Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa Dotyk natury. Warto odwiedzić Uniwersytet w Białymstoku. Wernisaż już w piątek

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Przygotowania do wystawy
Przygotowania do wystawy Łukasz Nowicki, UwB
Prac miało być ponad 30, ale w ostatniej chwili artysta spontanicznie zadecydował, że pokaże ich jednak w sumie blisko 40. A my będziemy mogli je oglądać, od najbliższego piątku, 12 maja na Uniwersytecie w Białymstoku. Wernisaż wystawy, zatytułowanej „Dotyk natury” wystartuje o godz. 17 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Ekspozycję będzie można oglądać przez miesiąc.

Wystawa będzie złożona z dwóch części. Obrazy będą prezentowane w sali Feniks UCK, natomiast 3 przestrzenne akty zostaną wyeksponowane w holu na parterze sąsiedniego budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.

Ogromna wyobraźnia, mająca źródło w obserwacji świata

- Wyobraźnia Krzysztofa Koniczka ma swoje źródło we wnikliwej obserwacji świata, ale też sięga do tekstów kultury, wydobywa najbardziej fundamentalne dla niej motywy, symbole, tematy - wspomina we wstępie do katalogu towarzyszącego ekspozycji dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB. - Najważniejsze wydają się takie, które byłyby zdolne wyjaśnić tajemnicę egzystencji. Malarz odtwarza tkankę natury, uczy patrzeć na metafizykę wody, lasu, drzew, muszli, piasku, a wśród tych tematów poszukuje śladów człowieka, jego obecności, szeptów, potrzeby spotkania. Natura, choćby była jedynie śladem tego, co znamy, w opowieści Koniczka prowadzi do przestrzeni zmysłowego doświadczania przestrzeni, kieruje uwagę na ciało – koniecznie kobiety – ucząc wciąż na nowo zachwytu nad pięknem. To, co wydaje się znane, malarz przedstawia jako nieznane, nie dekonstruuje jednak ciała, nie deformuje drzew, nie wynaturza, ale przywołuje to samo, kolejny raz, posługując się językiem metafory.

Krzysztof Koniczek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). Jego twórczość obejmuje m.in. malarstwo sztalugowe, ścienne, aranżację wnętrz, plakat. Prace artysty były prezentowane na 70 wystawach indywidualnych i ok. 150 wystawach zbiorowych. Znajdują się m.in. w zbiorach kilku placówek muzealnych w kraju oraz w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Wernisaż będzie jednocześnie pierwszym wydarzeniem, jakie Uniwersytet w Białymstoku przygotował w ramach tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wystawa powstała we współpracy z miastem Białystok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny