MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wody Polskie zatwierdziły wniosek taryfowy Wodociągów Białostockich. Będą nowe stawki opłat za wodę i odbiór ścieków. Sprawdź, ile zapłacisz

OPRAC.: wal
Maj 2022 roku. Protest przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim pracowników Wodociągów Białostockich, władz spółki i miasta przeciwko polityce Wód Polskich.
Maj 2022 roku. Protest przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim pracowników Wodociągów Białostockich, władz spółki i miasta przeciwko polityce Wód Polskich. T.Maleta/archiwum
Koniec sporu o ceny wody w Białymstoku. Wody Polskie zatwierdziły wniosek taryfowy Wodociągów Białostockich. To oznacza nowe stawki opłat za dostarczenie wody i odbioru ścieków w Białymstoku, gminie Wasilków (poza Rybnikami) w górę. Najdrożej będzie w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy. Jej skala jest też uzależniona od tego, do której grupy taryfowej zalicza się odbiorca. Mniej w kolejnych latach np. płacić będą ci, którzy otrzymują e-fakturę.

Wodociągi Białostockie o akceptację nowej taryfy starały się o ponad trzech lat. Doszło w tym czasie do bardzo ostrego sporu prawno- politycznego. Sprawa otarła się o Naczelny Sąd Administracyjny, ale też o ulicę. W maju doszło przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim do potężnej manifestacji pracowników Wodociągów, władz spółki, jak też władz miasta. Przyszli na konferencję prasową ówczesnego prezesa Wód Polskich. Przez kolejne miesiące trwała batalia miedzy podmiotami.

Pod koniec kwietnia Wodociągi Białostockie złożyły nowy wniosek taryfowy.

- Został on złożony poprawnie i należało go zatwierdzić - czytamy w uzasadnieniu decyzji dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Została ona podjęta 29 maja 2024 roku, ale opublikowana 24 czerwca 2024 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Wód Polskich.

Przypomnijmy, że do tej pory białostoczanie i wasilkowianie płacili za metr sześcienny wody 3,95 zł netto. Nieco mniej za ścieki: 3,64 zł netto. Do tego należało doliczyć 8 proc. podatku. Stawki te obowiązywały od 2021 roku.

Teraz mieszkańcy zapłacą:

  • W pierwszym roku taryfowym - 5, 37 za metr sześcienny
  • W drugim roku taryfowym - 5,36 za metr sześcienny
  • W trzecim roku taryfowym - 5,35 za metr sześcienny

To taryfa dla odbiorców otrzymujących e-fakturę w cyklu jednomiesięcznym. Nieco mniej, ci którzy otrzymują co pół roku. Ci z papierową nieco więcej.

Z kolei taryfa za odbiór ścieków zakłada:

  • W pierwszym roku - 5,99 zł za metr sześcienny
  • W drugim roku - 5,91 za metr sześcienny
  • W trzecim roku - 5,85 za metr sześcienny.

Do tego trzeba doliczyć podatek VAT. Pełna taryfa dla różnych odbiorców znajdziesz tutaj. \

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny