Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Donata Żmiejko
Zdarza się, iż pracownik wykonuje swoje obowiązki przekraczając obowiązujące normy czasu pracy
Zdarza się, iż pracownik wykonuje swoje obowiązki przekraczając obowiązujące normy czasu pracy
Jaki dodatek należy mi się za pracę w sobotę, która była dniem wolnym, jeżeli pracowałem od poniedziałku do piątku po 8 godzin, a w tym dniu przepracowałem 12 godzin – zapytał Pan Iwo.

Nieudzielanie dnia wolnego (co może się zdarzyć tylko w sytuacjach wyjątkowych, usprawiedliwio-nych) powoduje obowiązek wypłaty 50 proc. dodatku oraz 100 proc. dodatku za pracę ponad 8 godzin. To dotyczy dobowego przekroczenia rozliczania czasu pracy w tzw. podstawowym systemie czasu pracy.

Czas pracy

Czas pracy jest to okres, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania jego obowiązków. Zasadą jest, iż czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w danym okresie rozliczeniowym (do czterech miesięcy). Przy czym tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Każde święto występujące w tym czasie i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Często jednak zdarza się, iż pracownik wykonuje swoje obowiązki przekraczając obowiązujące normy czasu pracy. Bywa też, że przekracza przedłużony dobowy wymiar czas pracy, jaki wynika z systemu i rozkładu czasu pracy. W takim przypadku mówimy o tzw. nadgodzinach, czyli pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Kiedy nadliczbowo

Kodeks pracy przewiduje tylko nieliczne przypadki, w których praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna. I tak pracownik może pracować w nadgodzinach gdy zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej aby ochronić życie lub zdrowie ludzkie, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy.

Jednak za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikom należy się obok wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dodatek pieniężny za te godziny lub odpoczynek (dni wolne). O tym, jaką pracownik otrzyma rekompensatę za pracę ponad normę, decyduje pracodawca. Należy pamiętać, iż każdy pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy. Ważną kwestią jest też to, iż pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym dla jednej osoby. Jednak kodeks pracy dopuszcza ustalenie innej maksymalnej liczby godzin nadliczbowych w roku. Odpowiedni zapis powinien jednak znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę.

Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy określić w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za godziny nadliczbowe. Normalne wynagrodzenie to płaca, którą pracownik otrzymuje stale i systematycznie (wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania i dodatkowe stałe składniki płacy, jeżeli pracownik ma do nich prawo). Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje jedynie za ten okres, w którym wykonuje się pracę ponad przepisowe normy czasu pracy.

Do ustalenia podstawy obliczania dodatku bierze się pod uwagę wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania – w stawce godzinowej lub miesięcznej. Jeżeli jednak w umowie o pracę nie ma stałego składnika wynagrodzenia – do wyliczeń posłuży 60 proc. płacy.

Można odmówić szefowi

Pracodawca ma prawo wzywać podwładnych do pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak pracownik w niektórych sytuacjach może odmówić wykonywania obowiązków zawodowych w godzinach wykraczających poza rozkład czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że bezpodstawna odmowa pracy w nadgodzinach jest naruszeniem obowiązków wobec pracodawcy i może nawet stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Przepisy przewidują też bezwzględne zakazy wydłużania czasu pracy grupom pracowników szczególnie chronionych (np. pracownicom w ciąży czy młodocianym).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny