Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ceny jaj mogą wzrosnąć

Źródło: Strefa Biznesu NTO, Jolanta Jasińska-Mrukot (opr. mzebr)
W starych klatkach na jedną kurę przypada około 500 centymetrów kwadratowych. Wydaje się, że to dużo, ale w rzeczywistościto prostokącik o wymiarach 20 na 25 cm!
W starych klatkach na jedną kurę przypada około 500 centymetrów kwadratowych. Wydaje się, że to dużo, ale w rzeczywistościto prostokącik o wymiarach 20 na 25 cm!
To efekt kosztownego dostosowania klatek dla kur do unijnych norm. Część polskich hodowców nie spełniło wymogów, wielu z nich zlikwiduje fermy, a wraz z nimi miliony niosek.

Od 1 stycznia br. kury w przemysłowych fermach muszą mieć klatki zgodne z unijnymi normami - większe, wygodniejsze i stwarzające nioskom choć namiastkę warunków, których te ptaki potrzebują, żyjąc na wolności. Jednak nie ma nic za darmo.

Przystosowanie klatek do unijnych norm w średniej wielkości fermie dla 20 tysięcy kur to koszt prawie milion złotych. Trudno więc obiecywać, że jajka nie podrożeją.

Ta zapowiedź nie podoba się konsumentom.

Eksperci szacują, że podwyżka rzędu 15-20 procent jest pewna i to już w najbliższych tygodniach. Klienci muszą się przygotować, że 60 gr za jajko to będzie dolna granica normy. Górna przed Wielkanocą może siegnąć nawet złotówki.

Producenci makaronu przewidują, że w związku z drożejącymi jajkami podniosą ceny o 5-6 procent.

Zobacz także. Podwyżki 2012. Żywność będzie droga

Ale nawet gdyby właściciele ferm kosztów wymiany klatek nie przerzucili na klientów, to jajka i tak zdrożeją. Bo będzie ich dużo mniej. Dlaczego? Polscy drobiarze bali się zainwestować w nowe klatki, wielu nie zrobiło tego do dzisiaj. Pod koniec 2011 r. co czwarta z blisko 16 milionów kur w polskich fermach niosła jaja w klatce nie spełniajacej wymogów Brukseli.

- Koszty inwestycji w klatki mogą nas dobić, przecież ludzie nie kupią więcej jaj niż dotąd - wyjaśnia Piotr Kobienia. - Sam więc się zastanawiam, czy inwestować w to wyposażenie. Bo kiedy nasze jaja podrożeją, to zaleją nas tańsze z importu i nikt naszych jajek nie kupi.

Od 1 stycznia br. jaj zniesionych przez kury trzymane w małych, ciasnych klatkach nie można sprzedawać w sklepach na terenie UE, więc wielu drobiarzy, którzy dotąd nie wymienili klatek, zlikwiduje fermy. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że w efekcie na polski rynek może trafić o 3,8 mln jaj mniej.

Zobacz także. 2012. Drożej za prąd, gaz, paliwo

A jeśli będzie ich mniej, to podrożeją. Już w listopadzie minister rolnictwa oceniał, że co najmniej o 30 proc. Minister chciał dla polskich ferm wytargować w Brukseli dodatkowy czas na wymianę klatek, ale się nie udało. W końcu mieliśmy na to wiele lat...

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny