Wschodni Kongres Gospodarczy przybliżył nam nawet Daleki Wschód

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Wejście w Nowy Jedwabny Szlak to szansa, która może się już nie powtórzyć - żywo apelował Hu Zheng, prezes Chińsko- Białoruskiego Parku Przemysłowego (obok prof. Joanicjusz Nazarko z politechniki).
Wejście w Nowy Jedwabny Szlak to szansa, która może się już nie powtórzyć - żywo apelował Hu Zheng, prezes Chińsko- Białoruskiego Parku Przemysłowego (obok prof. Joanicjusz Nazarko z politechniki). Andrzej Zgiet
SaMASZ z Białegostoku i Unibep z Bielska Podlaskiego w gronie TOP Pracodawców Polski Wschodniej. Rowery szyte na miarę i robot uczący dzieci programowania wśród TOP Start-upów Polski Wschodniej.

Bielski Unibep, polski potentat budowlany i białostocki SaMasz, producent maszyn rolniczych i komunalnych - to te dwie firmy z województwa podlaskiego zostały w tym roku uznane za godne tytułu TOP Pracodawca Polski Wschodniej. Nagrody zostały przyznane w czwartek 22 września na gali kończącej pierwszy dzień Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Spojrzenie ponad granicami

Ale to największe spotkanie środowisk gospodarczych poświęcone problemom rozwoju makroregionu obejmującego województwa: świętokrzyskie, podkaprackie, podlaskie, warmońsko-mazurskie i lubelskie zaczęło się od debaty o szerszej tematyce.

Przedstawiciele Mołdawii, Gruzji, Białorusi, Litwy i Polski zastanawiali się, na ile skonsolidowanym gospodarczo regionem jest dziś Europa Środkowo-Wschodnia.

Jacek Piechota, były minister gospodarki, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej zwracał uwagę, że wspólnota gospodarcza EŚW będzie rosła tym szybciej, im szybciej będzie rósł sektor małych i średnich firm. - U nas ten trend szybko postępuje - dawał przykład z relacji polsko-ukraińskich - ale na Ukrainie nadal dominują wielkie firmy, które nie są partnerem dla naszego sektora MSP.

Że nie jest to prosty proces zwracał także uwagę Jarosław Niewierowicz, były minister energetyki Litwy, prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej: - -Przecież dopiero po 25 latach zbudowaliśmy wspólną linię energetyczną - przypomniał. - O pozostałych rozmawiamy. A dopiero przejście od hipotez do praktyki wykreuje nową jakość naszej wspólpracy. Jest dużo pracy domowej do odrobienia w tej sferze.

Energetyka - jako jedna ze dziedzin, gdzie szczególnie silnie widoczna jest chęć uniezależnienia się państw Europy Środkowo-Wschodniej od Rosji - wielokronie wracała jako temat dyskusji. Vladimir Karyagin, prezes Mińskiego Stołecznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zapewniał, że (wbrew obawom wyrażonym np. przez Aleksandrasa Spruogisa, wiceministra energetyki Litwy) minister spraw zagranicznych Białorusi gotów jest do rozmów na temat elektrowni atomowej w Ostrowcu. Litwini zwrócili bowiem uwagę, że nie jest dobrze, gdy o takiej inwestycji mówi się oficjalnie tylko tyle, że powstanie „najszybciej i najtaniej”. A informacje, jakie docierają z jej budowy dotyczą... śmierci robotników czy spadającej obudowy reaktora.

- To prawda, powinien to być bezpieczny projekt. Potrzebujemy na ten temat rozmowy i jeszcze raz rozmowy - uspokajał Vladimir Karyagin.

Chiński pomysł z polskim wątkiem

To było hasło jednego z licznych paneli kongresu. Dysku zwracała uwagę na nowy, ale bardzo istotny wątek z zakresu logistyki, transportu i handlu - podłączenie Polski Wschodniej, (a zwłaszcza woj. podlaskiego) do Nowego Jedwabnego Szlaku biegnącego z Chin.

W niezwykle energetycznym wystąpieniu apelował do Polaków Hu Zeng, prezes Chińsko-Białoruskiego Parku Przemysłowego Great Stone w Mińsku. Jest to przedsięwzięcie, w którym 68 procent akcji ma chiński kapitał, a białoruski resztę. Prezes podpowiadał, że to znajdujące się o rzut beretem od Białegostoku miejsce, gdzie może już kwitnąć wspólpraca gospodarcza między tymi trzema krajami.

A nawiązując do idei połączenia Azji i Europy Nowym Jedwabnym Szlakiem Hu Zheng podkreślał, że ta inicjatywa wyraża chińską chęć promowania rozwoju gospodarki światowej.

Dyskutanci z przekonaniem mówili o rewolucji, jaka może nastąpić na światowych rynkach, gdy 65 państw, jakie włączyły się w realizację NJS zacznie z niego czerpać pełne korzyści.

Osiągnięcie ich nie jest jednak dla nas łatwe. Jedną z raf wskazywała np. Ewa Trochimiuk z sekcji kolejowej podlaskiego potentata logistycznego Adampol SA.: - Rynek bardzo zdestabilizowała sytuacja na Ukrainie, która przecież jest na trasie NJS - mówiła. A Marek Cieślak, doradca zarządu firmy Hatrans Logistics (operator połączenia z Chin do Łodzi) podkreślał, że wpływ na nasze korzyści z przebiegu Nowego Jedwbnego Szlaku będzie miało tempo przygotowania infrasturktuyry.- Niezmiernie istotny jest czas, w jakim powstaną np. terminale multimodalne - mówił. - Bo nie o to chodzi, abyśmy byli tylko krajem tranzytowym na trasie NJS. Musimy też dystrybuować tu przewożony towar, albo dodawać własny.

Rozmowa ta prowadzona była przez profesora Joanicjusza Nazarkę, dziakana Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej, która prowadzi bardzo żywą współprace naukową z Chinami poprzez Międzynarodowy Chiński i Środkowo-Wschodnioeuropejski Instytut Logistyki i Nauk o Usługach. Kuźnię kadr na czas intensyfikacji kontaktów polsko-chińskich.

Zobacz także galerię zdjęć z kongresu

Start-upy na start

W czwartek poznaliśmy też TOP Start-up Polski Wschodniej. Czyli 10 młodych, innowacyjnych, nietuzinkowych biznesów, wybranych spośród 60 zgłoszeń, jakie napłynęły do organizatorów Kongresu z całej Polski Wschodniej.

Jak się okazuje, start-upy to nie tylko branża IT, z którą zazwyczaj się kojarzą.

Wśród wyróżnionych znalazło się aż pięć pomysłów z województwa podlaskiego. Jednym z nich jest Elefundi, który oferuje aplikację przydatną przy organizowaniu wyjazdu czy imprezy. Łączy zalety dwóch aplikacji: do planowania zadań i dzielenia kosztów między siebie. Kolejne wyróżnione podlaskie start-upy to: MAD Bicycles (rowery szyte na miarę), Photon (robot pomagający najmłodszym w uczeniu się programowania), TangramCare (wykorzystanie zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji do poprawy sposobu leczenia) oraz Toroidy.pl (platformy, która ułatwiają i usprawniają wykorzystanie dronów przez np. wojsko czy policję).

Z województwa podkarpackiego wyróżnienia zdobyły dwa start-upy: Podgrzewacz powietrza ROD oraz platforma SprzedajOdpady.pl, z województwa lubelskiego - Innovative Enginering (układy sterowania do wind), z województwa świętokrzyskiego - Opaska zaciskowa elastyczna (przydatna w ogrodzie), a z województwa warmińsko-mazurskiego - Inspectios (zastosowanie dronów w przemyśle).

TOP Pracodawców i Inwestycji Komunalnych

Na wieczornej gali przyznane zostały m.in. tytuły TOP Pracodawców Polski Wschodniej. Docenione zostały firmy: woj. lubelskie: Lubelski Węgiel Bogdanka SA, Pol-Inowex; woj. podkarpackie: Polskie Zakłady Lotnicze, Asseco Poland; woj. podlaskie: SaMASZ, Unibep; woj. świętokrzyskie: Kolporter, VIVE Group i woj. warmińsko-mazurskie: Expom i Wipasz.

W rankingu TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej nagrodę internautów zdobyła inwestycja z Hajnówki - nowoczesny system gospodarowania odpadami . Natomiast z wyboru jury do 10-tki TOP Inwestycji weszły: Zespół krytych pływalni Aqua Lublin; przebudowa i rozbudowa obwodnicy miasta Krosna; rewitalizacja Zamku Królewskiego w Chęcinach; międzygminny system wodno-ściekowy w aglomeracji Puławy; przebudowa stadionu lekkoatletycznego w Suwałkach; Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku; modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie; kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Lidzbarku Warmińskim i inwestycja hajnowska.

Więcej informacji na stronie Wschodniego Kongresu Gospodarczego

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie