Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na rehabilitację. Będą mniejsze kolejki

Magdalena Kuźmiuk
NFZ rozstrzygnął konkurs.
NFZ rozstrzygnął konkurs. sxc.hu
Na usprawnienie podlaskich pacjentów w 2012 roku przeznaczy ponad 48 mln zł. To o 7 mln zł więcej niż w tym roku. NFZ bardziej dofinansuje rehabilitację ogólnoustrojową i neurologiczną. Zapowiada więcej zabiegów w domu chorego i krótsze kolejki po poradę.

Chorych, którzy potrzebują leczenia np. po wypadku, udarze, czeka w przyszłym roku kilka nowości. Ucieszy wiadomość, że jest więcej chętnych na wykonywanie zabiegów w domu pacjenta.

W Białymstoku będą się tym zajmowały trzy placówki. Zaczną też tu funkcjonować dwa nowe ośrodki rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego: NZOZ Centrum Medyczne Hansa i NZOZ Vita Med.

Ważną zmianą dotyczącą usprawniania dzieci jest też to, że rehabilitacji, jak i porad lekarskich, nie będzie w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Te usługi przejmie Centrum Medyczne Hansa. Z kolei dorośli mieszkańcy miasta, wymagający kompleksowej opieki w ośrodku dziennym, będą mogli zgłosić się m.in. do: Osteomedic, Vita Med, Białostockiego Centrum Onkologii.

Zaś w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej wyłoniono jedenaście najlepszych ofert. Kontrakt z NFZ mają m.in.: białostocki szpital miejski, szpital MSWiA, Hansa, NZOZ Zakład Fizykoterapii i Rehabilitacji Leczniczej, Remedica. Na poradę lekarską można liczyć w m.in. szpitalu miejskim, Zakładzie Fizykoterapii i Rehabilitacji Leczniczej, Niepublicznym Zespole Leczniczo-Rehabilitacyjnym.

W dwóch ostatnich rodzajach świadczeń zmniejszyła się liczba placówek, które będą realizowały kontrakt z NFZ. Nie oznacza to jednak mniejszej dostępności.

Będzie trzeba jeździć do Suwałk

- Nowy podział pieniędzy pozwoli na skrócenie kolejek. Zamiast wielu placówek realizujących nieduże kontrakty, wybrano mniej, oferując wyższą umowę. Tak chcemy uniknąć sytuacji, w której świadczeniodawca realizujący kontrakt, zasłania się wyczerpaniem limitu i przyjmuje pacjentów odpłatnie - tłumaczy Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ.

Niestety, są też złe informacje. Nie zgłosił się żaden chętnych do prowadzenia w województwie oddziału rehabilitacji kardiologicznej, a tego brakuje od lat. Nie znalazł się też nikt, kto chciałby w Białymstoku usprawniać pacjentom słuch i mowę. Będzie taka placówka - ale w Suwałkach.

- Aby zapewnić białostoczanom odpowiedni dostęp do tego typu świadczeń, planujemy dodatkowy konkurs - uspokaja Adam Dębski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny