MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka 2018. Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce (zdjęcia)

Andrzej Zdanowicz, (adek)
Grabarka 2018. Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce
Grabarka 2018. Święto Przemienienia Pańskiego na świętej Górze Grabarce Jarosław Sołomacha
Grabarka 2018. Pielgrzymi m.in. z Białegostoku, Bielska, Hajnówki, czy Warszawy wzięli udział w pieszych pielgrzymkach prawosławnych wiernych. Wielu dotarło już na świętą Górę Grabarkę, aby uczestniczyć w obchodach święta Przemienienia Pańskiego.

Grabarka 2018. Przemienienie Pańskie na świętej Górze Grabarce

Jak co roku na Grabarkę przybyły tysiące wiernych. Wielu z nich przyszło w organizowanych przez prawosławne parafie pieszych pielgrzymkach. Inni przyjechali dopiero w sobotę, aby zdążyć na wieczorne nabożeństwo rozpoczynające obchody Przemienienia Pańskiego.

XXXIII Piesza Pielgrzymka Białystok- Św.Góra Grabarka wyruszyła (zdjęcia)

Wielu pątników przyniosło na Grabarkę drewniane krzyże podpisane cyrylicą: "Spasi i sochrani", co oznacza "Zbaw i ochroń". Modlitwy na Grabarce rozpoczęły się 17 sierpnia i potrwają do niedzieli 19 sierpnia. Święto Przemienienia Pańskiego rozpoczęło się w sobotę nabożeństwem o godz. 18.

Niosą krzyże na Grabarkę

Wielu pątników u podnóża góry klęka i na kolanach wspina się po kamiennych schodach do cerkwi na szczycie wzniesienia. Przed przekroczeniem progu świątyni trzykrotnie na kolanach okrążają cerkiew niosąc w rękach krzyże.

Po modlitwie w świątyni znów wychodzą na zewnątrz i na zboczach góry wkopują krzyże, które przynieśli ze sobą. Krzyży są tysiące, ponieważ pątnicy przynoszą je od setek lat.

Tysiące pielgrzymów z kraju i ze świata od czwartku dociera na Świętą Górę Grabarkę. Wielu niesie ze sobą krzyże wotywne, a wchodząc na Górę, trzykrotnie okrążają cerkiew Przemienienia Pańskiego. Do tradycji należy też obmywanie wodą z cudownego źródełka.

Grabarka 2018. Pielgrzymi dotarli na świętą górę (zdjęcia)

Cudowne źródełko na Grabarce

Pielgrzymi odwiedzają też święte źródełko wypływające u podnóża góry. Piją też ze studni wodę, która według wierzeń ma właściwości lecznicze. Natomiast w płynącym obok strumyku obmywają nogi i bolące miejsca, po czym wycierają je płóciennymi chusteczkami, które rozwieszaj na pobliskich krzakach. W ten sposób zostawiają tu wszystkie choroby i dolegliwości. Po świątecznych uroczystościach mniszki z tutejszego klasztoru zbierają te chustki i paląc je modlą się za zdrowie wiernych, którzy je pozostawili.

Święto Przemienienia Pańskiego to także okazja do spowiedzi. Kapłani - z powodu braku miejsca w cerkwi - na wiernych czekają wokół świątyni. W prawosławiu nie ma konfesjonałów, a spowiedź odbywa się w pozycji stojącej przed specjalnym pulpitem (tzw. anałojem), na którym leży Ewangelia i krzyż. Batiuszka podczas spowiedzi przykrywa głowę wiernego fragmentem szaty liturgicznej. Po spowiedzi wierny może przystąpić do Św. Eucharystii.

Pielgrzymka Służb Mundurowych na Święta Górę Grabarkę 2018

Zobacz też:

Rodzina, przyjaciele, artyści, pracownicy i setki białostoczan pożegnały w sobotę Jarosława Dziemiana. Pogrzeb jednego z najbardziej znanych przedsiębiorców w naszym mieście odbył się na cmentarzu farnym w Białymstoku

Pogrzeb Jarosława Dziemiana. Na cmentarz farny w Białymstoku...

Grabarka 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny