Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp ofert pracy w dużych miastach. Pracodawcy proponują coraz więcej [27.06.2021 r.]

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Tim Douglas/ Pexels.com
Firmy znów zabiegają o pracowników. Występuje popyt na przedstawicieli większości zawodów, ale nie wszędzie jest łatwo o pracę. Sprawdziliśmy, gdzie sytuacja wraca do normy.

Po zacieśnianiu pasa firmy wznawiają procesy rekrutacyjne. W maju 2021 r. ukazało się 303 380 ofert pracy, o 55 proc. więcej niż przed rokiem i zaledwie o 10 proc. mniej niż w 2019 roku – wskazują autorzy raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton i Element. Na 50 największych w Polsce portalach rekrutacyjnych opublikowano 303 tys. nowych ofert pracy. Eksperci podkreślają, że liczba rekrutacji jest już zbliżona do tej sprzed wybuchu pandemii. Podobnego wysypu ogłoszeń nie było od maja 2019 roku, kiedy to ukazało się o 9 proc. więcej ofert pracy niż obecnie.

W ciągu miesiąca liczba wakatów zwiększyła się o 20 620 (o 7,3 proc.). Największe zagęszczenie ofert pracy zaobserwowano w Krakowie, gdzie na 1000 mieszkańców przypadały 22,6 ogłoszenia. Tuż za Małopolską plasują się: Warszawa (19,2 ofert na 1000 mieszkańców) i Wrocław (17,3 ogłoszeń). W Poznaniu wakatów było już cztery i pół raza mniej – 5,2 na 1000 osób, w Łodzi 6,5, a w Katowicach – 9,3 oferty.

Spośród 10 miast wojewódzkich uwzględnionych w badaniu firm Grant Thornton i Element Poznań najgorzej radził sobie z epidemią COVID-19. Miasto to nadal pozostaje jednym z tych o najniższej liczbie ofert pracy. Warto jednak pamiętać, że stolica Wielkopolski szczyci się najniższym poziomem bezrobocia w Polsce i Unii Europejskiej, więc siłą rzeczy przyrost wakatów nie może być duży.

Powodów do narzekań nie mają mieszkańcy Warszawy, gdzie w maju opublikowano 34 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych (wzrost o 75 proc., w porównaniu z majem 2020 roku) i osoby pracujące w Krakowie, gdzie ukazało się 17,4 tys. nowych ofert (wzrost o 83 proc.). Dużo gorzej jest w Katowicach, gdzie pracodawcy zmieścili jedynie 2750 ofert (wzrost o 47 proc.) czy w Lublinie.

Firmy rekrutują przedstawicieli większości zawodów. Pandemia szczególnie zwiększyła popyt na osoby z wykształceniem prawniczym. W maju zapotrzebowanie na tego typu specjalistów wzrosło aż o 122 proc., a o blisko 100 proc. zwiększyła się liczba ogłoszeń skierowanych do specjalistów HR, marketingu i sprzedaży. Mniej skłonni do zatrudniania nowych pracowników są pracodawcy z branży finansowej. W tym przypadku odsetek rekrutacji wzrósł o 27 procent. Jak tłumaczą eksperci, mniejsza ilość wakatów ma związek z tym, że rynek finansowy okazał się bardziej odporny na skutki pandemii.

Pracodawcy zabiegają o nowych pracowników, o czym świadczy ilość benefitów obiecywanych w ogłoszeniach o pracę. Ogłoszeniodawcy przewidzieli średnio 6,3 zachęty (o 0,1 mniej niż w kwietniu 2021 roku i o 1,5 więcej niż 12 miesięcy wcześniej). Rzadko w historii badania zdarzało się, żeby firmy były tak szczodre. Oprócz zatrudnienia pracodawcy najczęściej obiecują:

  • dostęp do szkoleń (71 proc.),
  • wysokie wynagrodzenia (66 proc.),
  • pakiet medyczny (53 proc.),
  • pakiet sportowy (43 proc.),
  • elastyczny czas pracy (34 proc.),
  • lekcje językowe (22 proc.).

Zatrudniający zmniejszają również swoje wymagania względem kandydatów do pracy. W kwietniu 2021 r. mieli ich średnio 5,6 podczas gdy w maju już tylko 5,2 (nadal o 0,7 więcej niż przed rokiem). Firmy minimalnie zmniejszyły oczekiwania związane z doświadczeniem, ale także z: wykształceniem, znajomością języków obcych czy dyspozycyjnością.

Rynek pracy zaczął wychodzić z dołka w lutym, kiedy to wakatów przestało ubywać, a pracodawcy zaczęli częściej uruchamiać nowe nabory. - Jeśli nic niepokojącego nie wydarzy się w najbliższych miesiącach, np. nie pojawi się niespodziewanie silna czwarta fala zakażeń wynikająca z rozprzestrzeniania się indyjskiej odmiany wirusa, można zakładać, że rynek pracy pozostanie silny – prognozują eksperci. Jak podkreślają, „od dwóch miesięcy podążamy już niemal tą samą ścieżką, co w analogicznych miesiącach 2019 roku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysyp ofert pracy w dużych miastach. Pracodawcy proponują coraz więcej [27.06.2021 r.] - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny