Wanny – jaką wybrać? Rodzaje wanien

Materiał powstał we współpracy z Mateomarket.pl
Wanna prostokątna to najbardziej popularne rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w małej łazience. Inaczej będzie w przypadku wanny narożnej, w jej przypadku łazienka powinna być przynajmniej średnich rozmiarów, a w przypadku wanny wolnostojącej, nie obejdzie się bez naprawdę dużej przestrzeni. Jak jednak wybrać wannę odpowiednią dla siebie i na co zwracać uwagę podczas jej wyboru?

Wanna czy prysznic – co wybrać?

Wanna to synonim odpoczynku i relaksu, podczas gdy prysznic stał się domeną osób, które preferują szybkie życie, a mycie nie powinno zajmować im wiele czasu. Warto jednak pamiętać, że oba rozwiązania mają skrajnie inne cechy, o których nie możemy zapominać. Prysznic idealnie sprawdzi się w małych łazienkach i to jego olbrzymi plus. To jednak wanna jest bardziej wszechstronna i praktyczna – przy odpowiedniej zasłonie, można brać w niej prysznice w sposób wygodny, warto jednak pamiętać, że pozwoli nam ona na odpoczynek i rozleniwienie się w ciepłej wodzie, jeżeli tylko przyjdzie nam na to ochota.

Dodatkowo to właśnie wanna zyskuje olbrzymią przewagę np. w momencie, gdy w naszym życiu pojawia się dziecko – to wtedy wykorzystanie w niej dziecięcej wanienki jest możliwe, co na pewno nie uda nam się, jeżeli zdecydujemy się na prysznic.

Rozmiary wanny

Jednym z podstawowych aspektów, na który będziemy zawracać uwagę, to właśnie rozmiar wanny. Niezależnie od rozmiaru naszej łazienki, najmniejsza opcja to wanna prostokątna. Zazwyczaj wanny tego typu mają od 140 do 170 cm długości, przy 70 cm szerokości. Tutaj jednak łatwo będzie dopasować coś dla siebie i warunków, jakie ma nam do zaproponowania nasza łazienka. Bez problemu znajdziemy modele krótsze, dłuższe, szersze lub węższe, nie będzie problemu nawet z wannami prostokątnymi dwuosobowymi.

W tym przypadku warto pamiętać głównie o własnych gabarytach, w tym wzrośnie. Jeżeli mamy więcej, niż 180-190 cm, może okazać się, że nie w każdej wannie będziemy mogli się wygodnie położyć, co trzeba brać pod uwagę podczas zakupu. Jeżeli jesteśmy wysocy, a nasza łazienka na to pozwala, warto wybrać wannę dłuższą.

Głębokość i dno wanny

Gdy wybieramy wannę, musimy pamiętać również o innych jej parametrach. Jednym z nich będzie wysokość oraz głębokość wanny. Z jednej strony, niższa wanna to łatwiejsze wychodzenie i wchodzenie do niej, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku dzieci oraz osób starszych. Dodatkowo, jeżeli lubimy gorące kąpiele, zdecydowanie się na wannę o mniejszej głębokości sprawi, że będziemy zużywali mniej wody, co na pewno wpłynie na nasze rachunki. Jeżeli oszczędności są dla nas ważne, warto również wybrać wannę nie za szeroką i nie za długą, co również pozytywnie wpłynie na nasze koszta.

Kluczowe będzie również odpowiednie wyprofilowanie dna – warto sprawdzić je w sklepie przed zakupem, by nie okazało się, że jest ono dla nas niewygodne.

Wygląd wanny i dopasowanie do łazienki

Wanna musi być funkcjonalna, jednak nie można zapominać również o jej wyglądzie. Wanna, podobnie jak i inne elementy w naszej łazience, takie jak szafki, umywalki, toaleta czy wszelakie akcesoria, powinny być ze sobą spójne. Warto więc poszukiwać takiego rozwiązania, które będzie dobrze komponowało się z pozostałymi elementami w pomieszczeniu.

Dodatkowe elementy – wanna i okolice

Wygodne korzystanie z wanny często nie będzie możliwe, jeżeli nie zdecydujemy się na kilka dodatkowych elementów. Jeżeli będą z niej korzystały osoby starsze, warto wyposażyć okolice wanny w dodatkowe uchwyty, które pozwaną im pewniej utrzymać równowagę. Ucieszy je na pewno również siedzisko, lecz jest to rozwiązanie idealne również dla rodzin z małymi dziećmi.

Nie należy zapominać również o zagłówku – jeżeli lubimy długie, gorące kąpiele i taką formę relaksu, na pewno nam w tym pomoże. Warto zainwestować również w parawan, najlepiej wykonany ze szkła. To sprawi, że wanna będzie mogła szybko zmienić się w godną alternatywę prysznica, jeżeli tylko przyjdzie nam ochota na szybki odświeżenie się.

Materiał, z którego wykonane są wanny

W tym przypadku mamy do wyboru naprawdę pokaźną ofertę wielu materiałów, z których wykonywane są wanny. Decydują się na wannę z żeliwa, zapłacimy raczej mało i otrzymamy wytrzymały, funkcjonalny produkt, lecz niestety zimny w dotyku. Przeciwieństwem będzie tutaj wanna drewniana, jedna z niewielu, która będzie ciepła w dotyku. Podobnie będzie z akrylem, również będzie ciepły w dotyku, a do tego wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

To jednak nie jedyna opcje, bardzo popularne wanny ze stali, warto również nie zapominać o wannach kamiennych czy konglomeratowych, które również posiadają wielu zwolenników.

Partner materiału: Mateomarket.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny