MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrównać szanse edukacyjne

Janusz Bakunowicz [email protected] tel. 085 730 34 90
Fragment audycji telewizyjnej w formie żartu w wykonaniu uczniów korzystających z koła teatralnego
Fragment audycji telewizyjnej w formie żartu w wykonaniu uczniów korzystających z koła teatralnego Fot. Janusz Bakunowicz
Sto tysięcy złotych. Tyle otrzymał Zespół Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim na realizację projektu "Nasza Szkoła"

Projekt miał za zadanie wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z tzw. ściany wschodniej, a objęte nim były, oprócz województwa podlaskiego również województwo świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie.

- Znaleźliśmy się w projekcie jako jedna z kilkudziesięciu szkół - mówi Leszek Mateusz Karbowski, dyrektor, który przed przejściem na emeryturę nadzorował realizację projektu. - Dzięki temu projektowi mogliśmy wzbogacić działania edukacyjne i poznawcze. Z projektu skorzystał szereg młodzieży wzbogacając swoja wiedzę, swoje doświadczenia. I to są chyba najbardziej wartościowe korzyści, jakie ten projekt przyniósł.

Edukacja i koła zainteresowań

Realizację projektu rozpoczęto rok temu. Koordynatorzy projektu pracowali trzech obszarach: wyrównywania wśród uczniów szans edukacyjnych, zdobywania przez uczniów dodatkowej wiedzy i umiejętności w kontekście dalszego wyboru ścieżki edukacyjnej oraz współpracy szkoły ze społecznością lokalną.

- W trakcie realizacji zadania prowadziliśmy warsztaty edukacyjne z siedmiu przedmiotów - mówi Halina Bernaśkiewicz, koordynator projektu. - Oprócz tego prowadziliśmy zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Uczniowie korzystali z pięciu kół zainteresowań. Zorganizowaliśmy zajęcia wyrównawcze z trzech przedmiotów, festyn, szkolenie nauczycieli.

Od początku do końca

Łącznie w warsztatach edukacyjnych uczestniczyło 194 uczniów. Prowadzono również zajęcia wyrównawcze.

- Zajęcia wyrównawcze skierowane były do uczniów klas pierwszych technikum - dodaje Halina Bernaśkiewicz. - W związku z tym, że do nas przychodzą uczniowie z różnych szkół, mają różne problemy, zaplanowaliśmy dodatkowe zajęcia m. in. z języka polskiego i matematyki.

- Cieszę się, że projekt nie został "skopany" i szczęśliwie dobrnęliśmy do końca - mówi Bogdan Kościuch z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, współpracownika projektu. - Do projektu zgłosiło się ponad 900 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie mieli okazje popatrzeć na świat nie z perspektywy telewizora czy strony internetowej. Dzięki temu projektowi zobaczyliśmy również, jak realizuje się projekty unijne od początku do końca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny