Chodzi o ponad 26-hektarową działkę, zlokalizowaną obok terenu, który już od dawna zajmuje wojsko (kiedyś była tam m.in. strzelnica). Ma tam powstać nowa jednostka, która będzie częścią tworzonej 1. Dywizji Piechoty Legionów.
Spis treści
Będzie budowa na polanie
- Mogę potwierdzić, że będziemy się rozbudowywać tylko na polanie, a jeśli chodzi o część Lasu Solnickiego to jest ona przejmowana i na pewno nie będziemy tam nic wycinali. Ta część będzie służyła tylko do ćwiczeń, ale ponieważ będzie to teren wojskowy, na tej części będzie obowiązywał zakaz wstępu do lasu – wyjaśnia wiceminister Wiśniewski i zapewnia: - Cała planowana do budowy infrastruktura zostanie umiejscowiona właśnie na obecnej polanie.
Białystok. Powstaje 1. Dywizja Piechoty Legionów. Będzie ope...
Jak mówi minister, kończy się załatwianie formalności w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i w białostockim magistracie.
Rozmowy z Lasami Państwowymi
Wojsko wystąpiło z wnioskiem do Lasów Państwowych o powiększenie garnizonu Białystok. Rozmowy z armią potwierdza Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
- Grunty leśne o powierzchni ponad 26 ha, administrowane przez Nadleśnictwo Dojlidy, zostały przekazane w użytkowanie Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury Wojskowej w Olsztynie, na podstawie umowy o przekazaniu lasu, w lipcu bieżącego roku. Umowa między nadleśnictwie, a wojskiem została przygotowana na podstawie przepisów ustawy o lasach. Zgodnie z umową, przekazany obszar użytkuje Wojsko Polskie. Nadleśnictwo Dojlidy odpowiada za prowadzoną tam gospodarkę leśną (co oznacza m.in. dbałość o właściwy stan sanitarny lasu - red.) - wyjaśnia Jarosław Krawczyk.
Ponadto dodaje, że umowa ustala okres na jaki została zawarta - jest to użytkowanie bezterminowe.
Czytaj również:
Rozmowy z urzędem miasta
O możliwości powiększenia garnizonu wojskowi już wcześniej rozmawiali z prezydentem Białegostoku:
- Około trzech miesięcy temu był w urzędzie dowódca tej jednostki, bodajże kompanii. Przedstawił wstępną koncepcję jej rozwoju (chodziło o teren po lewej stronę Kawaleryjskiej) i rozmawialiśmy. Tyle że finalizacja tych planów to kwestia kilku lat, a wojsko zapowiadało, że będzie chciało wystąpić do miasta z wnioskiem. Popieram te plany, bo to po pierwsze wzrost bezpieczeństwa, a poza tym szansa na dalszy rozwój Białegostoku, nowe miejsca pracy itp. Pomysł jest słuszny, ale na jego realizację trzeba jeszcze poczekać - przyznaje Tadeusz Truskolaski.
- Tak, nowa jednostka to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla Białegostoku i także nowe miejsca pracy, a warto wiedzieć, że jeden żołnierz generuje w lokalnej społeczności około trzech miejsc pracy. Korzyści z lokalizacji tej jednostki są więc wyraźnie – podkreśla Michał Wiśniewski.
Formalności do końca roku
Przewiduje też, że do końca tego roku wszystkie formalności zostaną załatwione i zaraz potem (jeśli chodzi o polanę) wojsko zamierza rozpocząć roboty budowlane: - Najpierw chcemy postawić, tak jak w Wojewodzinie, kontenery. W kolejnym etapie planowane jest rozpoczęcie prac architektonicznych. Natomiast cała budowa potrwa maksymalnie do czterech lat – dodaje wiceminister obrony narodowej.
Czytaj również:
Przypomnijmy. Formowanie 1. Dywizji Piechoty Legionów ruszyło we wrześniu 2022 roku. Ma ją tworzyć 12 jednostek, w tym cztery brygady ogólnowojskowe, brygada artylerii, cztery pułki i trzy bataliony specjalistyczne. W ramach 1. DPL powstały jednostki m.in. w Czartejewie, Wojewodzinie, Grajewie i Kolnie, a będą też m.in. w Czerwonym Borze czy Czarnej Białostockiej. Finalnie dywizja ma liczyć 30 tys. żołnierzy, a jej najważniejsze zadanie to wzmocnienie obrony wschodniej ściany kraju.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?