MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce WIRON zastąpi WIBOR. Jak zmienią się raty kredytów? Te instytucje oferują produkty oparte o nowy wskaźnik – WIDEO

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
WIRON, czyli Warsaw Interest Rate Overnight (wcześniej WIRD), ma stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. – Jesteśmy mniej więcej w połowie realizacji tzw. mapy drogowej, czyli swego rodzaju harmonogramu, który przewiduje jak będzie zastępowany dotychczasowy wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON- em – mówi nam Tadeusz Białek, prezes ZBP. Zobacz nasz materiał wideo.

Spis treści

Kiedy WIRON zastąpi WIBOR?

– Jesteśmy mniej więcej w połowie realizacji tzw. mapy drogowej, czyli swego rodzaju harmonogramu, który przewiduje, jak będzie zastępowany dotychczasowy wskaźnik WIBOR nowym wskaźnikiem – WIRON-em – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich i podkreśla, że jest to „niezwykle skomplikowany proces, który w Polsce został rozłożony tylko na dwa lata, gdy, w innych jurysdykcjach okres ten wynosi nawet 4-5 lat”.

– Pierwsze produkty oparte o nowy wskaźnik WIRON będą dostępne w trzecim kwartale br. – mówi nam Białek.
– Pierwsze produkty oparte o nowy wskaźnik WIRON będą dostępne w trzecim kwartale br. – mówi nam Białek. Karolina Misztal/ Polska Press

Jak wyjaśnia, aktualnie banki przygotowują się do uruchomienia, zgodnie ze wspomnianą „mapą drogową”, pierwszych produktów w oparciu o nowy wskaźnik. – Chodzi o wykształtowanie rynku, muszą zacząć działać pierwsze produkty, z drugiej strony skarb państwa przygotowuje się do emisji obligacji opartych o WIRON – wymienia.

Białek podaje, że z początkiem przyszłego roku, banki nową produkcję powinny już opierać o nowy wskaźnik, czyli WIRON. – W pozostałych produktach, w których do tej pory występował wskaźnik WIBOR, będą podlegały konwersji, co oznacza, że stary wskaźnik będzie zamieniany przez nowy lub za pomocą aneksów – na podstawie specjalnych rekomendacji, które wydaje Narodowa Grupa Robocza albo w odniesieniu do tych umów, które nie będą zamienione aneksem, przewidziane będzie rozporządzenie ministra finansów, które niejako z mocy prawa będzie zastępowało WIBOR nowym wskaźnikiem we wszystkich umowach.

WIRON zastępuje WIBOR: co to znaczy?

– Istotą reformy jest zastąpienie dotychczasowego wskaźnika, zgodnie z aktualnymi trendami światowymi, wskaźnikami opartymi o transakcje depozytowe, tzw. overnightowymi, czyli jednodniowymi – mówi nam przez ZBP.

– W najprostszych słowach, są one znacznie bardziej reprezentatywne, ponieważ odzwierciedlają większą liczbę operacji rynkowych, opartych na depozytach i różnią się tym od poprzednich wskaźników tym, że uwzględniają to, co stało się – najczęściej – w ostatnich miesiącach, ponieważ główną miarą będzie wskaźnik jednomiesięczny – dodaje.

W związku z tym, jak zauważa, przechodzenie na te wskaźniki jest obecnie preferowaną formą oparcia się o taką miarę rynku, jeśli chodzi o koszt pieniądza.

Ponadto działania związane z wprowadzeniem następcy WIBOR-u mają polegać m.in. na przystosowaniu systemów rozliczeń i obrotu oraz tabel odsetkowych do nowego wskaźnika referencyjnego, a także zbudowaniu krzywej terminowej umożliwiającej wyznaczenie terminowych stóp procentowych. Grupa ma również m.in. podjąć prace nad oprocentowaniem obligacji czy emisjami własnymi banków.

Jakie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych po wprowadzeniu wskaźnika WIRON?

Docelowo WIRON, którego administratorem został GPW Benchmark, ma na kolejne lata stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, stosowanym w umowach finansowych, np. kredytowych, ale także instrumentach finansowych, czyli m.in. papierach dłużnych.

Dziś oprocentowanie rat kredytów reguluje się w zależności od wybranego WIBOR-u, na okresy np. trzech lub sześciu miesięcy. Tymczasem WIRON ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca pozna zatem ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

WIRON. Te instytucje korzystają z nowego wskaźnika

– Pierwsze produkty oparte o nowy wskaźnik WIRON będą dostępne w trzecim kwartale br. – mówi nam Białek.

Bank Pekao S.A., w połowie czerwca, jako pierwszy bank w Polsce zaczął udostępniać produkty kredytowe i oszczędnościowe oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON. Instytucja oferuje swoim klientom z grupy małych, średnich i dużych firm produkty oparte o wskaźnik referencyjny stopy procentowej WIRON – kredyt w rachunku bieżącym oraz oprocentowany rachunek pomocniczy.

– Klienci wnioskujący o kredyt w rachunku bieżącym od 15 czerwca 2023 r. mogą wybrać oprocentowanie zmienne oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Oprocentowanie będzie składało się z wymienionego wyżej wskaźnika oraz marży banku – wyjaśniono.

Natomiast rachunek pomocniczy oprocentowany jest w wysokości 50 proc. wskaźnika referencyjnego WIRON aż na 3 miesiące. Jednak z oferty mogą skorzystać nowi oraz dotychczasowi klienci banku z sektora małych, średnich i dużych firm.

Z kolei ING Bank Śląski wznowił sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem, opartym o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Oferta obowiązuje dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 r.

„W związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu” – poinformowano.

W PKO BP chcemy być gotowi z WIRON-em w II połowie tego roku, zaczniemy od klientów korporacyjnych – mówił z kolei w Poznaniu podczas kongresu Impact'23 kierujący pracami zarządu wiceprezes PKO BP Dariusz Szwed.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wkrótce WIRON zastąpi WIBOR. Jak zmienią się raty kredytów? Te instytucje oferują produkty oparte o nowy wskaźnik – WIDEO - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny