Wojciech Nowicki faworytem do złota mistrzostw świata w Katarze

ma
Piątka lekkoatletów z województwa podlaskiego wystartuje w mistrzostwach świata w Katarze, które rozpoczynają się dziś i potrwają do 6 października. Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok to główny faworyt do złota w rzucie młotem. To będą wyjątkowe mistrzostwa. Przede wszystkim tak późno główne zawody sezonu jeszcze nie były rozgrywane. Najczęściej było to w sierpniu, ale w tym czasie w stolicy Kataru Dausze temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza i rywalizacja byłaby bardzo uciążliwa. Owszem, teraz także może być upalnie, ale organizatorzy postarali się, aby lekkoatleci nie odczuwali wysokich temperatur. Na stadionie  lekkoatletycznym ma być... klimatyzacja, która utrzyma temperaturę na obiekcie w granicach 21-26 stopni. To oczywiście zapewni komfort kibicom, ale jak wpłynie na zawodników nie wiadomo, gdyż w takich warunkach mistrzostwa świata jeszcze nie były rozgrywane.Na wysokie temperatury przygotowali się polscy lekkoatleci, którzy do Kataru zabiorą... chłodzące kamizelki. Ponadto zrezygnowano z sesji porannych, a starty mają odbywać się po południu i wieczorem, a na przykład bieg maratoński – w nocy.  Jak w tych warunkach odnajdzie się Wojciech Nowicki? – Warunki dla wszystkich będą takie same, a ja muszę się tylko dobrze przygotować i skoncentrować na swoim starcie – odpowiada w swoim stylu 30-letni młociarz. To, że zdobędzie medal jest niemal pewne. Po pierwsze, rzucał najdalej w tym sezonie, a po drugie, zawodnik ten raczej nie zawodzi. Potrafi przygotować formę na najważniejszy start, jest mocny psychicznie i ma już doświadczenie na wielkich imprezach. Pytanie, czy będzie to medal złoty czy srebrny? Największy rywal to rodak Paweł Fajdek z Agrosu Zamość. Trudno przypuszczać, aby ktoś zagroził Polakom. W tym sezonie na światowych listach dwanaście najlepszych rezultatów należy do tego duetu. Najdalej rzucał Nowicki (81,74 m), ale bardziej regularny jest Fajdek, który siedmiokrotnie przekraczał barierę 80 metrów.  Oprócz Nowickiego z Podlasia Białystok wystartują jeszcze Kamila Lićwinko, Klaudia Kardasz i Damian Czykier, a  z Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk. Dla czwórki tych zawodników awans do finału w swojej konkurencji trzeba będzie uznać za bardzo dobry wynik. Kiedy startują zawodnicy z województwa podlaskiegoKamila Lićwinko: eliminacje w piątek o godzinie 17.40, ewentualny finał w poniedziałek o godzinie 19.30.Wojciech Nowicki: eliminacje we wtorek o godzinie 15.30, ewentualny finał w środę o godzinie 20.40. Maria Andrejczyk: eliminacje w poniedziałek godzina 15.30, ewentualny finał we wtorek godz. 20.20.Damian Czykier: eliminacje w poniedziałek godzina 19.05, a ewentualny finał w środę o godzinie 21.55. Klaudia Kardasz: eliminacje w środę godzina 15.45, ewentualny finał w czwartek o godzinie 21.35.  Na kolejnych zdjęciach sylwetki lekkoatletów z województwa podlaskiego, którzy wystartują w Katarze
Piątka lekkoatletów z województwa podlaskiego wystartuje w mistrzostwach świata w Katarze, które rozpoczynają się dziś i potrwają do 6 października. Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok to główny faworyt do złota w rzucie młotem. To będą wyjątkowe mistrzostwa. Przede wszystkim tak późno główne zawody sezonu jeszcze nie były rozgrywane. Najczęściej było to w sierpniu, ale w tym czasie w stolicy Kataru Dausze temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza i rywalizacja byłaby bardzo uciążliwa. Owszem, teraz także może być upalnie, ale organizatorzy postarali się, aby lekkoatleci nie odczuwali wysokich temperatur. Na stadionie lekkoatletycznym ma być... klimatyzacja, która utrzyma temperaturę na obiekcie w granicach 21-26 stopni. To oczywiście zapewni komfort kibicom, ale jak wpłynie na zawodników nie wiadomo, gdyż w takich warunkach mistrzostwa świata jeszcze nie były rozgrywane.Na wysokie temperatury przygotowali się polscy lekkoatleci, którzy do Kataru zabiorą... chłodzące kamizelki. Ponadto zrezygnowano z sesji porannych, a starty mają odbywać się po południu i wieczorem, a na przykład bieg maratoński – w nocy. Jak w tych warunkach odnajdzie się Wojciech Nowicki? – Warunki dla wszystkich będą takie same, a ja muszę się tylko dobrze przygotować i skoncentrować na swoim starcie – odpowiada w swoim stylu 30-letni młociarz. To, że zdobędzie medal jest niemal pewne. Po pierwsze, rzucał najdalej w tym sezonie, a po drugie, zawodnik ten raczej nie zawodzi. Potrafi przygotować formę na najważniejszy start, jest mocny psychicznie i ma już doświadczenie na wielkich imprezach. Pytanie, czy będzie to medal złoty czy srebrny? Największy rywal to rodak Paweł Fajdek z Agrosu Zamość. Trudno przypuszczać, aby ktoś zagroził Polakom. W tym sezonie na światowych listach dwanaście najlepszych rezultatów należy do tego duetu. Najdalej rzucał Nowicki (81,74 m), ale bardziej regularny jest Fajdek, który siedmiokrotnie przekraczał barierę 80 metrów. Oprócz Nowickiego z Podlasia Białystok wystartują jeszcze Kamila Lićwinko, Klaudia Kardasz i Damian Czykier, a z Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk. Dla czwórki tych zawodników awans do finału w swojej konkurencji trzeba będzie uznać za bardzo dobry wynik. Kiedy startują zawodnicy z województwa podlaskiegoKamila Lićwinko: eliminacje w piątek o godzinie 17.40, ewentualny finał w poniedziałek o godzinie 19.30.Wojciech Nowicki: eliminacje we wtorek o godzinie 15.30, ewentualny finał w środę o godzinie 20.40. Maria Andrejczyk: eliminacje w poniedziałek godzina 15.30, ewentualny finał we wtorek godz. 20.20.Damian Czykier: eliminacje w poniedziałek godzina 19.05, a ewentualny finał w środę o godzinie 21.55. Klaudia Kardasz: eliminacje w środę godzina 15.45, ewentualny finał w czwartek o godzinie 21.35. Na kolejnych zdjęciach sylwetki lekkoatletów z województwa podlaskiego, którzy wystartują w Katarze
Piątka lekkoatletów z województwa podlaskiego wystartuje w mistrzostwach świata w Katarze, które rozpoczynają się w piątek i potrwają do 6 października. Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok to główny faworyt do złota w rzucie młotem.

To będą wyjątkowe mistrzostwa. Przede wszystkim tak późno główne zawody sezonu jeszcze nie były rozgrywane. Najczęściej było to w sierpniu, ale w tym czasie w stolicy Kataru Dausze temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza i rywalizacja byłaby bardzo uciążliwa. Owszem, teraz także może być upalnie, ale organizatorzy postarali się, aby lekkoatleci nie odczuwali wysokich temperatur. Na stadionie lekkoatletycznym ma być... klimatyzacja, która utrzyma temperaturę na obiekcie w granicach 21-26 stopni. To oczywiście zapewni komfort kibicom, ale jak wpłynie na zawodników nie wiadomo, gdyż w takich warunkach mistrzostwa świata jeszcze nie były rozgrywane.
Na wysokie temperatury przygotowali się polscy lekkoatleci, którzy do Kataru zabiorą... chłodzące kamizelki. Ponadto zrezygnowano z sesji porannych, a starty mają odbywać się po południu i wieczorem, a na przykład bieg maratoński – w nocy.
Jak w tych warunkach odnajdzie się Wojciech Nowicki?
– Warunki dla wszystkich będą takie same, a ja muszę się tylko dobrze przygotować i skoncentrować na swoim starcie – odpowiada w swoim stylu 30-letni młociarz. To, że zdobędzie medal jest niemal pewne. Po pierwsze, rzucał najdalej w tym sezonie, a po drugie, zawodnik ten raczej nie zawodzi. Potrafi przygotować formę na najważniejszy start, jest mocny psychicznie i ma już doświadczenie na wielkich imprezach.
Pytanie, czy będzie to medal złoty czy srebrny? Największy rywal to rodak Paweł Fajdek z Agrosu Zamość. Trudno przypuszczać, aby ktoś zagroził Polakom. W tym sezonie na światowych listach dwanaście najlepszych rezultatów należy do tego duetu. Najdalej rzucał Nowicki (81,74 m), ale bardziej regularny jest Fajdek, który siedmiokrotnie przekraczał barierę 80 metrów.
Oprócz Nowickiego z Podlasia Białystok wystartują jeszcze Kamila Lićwinko, Klaudia Kardasz i Damian Czykier, a z Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk. Dla czwórki tych zawodników awans do finału w swojej konkurencji trzeba będzie uznać za bardzo dobry wynik.

Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) - rzut młotem
Ma już medale wszystkich najważniejszych imprez światowych: brąz Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro 2016 roku, dwa razy brąz mistrzostw świata z Pekinu 2015 roku i z Londynu 2017 roku oraz złoto mistrzostw Europy z Berlina 2018 roku. W tym roku do niego należy najlepszy wynik na świecie – 81,74 m. Natomiast rekord życiowy to 81,85 m. Trenerką zawodnika jest była młociarka Malwina Wojtulewicz-Sobierajska.

Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) – skok wzwyż.
33-letnia zawodniczka jest rekordzistką Polski – 202 cm. Jej największym sukcesem jest halowe mistrzostwo świata z 2014 roku z Sopotu. W mistrzostwach świata na otwartym stadionie wystartuje czwarty raz. W 2009 roku w Berlinie nie awansowała do finału, w 2013 roku w Moskwie zajęła siódme miejsce, w 2015 roku w Pekinie była czwarta, a w 2017 w Londynie trzecia. W tym sezonie jej najlepszy wynik to 195 cm.

Damian Czykier (Podlasie Białystok)– bieg na 110 metrów przez płotki.
Na mistrzostwach świata Damian Czykier zadebiutował w 2017 roku w Londynie, gdzie dotarł do półfinału i ostatecznie został sklasyfikowany na 14. pozycji. Ponadto płotkarz był dwa razy czwarty w mistrzostwach Europy: w 2016 roku w Amsterdamie i w 2018 roku w Berlinie. Jego rekord życiowy to 13,28 s, a w tym sezonie najlepszy wynik 27-latkato 13,37 s.

Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki) rzut oszczepem
Rekordzistka Polski (67, 11 m) po raz drugi wystąpi na mistrzostwach świata. Jako 19-latka zadebiutowała na tej imprezie w 2015 roku w Pekinie, gdzie została sklasyfikowana na 28. miejscu. Rok później była objawieniem Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zajęła czwarte miejsce. Po Rio oszczepniczka zmagała się z kontuzją barku i dopiero w tym roku wróciła do rywalizacji międzynarodowej. Jej najlepszy wynik w sezonie to 63,39 m.

Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok)– pchnięcie kulą
Dla 23-letniej kulomiotki będą to drugie mistrzostwa świata w karierze. Przed dwoma laty w Londynie z wynikiem 17,52 m została sklasyfikowana na 17. pozycji. Natomiast w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy zajęła czwarte miejsce. W tym roku jej najlepszy wynik to 18,34 m, a rekord życiowy ma o 14 cm lepszy.

Rozmowa z Mariuszem Rumakiem po meczu Polska - Ukraina 2:2 U19

Wideo

Materiał oryginalny: Wojciech Nowicki faworytem do złota mistrzostw świata w Katarze - Gazeta Współczesna

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sd

Podlasianie Suwałk? Ręce opadają..

Dodaj ogłoszenie