Wizyta patriarchy Teodora w Polsce. Odwiedzi Białystok, Bielsk Podlaski, Grabarkę i Zwierki [PROGRAM WIZYTY, ZDJĘCIA]

na podst. orthodox.pl
Teodor II, Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki, pobyt w Polsce rozpoczął od wizyty w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie
Teodor II, Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki, pobyt w Polsce rozpoczął od wizyty w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie Łukasz Troc
Udostępnij:
W środę rozpoczęła się pięciodniowa wizyta w Polsce delegacji Patriarchatu Aleksandryjskiego na czele z jego zwierzchnikiem, Jego Eminencją Wielce Błogosławionym Teodorem II, Papieżem i Patriarchą Aleksandrii i całej Afryki. Jego Eminencji towarzyszą: Jego Ekscelencja metropolita Nubii Sawa oraz archimandryta Sylwester.

Wczoraj Teodor II, Papież i Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki, odwiedził katedrę św. Marii Magdaleny w Warszawie. Przywitał go Jego Eminencja metropolita Sawa. W katedrze patriarcha Teodor odprawił krótkie nabożeństwo, potem były okolicznościowe przemówienia.

Jego Eminencja patriarcha Teodor za nieoceniony wkład w rozwój misji prawosławnej na kontynencie afrykańskim został odznaczony przez Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” nagrodą specjalną „Dłonie Miłosierdzia 2018”. Nagrodę wręczyli ks. prot. dr Doroteusz Sawicki oraz Marek Masalski.

Zobacz też: Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce 2018 (zdjęcia)

Po złożeniu wpisu w Ewangeliarzu, patriarcha Teodor pobłogosławił zebranych w katedrze i wręczył pamiątkowe ikonki. Następnie goście udali się do Centrum Kultury Prawosławnej, gdzie odwiedzili kaplicę akademicką św. św. Cyryla i Metodego oraz zapoznali się z ekspozycją Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej.

Patriarcha Teodor złoży jeszcze wizytę w Pałacu Prezydenckim oraz odwiedzi monastery na św. Górze Grabarce oraz w Zwierkach. Będzie przewodniczyć uroczystościom święta parafialnego w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim oraz uroczystościom przeniesienia relikwii św. młodzieńca Gabriela w Białymstoku. W Lublinie, Jego Eminencja celebrować będzie św. Liturgię w katedrze Przemienienia Pańskiego oraz odwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku.

Harmonogram wizyty w Polsce Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Teodora II, Papieża i Patriarchy Aleksandryjskiego i całej Afryki

20 września 2018 (czwartek):

godz. 09.00
- wizyta w kaplicy Św. Trójcy w Warszawie,
- spacer po Starówce warszawskiej,
godz. 10.30
- wizyta w parafii Św. Jana Klimaka w Warszawie,
godz. 12.00
- wizyta w parafii Hagia Sophia – Mądrości Bożej w Warszawie,
godz. 18.30
- wizyta w klasztorze Śww. Marty i Marii na św. Górze Grabarce.

21 września 2018 (piątek):

godz. 09.30
- Św. Liturgia w parafii Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim, oficjalne powitanie,
godz. 15.30
- wizyta w klasztorze Żeńskim Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach,
godz. 17.45
- Całonocne czuwanie w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

22 września 2018 (sobota):

godz. 09.45
- Św. Liturgia w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku,
godz. 15.15
- wizyta w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku,
godz. 15.45
- wizyta w parafii Św. Ducha w Białymstoku,
godz. 16.30
- wizyta w parafii Hagia Sophia – Mądrości Bożej w Białymstoku.

23 września 2018 (niedziela):

godz. 09.00
- Św. Liturgia w katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie,
godz. 13.45
- modlitwa za zmarłych i złożenie wieńca pod Pomnikiem Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
24 września 2018 (poniedziałek):
godz. 10.00
- spotkanie z Ministrem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
godz. 14.55
- odlot.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku zbudowany został przy ul. Sienkiewicza, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się komenda wojewódzka policji. Cerkiew nigdy nie stała się jednak miejscem modlitwy. W przededniu II wojny światowej wojewoda białostocki, nie czekając na prawomocny wyrok sądu, nakazał zburzyć sobór w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych. Część cegieł z rozbiórki posłużyła do budowy ogrodzenia kościoła św. Rocha.Zobacz unikalne, archiwalne zdjęcia świątyni, o której istnieniu wie niewielu białostoczan i przeczytaj jej smutną historię. Aby przejść do kolejnego zdjęcia kliknij w strzałkę, użyj strzałki na klawiaturze lub gestów na smartfonie.Na zdjęciu: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku - 07.06.1931

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Cerkiew zost...

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

 

a po co on u nas?

 

Np. żebyś się mógł reklamować.

m
my
W dniu 20.09.2018 o 12:24, Gość napisał:

Litwa z nadzieją oczekuje papieża FranciszkaNa Litwie trwają intensywne przygotowania do wizyty Ojca Świętego. Franciszek przybędzie do Wilna 22 września, gdzie spotka się z władzami państwa oraz młodzieżą, modlić się będzie w Ostrej Bramie, jak również w byłym więzieniu KGB. Nazajutrz odprawi Mszę św. w Kownie.24 września przebywać będzie na Łotwie: w Rydze i Agłonie, a 25 września uda się do stolicy Estonii Tallina. Pielgrzymce towarzyszy hasło: "Jezus Chrystus naszą nadzieją" i odbywa się dokładnie w 25 lat po historycznej wizycie Jana Pawła II. 

Dziekujemy za informację Dobry Czlowieku.

G
Gość

Litwa z nadzieją oczekuje papieża Franciszka

Na Litwie trwają intensywne przygotowania do wizyty Ojca Świętego. Franciszek przybędzie do Wilna 22 września, gdzie spotka się z władzami państwa oraz młodzieżą, modlić się będzie w Ostrej Bramie, jak również w byłym więzieniu KGB. Nazajutrz odprawi Mszę św. w Kownie.
24 września przebywać będzie na Łotwie: w Rydze i Agłonie, a 25 września uda się do stolicy Estonii Tallina. Pielgrzymce towarzyszy hasło: "Jezus Chrystus naszą nadzieją" i odbywa się dokładnie w 25 lat po historycznej wizycie Jana Pawła II.
 

 

Dodaj ogłoszenie