Wojciech Nowicki i Damian Czykier znowu ze złotem mistrzostw Polski

ma
Wojciech Nowicki zdobył złoty medal mistrzostw Polski drugim raz z rzędu
Wojciech Nowicki zdobył złoty medal mistrzostw Polski drugim raz z rzędu Paweł Skraba
Siedem medali w mistrzostwach Polski rozegranych w Lublinie zdobyli lekkoatleci Podlasia Białystok. W klasyfikacji medalowej dało to drugie miejsce. Tytuły mistrzowskie sprzed roku obronili Wojciech Nowicki i Damian Czykier.

Jednym z ciekawszych pojedynków w mistrzostwa Polski było kolejne starcie młociarzy: Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok kontra Paweł Fajdek z Agrosu Zamość. Pomimo nie najlepszych warunków (mokre koło po deszczu) obaj zawodnicy uzyskali bardzo dobre wyniki. Wygrał Nowicki, który tym samym obronił tytuł sprzed roku. Wynik białostoczanina to 80,26 m. Fajdek uzyskał 12 cm mniej.

– Z rzutów nie jestem zadowolony, bo to w sumie jeszcze nie jest moja najwyższa forma. Wszystko podporządkowuję mistrzostwom Europy w Berlinie i tam mam być w optymalnej dyspozycji – powiedział Nowicki, który z wynikiem 81,85 m jest liderem list światowych.

To drugi tytuł z rzędu mistrza Polski Nowickiego. Mistrzostwo zdobyte przed rokiem w Białymstoku na dystansie 110 metrów przez płotki obronił także Damian Czykier z Podlasia. Mało tego płotkarz wygrał z najlepszym swoim wynikiem w tym roku – 13,37 s.
Natomiast cztery srebrne medale wywalczyły lekkoatletki białostockiego klubu. Tak jak przed rokiem w stolicy Podlasia również w Lublinie na drugim stopniu podium stanęły miotaczki Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą (17,03 m) i Daria Zabawska w rzucie dyskiem (54,89 m). Wyniki naszych zawodniczek może nie są najlepsze, ale one także szczyt formy szykują na mistrzostwa Europy w Berlinie (7 – 12 sierpnia). O jedno miejsce niżej niż rok temu zajęła na dystansie 5000 metrów Katarzyna Rutkowska. Do drugiej pozycji wystarczył jej wynik 16:26,09 min. Biegaczka w tym sezonie uzyskała minimum na Berlin na 5000 i na 10000 metrów.

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Z rekordem życiowym i srebrem konkurs skoku w dal ukończyła Magdalena Żebrowska (6,33m).
Jedyny brąz Podlasia był udziałem Pauliny Mikiewicz–Łapińskiej w biegu na 800 metrów – 2:07,29 min.

– Wszyscy nasi medaliści zasługują na uznanie – twierdzi Robert Nazarkiewicz, trener Podlasia. – Należy też pamiętać o młodych zawodnikach jak skoczek w dal Bartosz Chojnowski, który z rekordem życiowym 7,66 m zajął czwarte miejsce. Marlena Gola pobiegła w dwóch finałach na 100 i 200 metrów. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej to biorąc pod uwagę, że zabrakło kilku zawodników, to także bardzo dobre osiągnięcie.

Do nieudanych mistrzostwa w Lublinie zaliczy biegaczka UKS 19 Bojary Białystok Martyna Dąbrowska. Najlepszy wynik w tym sezonie zawodniczki na 400 metrów to 52,12 s. Jest to rezultat lepszy od minimum na Berlin. W sumie sześć Polek w tym sezonie pobiegło szybciej niż wskaźnik wyznaczony przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i trener kadry po mistrzostwach w Lublinie ma ustalić które zawodniczki w Berlinie wystartują indywidualnie (mogą trzy), a które będą tworzyły sztafetę 4x400 metrów. Niestety Dąbrowska z wynikiem 52,89 s zajęła w finale dopiero siódme miejsce.

Bez medalu zawody w Lublinie zakończyła rekordzistka Polski w rzucie oszczepem – Maria Andrejczyk z Hańczy Suwałki. Wracająca po kontuzji zawodniczka z wynikiem 50,76 m była dopiero piąta.

Medaliści mistrzostw Polski z Podlasia Białystok
Medale złote
rzut młotem: Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) – 80,26 m
110 metrów przez płotki: Damian Czykier (Podlasie) – 13,37 s.
Medale srebrne
rzut dyskiem: Daria Zabawska (Podlasie) – 54,89 m
skok w dal: Magdalena Żebrowska (Podlasie) – 6,33 m (rekord życiowy)
pchnięcie kulą: Klaudia Kardasz (Podlasie) – 17,03 m
5000 metrów: Katarzyna Rutkowska (Podlasie) – 16:26,09 min.
Medal brązowy
800 metrów: Paulina Mikiewicz–Łapińska (Podlasie) – 2:07,29 min.

Klasyfikacja medalowa
1. AZS-AWF Katowice – 8 medali (2 zlote, 4 srebrne i 2 brązowe)
2. Podlasie Białystok – 7 medali (2 złote, 4 srebrne i 1 brązowy)
3. OŚ AZS Poznań – 6 medali (2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe)

Materiał oryginalny: Wojciech Nowicki i Damian Czykier znowu ze złotem mistrzostw Polski - Gazeta Współczesna