Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WSAP może sprzedać Pałac Lubomirskich. Miasto przekazało budynek w latach 90. uczelni

Aneta Boruch
Pałac Lubomirskich, pierwsza siedziba Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, jest teraz dla uczelni dość kosztowny w utrzymaniu. Dlatego jej władze zastanawiają się jak go zagospodarować, by przynosił dochód
Pałac Lubomirskich, pierwsza siedziba Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, jest teraz dla uczelni dość kosztowny w utrzymaniu. Dlatego jej władze zastanawiają się jak go zagospodarować, by przynosił dochód Wojciech Wojtkielewicz
Utrzymanie zabytkowego budynku jest kosztowne, a uczelnia szuka oszczędności - białostocka Wyższa Szkoła Administracji Publicznej zastanawia się co dalej z Pałacem Lubomirskich. Rozważana jest nawet sprzedaż.

Zastanawiamy się, w jaki sposób pałac mógłby na siebie zarabiać - mówi prof. Jerzy Kopania, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. - Kosztuje nas bardzo dużo, bo do 300 tysięcy złotych rocznie. To dla uczelni spory wydatek.

Tym bardziej, że utrzymanie nowoczesnego budynku Collegium Novum łącznie z dobudowanym niedawno Collegium Universum kosztuje dwa razy tyle. Ich powierzchnie są o wiele większe niż pałacu, w którym odbywają się zajęcia, związane głównie ze studiami podyplomowymi.

Dlatego uczelnia zaczęła rozważać różne pomysły na zagospodarowanie zabytkowego budynku i zarabianie na nim.

- Oczywiście moglibyśmy wynajmować go czysto komercyjnie, ale to trochę nie pasuje do misji uczelni - mówi prof. Kopania. - Mógłby służyć jako np. centrum konferencyjne lub innym celom, które przynosiłyby pewien dochód.

WSAP może sprzedać pałac nawet za siedem milionów

Pod uwagę brana jest również sprzedaż pałacu.

- Nie robiliśmy jeszcze wyceny, ale myślę, że jest warty około siedem milionów złotych - szacuje rektor WSAP.

- Taka nieruchomość cieszyłaby się zainteresowaniem - nie ma wątpliwości Joanna Tarnogórska z białostockiej agencji Alter Nieruchomości. - Można ją w ciekawy sposób wykorzystać. Klientów przyciągałby też fakt, że to budynek z tradycją.

Pałac w stylu neoklasycystycznym został zbudowany w połowie XIX wieku przez barona Aleksandra Krusensterna. Następnie był własnością Rudygierów, a w końcu Lubomirskich. W czasie II wojny światowej był siedzibą gaulaitera Prus Ericha Kocha. Spalony w roku 1944, został odbudowany w latach 1956-57.

WSAP otrzymała go na swoją siedzibę w latach 90.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny