Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wsiadają za kierownicę po (nie)jednym kieliszku

Martyna Tochwin [email protected] tel. 085 711 22 87
Sokólscy policjanci badają trzeźwość kierowców alkomatem. Akcja "Trzeźwy poranek” przeprowadzana jest kilka razy w roku.
Sokólscy policjanci badają trzeźwość kierowców alkomatem. Akcja "Trzeźwy poranek” przeprowadzana jest kilka razy w roku.
Mężczyźni między 24 a 59 rokiem życia. To oni najczęściej wsiadają za kółko po kieliszku. Głupota czy brak wyobraźni?

Obniżona koncentracja, błędne ocenianie możliwości własnych i innych kierowców, mniejsza zdolność reagowania, opóźniona szybkość reakcji. W takim stanie są kierowcy, którzy kierują po wypiciu alkoholu.

Niestety, liczba takich bezmyślnych kierowców jest ciągle zbyt duża. W 2008 roku na terenie powiatu sokólskiego, policjanci podczas kontroli i prowadzonych akcji wykryli 384 nietrzeźwych kierujących. Nie ma jednak wątpliwości, że po naszych drogach jeździ ich dużo więcej.

- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć dokładnie, ilu nietrzeźwych kierujących jeździ po naszych drogach. Dysponujemy wyłącznie liczbami ujawnionych takich przypadków. Z pewnością jednak nietrzeźwych kierowców jest dużo więcej - mówi Marta Kurylonek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Liczby mówią same za siebie. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, na drogach powiatu sokólskiego wykryto 61 pijanych kierowców.

- Powiat sokólski nie odbiega w tym zakresie od innych powiatów naszego województwa. Liczba ujawnianych nietrzeźwych jest na podobnym poziomie - zapewnia oficer prasowy.

Umyślni przestępcy

Często wśród kierowców, którzy wsiadają za kółko po kieliszku pokutuje przekonanie, że po jednym piwie można jechać. Niektórzy wierzą też w to, że jeśli skończą pić o godzinie 22, to rano będą trzeźwi. Są też tacy kierowcy, dla których lekarstwem na picie są... miętówki. Nic bardziej mylnego.

- Każdy organizm inaczej reaguje na alkohol. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. A myślenie według takich mitów jest absolutnie błędne - podkreśla Marta Kurylonek.

W Polsce dopuszczalna ilość promili dla kierowcy to mniej niż 0,2. Ci, którzy kierują autem mając między 0,2 a 0,5 promila alkoholu, popełniają wykroczenie. Ci, którzy mają więcej niż 0,5 promila są już przestępcami. I to umyślnymi.

- Ci, którzy wsiadają za kółko po wypiciu alkoholu i spowodują jakiekolwiek zagrożenie na drodze, popełniają przestępstwo umyślne. Wiedzą, że nie można jeździć po alkoholu, ale to robią - przekonuje Kurylonek.

Za wykroczenie, nietrzeźwy kierowca może być ukarany karą grzywny lub aresztu. Obligatoryjnie dostaje też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Ci, którzy jadąc po alkoholu popełnią przestępstwo, muszą liczyć się z większymi konsekwencjami. Grozi im nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności.

Mężczyźni bez wyobraźni

Z policyjnych statystyk wynika, że pijani kierowcy to głównie mężczyźni. Wśród tych, którzy w 2008 roku popełnili to przestępstwo (347 osób), tylko 9 to kobiety. Aż 60 pijanych kierowców nie skończyło 25 lat.

- Największe zagrożenie pod tym względem stanowią mężczyźni w przedziale wiekowym od 24 do 59 lat - podkreśla Marta Kurylonek.

Zmorą na naszych drogach są też pijani rowerzyści czy traktorzyści. Ten problem występuje jednak głównie na wsi i latem.

- Jeżeli ktoś pije alkohol, to nie powinien wsiadać za kierownicę żadnego pojazdu - przypomina policjantka.

W 2008 roku na naszych drogach zginęło 10 osób. Aż 8 z nich to ofiary wypadku, gdzie kierowca był nietrzeźwy. Jedna osoba to pijany pieszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny