Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodociągi Białostockie uruchomiły elektrownię fotowoltaiczną na Pietraszach. 75 proc. pieniędzy na inwestycję pochodziło z RPO

OPRAC.: wal
Farma fotowoltaiczna w szczytowym momencie nasłonecznienia nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie na energię stacji uzdatniania wody na Pietraszach. Naddatek energii zasila stację wodociągów w Wasilkowie.
Farma fotowoltaiczna w szczytowym momencie nasłonecznienia nie tylko zaspokaja zapotrzebowanie na energię stacji uzdatniania wody na Pietraszach. Naddatek energii zasila stację wodociągów w Wasilkowie. Urszula Łobaczewska
Ponad 2600 paneli fotowoltaicznych produkuje prąd na terenie Stacji Uzdatniania Wody na Pietraszach w Białymstoku. Elektrownia o mocy około 1 MWp (1 megawatopik) pozwala – zależnie od pory dnia – pokryć od 75 do 100 procent zapotrzebowania na prąd dwóch stacji uzdatniania wody: w Pietraszach i Wasilkowie.

W stacji, przede wszystkim na powierzchni terenowych zbiorników wody uzdatnionej, ustawiono 2624 monokrystaliczne panele, każdy o mocy 370 Wp. Na dwóch czynnych zbiornikach zostało zamontowanych 1216 paneli. Na trzecim, obecnie nieczynnym, stanęło 728 takich konstrukcji. Zagospodarowany został też teren przy trzecim zbiorniku, gdzie ustawiono na gruncie kolejne 680 paneli fotowoltaicznych. W ramach tego samego zadania została również zamontowana stacja pogodowa z systemem wczesnego ostrzegania przed burzami.

Wodociągi Białostockie właśnie zakończyły unijny projekt. Jego główny filar - farma fotowoltaiczna - pracuje już od marca.

- Do tej pory wytworzyła 458 MWh. Średnio gospodarstwo domowe zużywa w roku 2,5 MWh energii. To porównanie najlepiej pokazuje, ile już tej energii Wodociągi wytworzyły - obrazował Adam Siemienkowicz, główny energetyk w Wodociągach Białostockich.

W szczytowym momencie dnia dzięki panelom pokrywane jest zapotrzebowanie na energię stacji na Pietraszach. Ale nie tylko.

- Nadwyżka przesyłana jest kablem do niżej położonej stacji w Wasilkowie - mówiła Beata Wiśniewska, prezes Wodociągów.

Koszt przedsięwzięcia na Pietraszach to ponad 4,3 mln zł. Na jego realizację Wodociągi Białostockie otrzymały 75 procent dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Wodociągi Białostockie liczą, że fotowoltaika na Pietraszach pokryje rosnące ceny energii elektrycznej, i dążą do zasilania wszystkich swoich obiektów technologicznych w prąd z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Stacja Uzdatniania Wody Pietrasze (około 3 km od ujęcia i stacji uzdatniania wody w Wasilkowie) działa od 1987 roku. Całodobowo uzdatnia się tu ujmowaną w Wasilkowie wodę. Całkowita wydajność stacji wynosi obecnie 51 tys. m3 na dobę.

W ramach przechodzenia na alternatywne źródła energii, wcześniej Wodociągi Białostockie wybudowały mniejszą elektrownię fotowoltaiczną – w Stacji Uzdatniania Wody Jurowce. Teraz planują kolejne inwestycje. W lipcu Wodociągi Białostockie otrzymały prawomocną decyzję na budowę kolejnej elektrowni słonecznej – o mocy 2 MWp – na terenie oczyszczalni ścieków. Prowadzone są też prace przedprojektowe w celu utworzenia farm fotowoltaicznych na innych obiektach – ujęciach wody w Jurowcach i Wasilkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny