Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie plany francuskiego giganta

(agsa) [email protected]
Nie zmieni się ani nazwa, ani profil działalności Cortiny. Nie planujemy też zmian kadrowych - zapewnia nowy właściciel spółki

Saint Gobain - nowy właściciel Cortiny, zajmującej się m.in. dystrybucją glazury i terakoty, stawia na rozwój kupionej spółki - chce inwestować w pracowników i bić się o klientów z hipermarketami budowlanymi, które powstaną w naszym mieście.

Przypomnijmy, "Poranny" jako pierwszy napisał, że w listopadzie ubiegłego roku Cortinę kupił francuski gigant - firma Saint Gobain. Okazuje się, że to założyciele Cortiny - Katarzyna i Cezary Dąbrowscy - już od jakiegoś czasu szukali nabywcy.

- Zdecydowaliśmy się na Saint Gobain - mówi Katarzyna Dąbrowska.

Trzeba się rozwijać

Cortina to dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, co roku przynoszące zyski. Jak sprawdziliśmy w Krajowym Rejestrze Sądowym, w 2005 roku, gdy jej właścicielami byli jeszcze Dąbrowscy, zarobiło niemal 1 mln 760 tys. zł netto! Jego kapitał zakładowy to 7 mln zł. Zatrudnia ponad 100 osób, ma oddziały nie tylko na Podlasiu, ale też w Olsztynie, Płocku, Włocławku, Lublinie, Wrocławiu i Gdańsku.
Dlaczego więc Dąbrowscy zdecydowali się na sprzedaż przynoszącej zyski firmy?

- Nie chcieliśmy być przeciętnym przedsiębiorstwem. Zależało nam, abyśmy byli najlepsi w Polsce. Jednak okazało się to niemożliwe - przyznaje Katarzyna Dąbrowska. - Żeby wygrać z zachodnimi firmami, potrzebowaliśmy dużych inwestycji.

Dąbrowscy mieli plany: zmienić formę obsługi sprzedaży hurtowej, stworzyć magazyn centralny. Żeby zmniejszyć koszty przechowywania towaru w poszczególnych oddziałach, chcieli kupić samochody dostawcze, aby to Cortina dostarczała towar hurtowy, i oczywiście rozwinąć system komputerowy.

- To bardzo duże inwestycje. Finansowanie ich z bieżących pieniędzy jest ryzykowne - przyznaje Katarzyna Dąbrowska.

Dlatego zdecydowali się poprosić o pomoc banki. Niestety, żaden nie zdecydował się na udzielenie im kredytu.

- Banki nie uznawały zabezpieczenia w postaci towaru - tłumaczy Dąbrowska.
Dlatego zdecydowali się sprzedać Cortinę.

- Bez rozwoju trudno jest konkurować na rynku. A bogata zagraniczna firma, jaką jest Saint Gobain, nie potrzebuje kredytów. Ich stać nawet na to, żeby przez kilka lat dokładać do przedsiębiorstwa - mówi Katarzyna Dąbrowska.

Stawiają na inwestycje

Teraz Cortina wchodzi w skład spółki Saint Gobain Dystrybucja Budowlana. Nowi właściciele Cortiny zapewniają, że nie kupili jej tylko po to, aby wyeliminować konkurencję.

- Będziemy inwestowali w rozwój Cortiny. Chcemy dostosowywać się do zmian rynkowych - mówi Jarosław Tyc, prezes Saint Gobain.

Zmiany mają nie zakłócać funkcjonowania białostockiej spółki.

- Dla pracowników i kontrahentów oznaczają one zmianę nazwy i siedziby spółki, numerów NIP, REGON i KRS. Dla klientów będą prawie niedostrzegalne - nazwa marki handlowej pozostaje, podobnie jak profil działalności, produkty i procesy sprzedaży - dodaje Jarosław Tyc.

Saint Gobain nie zamierza też ani zwalniać, ani wymieniać kadry. Co więcej - planuje zwiększyć zatrudnienie w Cortinie.

- Kompetentni pracownicy są dla spółki bardzo ważni, dlatego chcemy ich zatrzymać i umiejętnie motywować - twierdzi Jarosław Tyc. - Zamierzamy rozszerzyć sieć sprzedaży, niezbędne są dalsze inwestycje, także w ludzi. Dlatego w planach mamy zarówno szkolenia, jak i rekrutację.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny