalistę z firmy Bisnode Polska, która specjalizuje się w dostarczaniu i analizowaniu danych biznesowych. Od lat jest też naszym partnerem merytorycznym przy tworzeniu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw.

Składanie sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym to obowiązek, a gdy się tego nie zrobi grozi grzywna lub nawet więzienie. Ale nie wszyscy się z niego wywiązują. Z czego to wynika: przedsiębiorcy chcą coś ukryć przed konkurencją, przed opinią publiczną? Jakie są najczęstsze przyczyny?

Zgoda co do tego, że wiele z zobowiązanych do składania w sądach swoich danych finansowych firm tego nie robi. Powodów tyle, ile nierzetelnych firm. Mimo wszystko z tego całego galimatiasu można pokusić się o wypunktowanie kilku podstawowych przyczyn. Głównym powodem, szczególnie w przypadku małych i średnich firm jest brak zgody na publikacje danych samego właściciela firmy. To często wiąże się z powodami osobistymi lub cechami charakteru. W przypadku firm dużych, często o braku publikacji decyduje polityka korporacyjna lub obawa przed wglądem w dane przez konkurencję.

Czytaj również: Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw Kuriera Porannego. Zobacz zdjęcia z gali

Dlaczego warto publikować dane finansowe?

Publikacja danych finansowych zwiększa wiarygodność i przejrzystość prowadzonej działalności, umożliwia ocenę ryzyka współpracy z badaną firmą dla firm ubezpieczających transakcje kredytowe. Pośrednio oznacza to brak obowiązku udostępniania kosztownych zabezpieczeń majątkowych dla dostawcy – firma publikująca dane, ułatwia sobie prowadzenia biznesu i obniża koszty działalności. Poza tym przejrzystość pozwala bankom na szybką ocenę kredytową i analizę wstępną klientów, tj. przygotowanie rekomendacji kredytu krótkoterminowego, co przyśpiesza podjęcie decyzji kredytowej i zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku dostarczanie części dokumentów. Pozwala też na monitoring sytuacji kredytowej przedsiębiorcy przez firmy leasingowe i faktoringowe. Brak publikacji powoduje konieczność dostarczania tych danych bezpośrednio, nawet do kilku firm na raz.

Czy kupilibyśmy auto bez sprawdzenia stanu silnika, przebiegu, nadwozia, właściciela? W obydwóch przypadkach odpowiedz jest taka sama. Nie. Nie kupilibyśmy ani domu, ani auta w oparciu tylko o przeczucia. Nawet bez pobieżnego i podstawowego sprawdzenia. Jeśli tak, to dlaczego podejmujemy biznesową decyzję w oparciu o przeczucie, bez sprawdzenia wielkości przychodów potencjalnego kontrahenta, właściciela, stanu i wielkości majątku, zwyczajów płatniczych, i tego wszystkiego co wiąże się z bezpieczeństwem zawierania transakcji?

Czego możemy się dowiedzieć o przedsiębiorstwie z samego raportu finansowego?

Raporty korzystają z wielu źródeł informacyjnych zarówno rejestrowych, branżowych oraz typowo marketingowych. Pozwala to klientom szybko uzyskać pełną informację o kontrahencie, począwszy od potwierdzenia jego danych rejestrowych (zgodne z KRS lub ewidencją działalności gospodarczej), informacji o danych finansowych (sprawozdania finansowe firm składane w sądach gospodarczych), zdarzeniach prawnych (rejestr upadłości i likwidacji) po dane umieszczone w różnych portalach internetowych, w prasie lub z wywiadu z kierownictwem. Dodatkowo informacja o firmie wzbogacona jest o dwa istotne źródła: informację o moralności płatniczej podmiotu oraz o powiązania kapitałowe z firmami zagranicznymi. Pierwsze informuje o historii zaległości płatniczych wobec partnerów Bisnode Polska, co daje naszym klientom unikalną wiedzę o obecnych i przyszłych kontrahentach. Drugie źródło to największa na świecie baza danych podmiotów i powiązań licząca ponad 365 mln firm (i stale rośnie) z ponad 220 krajów świata. Pozwala to zbadać kondycję finansową spółki matki badanego kontrahenta, nawet gdy pochodzi z krańca świata.

Podpowiadacie innym firmom, czy np. zakup innego przedsiębiorstwa, jest bezpieczny. Ale oprócz twardych danych są często inne przesłanki do takiego kroku, jak choćby przeczucie lub intuicja szefa, że warto to zrobić. Waszym zadaniem jest rozwiać jego wątpliwości, czy raczej zasiać ziarno niepokoju?

Odradzałbym podejmowanie jakichkolwiek, poważnych decyzji w oparciu o przeczucie. Dotyczy to zarówno życia zawodowego jak i prywatnego. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii a przede wszystkim zajrzeć w twarde dane. Nasuwa się pytanie czy kupilibyśmy dom w oparciu tylko o przeczucie? Bez sprawdzenia stanu technicznego, prawa własności, czy tego wszystkiego co wiąże się z przyszłymi budowami w najbliższym sąsiedztwie. To samo tyczy się kupna samochodu. Czy kupilibyśmy auto bez sprawdzenia stanu silnika, przebiegu, nadwozia, właściciela? W obydwóch przypadkach odpowiedz jest taka sama. Nie. Nie kupilibyśmy ani domu, ani auta w oparciu tylko o przeczucia. Nawet bez pobieżnego i podstawowego sprawdzenia. Jeśli tak, to dlaczego podejmujemy biznesową decyzję w oparciu o przeczucie, bez sprawdzenia wielkości przychodów potencjalnego kontrahenta, właściciela, stanu i wielkości majątku, zwyczajów płatniczych, i tego wszystkiego co wiąże się z bezpieczeństwem zawierania transakcji?

Zajmujecie się nie tylko raportami i finansami. Kiedyś przewidywaliście, kto może zdobyć mistrzostwa świata w piłce nożnej. To było tak dla sportu, czy obszar przewidywalności pewnych zdarzeń to również wasza domena?

Budowa modeli decyzyjnych jest jednym z głównych filarów oferty Bisnode w Europie. Wynika to z faktu, że coraz więcej przedsiębiorstw, automatyzuje swoje procesy i akceptuje, że część powtarzalnych decyzji jest wykonywane przez AI/modele predykcyjne. Popyt na te usługi rośnie, a ze względu na ogromne zbiory danych dostępnych dla Bisnode, ich budowa wydobywa dodatkowe synergie. Dzięki informacjom przetwarzanym przez Bisnode, zakres potencjalnych modeli decyzyjnych jest praktycznie nieskończony.

BISNODE to europejski lider w dostarczaniu danych i analiz: 2,1 tys. ekspertów z 19 krajów Europy pracuje nad interpretacją, dopracowaniem i zrozumieniem danych, które są podstawą decyzji biznesowych klientów firmy. Bisnode pomaga w codziennym życiu, dostarczając inteligentne dane do firm, agencji rządowych i jednostek samorządu terytorialnego. Polski oddział Bisnode zatrudnia blisko 150 pracowników. W 2019 roku zanotował nieco ponad 51 mln zł przychodu przy 3 mln zł zysku.

* * *

Przypominamy, że głównym wskazaniem Złotej Setki są przychody, jakie osiągają firmy duże, średnie i małe. Oficjalne wyniki ogłosimy 11 grudnia - podczas XVII gali Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego”. To jedyny ranking w północno-wschodnim regionie oparty na twardych danych i wynikach jakie osiągają nasze firmy.

Nagrody, jakie wręczymy

* Statuetkami i dyplomami - uhonorujemy po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach: zatrudniających do 49 osób, od 50 do 249 oraz powyżej 250 osób.
* Za Awans Roku - nagrodzimy przedsiębiorstwo, które wykonało największy skok do góry listy w stosunku do ubiegłego roku.
* Za Debiut Roku – firmę, która pojawiła się w Złotej Setce po raz pierwszy i jest spośród takich debiutantów na najwyższym miejscu.
W tych kategoriach czynnikiem decydującym jest kwota przychodu netto w 2019 roku.

* Firma Roku - to kategoria, która uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. To nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2018/2019, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego - uzyska najniższy wynik.
* Menedżer Roku 2019 - czyli ten, kto najlepiej zarządza, lider - zostanie wybrany głosami szefów największych podlaskich firm. To jedyna indywidualna nagroda w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw. Przyznamy ją jedenasty raz. Jak co roku, kandydatów do tego tytułu zgłosiły podlaskie organizacje okołobiznesowe. Nominacje do nagrody otrzymało 5 osób z najwyższym poparciem. Jak co roku głosują szefowie 150 firm z poprzedniej Złotej Setki (100 z listy głównej i 50 z poczekalni). Menadżerem Roku zostaje ten, kto otrzyma najwięcej głosów. Jeśli identyczne poparcie zdobędzie kilka osób - głos decydujący ma Kapituła rankingu.

XVII Złota Setka. XVII Złota Setka: Informacja składana do KRS pozwala lepiej poznać kondycję przyszłego kontrahenta (zdjęcia)

Kilka słów o metodzie

Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, przede wszystkim, dzięki firmie Bisnode - wywiadowni gospodarczej, znanej z profesjonalizmu i znajomości polskiego rynku. Współpraca ta zaprocentowała m.in. znacznym rozszerzeniem bazy danych Złotej Setki. Dane te pozyskiwane są głównie z raportów składanych przez przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Drugim podmiotem, z którym współpracujemy merytorycznie przy tworzeniu rankingu Złotej Setki jest PwC - globalna firma specjalizująca się w najwyższej jakości doradztwie biznesowym, technologicznym, podatkowo-prawnym i audytach.

Partnerem Strategicznym tegorocznej Złotej Setki jest obchodząca jubileusz 70-lecia firma Unibep SA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny