MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Urząd Pracy otrzymał właśnie 3,5 mln zł

Julita Januszkiewicz [email protected]
Wojewódzki Urząd Pracy otrzymał właśnie 3,5 mln zł
Wojewódzki Urząd Pracy otrzymał właśnie 3,5 mln zł sxc.hu
Pieniądze pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy. Trzeba je wydać w tym roku. Takie projekty to szansa na nowe miejsca pracy - uważa dr Cecylia Sadowska-Snarska

Z ministerialnego wsparcia skorzystają młodzi bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 lat oraz osoby powyżej 50. roku życia. - Ich sytuacja na rynku pracy jest trudna. Młodzi nie mają doświadczenia zawodowego. Starszym brakuje wymaganych przez pracodawców kompetencji - wyjaśnia Jarosław Sadowski, wicedyrektor WUP.

Na aktywizację osób mających ponad 50 lat resort przyznał 1 mln 284 tys. zł. Z kolei na wsparcie pozostałych bezrobotnych, m.in. do 30. roku życia, niepełnosprawnych lub wychowujących małe dzieci - 2 mln 247 tys. zł.

Za te pieniądze mogą być zorganizowane szkolenia, staże i prace interwencyjne. Bezrobotni mogą także liczyć na 22 tys. zł dotacji na założenie firmy i pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

W planach jest też realizacja programu Aktywizacja i Integracja. - Jest on skierowany do bezrobotnych, którzy korzystają ze świadczeń opieki społecznej - tłumaczy Jarosław Sadowski.

Jeszcze nie wie ile osób skorzysta z tej pomocy. Będzie to wiadomo dopiero po zakończeniu naboru. Powiatowe urzędy pracy z naszego województwa, które chcą skorzystać z ministerialnych dotacji, powinny do 30 marca składać wnioski w WUP. Białostocki pośredniak zapowiada, że na pewno przygotuje taki projekt.

Dr Cecylia Sadowska- Snarska z Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN chwali inicjatywę. - Dobrze, że są te pieniądze. Widać ożywienie w gospodarce. Pracodawcy chętnie korzystają z różnych form aktywizacji. Takie wsparcie to szansa na stworzenie nowych miejsc pracy - uważa.

Projekty nie rozwiązują jednak problemu bezrobocia. Wczoraj w białostockim PUP było zarejestrowanych 23 289 osób, w tym 15 329 białostoczan. Na koniec lutego w statystykach pośredniaka widniało 6,5 tys. ludzi mających ponad 50 lat oraz prawie 7 tys. młodych bezrobotnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny