Wang Zeng Yi Wandżi zbił mistrza Europy!

Andrzej Zgiet / archiwum
Ogromny sukces na rozpoczętych w Luksemburgu Drużynowych Mistrzostwach Europy odniósł kapitan Dojlid Wschodzący Białystok - Wang Zeng Yi.

W spotkaniu z niezwykle mocną Francją Wandżi pokonał aktualnego indywidualnego mistrza Europy Emmanuela Lebessona 3:1. Niestety, cały mecz Polska przegrała 1:3.

Francuzi są faworytem grupy D i mało kto spodziewał się skutecznego oporu biało-czerwonych. Pierwszy pojedynek to potwierdził, bo Simon Gauzy bez większych problemów ograł 3:0 Jakuba Dyjasa. Polak miał kłopoty z szybkim i czującym się znakomicie zarówno w ataku, jak i defensywie przeciwnikiem i do końca nie zagroził przeciwnikowi.

Przy stanie 0:1 do stołu podszedł kapitan Dojlid, który zaczął bój z Lebessonem nieco speszony. Kilka razy przestrzelił i mistrz Europy objął prowadzenie 4:0, a premierowego seta wygrał do sześciu.

Wandżi nie załamał się takim obrotem sprawy i kolejną partię zaczął od dwóch znakomitych serwisów, których rywal nie odebrał. Z czasem Lebesson miał coraz większe problemy z podaniem reprezentanta Polski i tracił przy odbiorze dużo punktów. Drugą odsłonę Wandzi wygrał 11:9 i było trochę nerwów. Pingpongista Trójkolorowych obronił dwa setbole i białostocki zawodnik wziął czas, po którym Lebesson zaatakował w aut.

W kolejnych setach Wandżi dominował od początku do końca i już przy pierwszym meczbolu zakończył pojedynek.

- Możemy być dumni, że mamy w Dojlidach zawodnika, który jest w stanie pokonać aktualnego mistrza Europy - mówi menadżer białostockiego klubu Piotr Anchim.

Niestety, potem było dużo gorzej. Robert Floras przy stanie 1:1 miał piłkę setową w starciu z Tristanem Flore, ale jej nie wykorzystał. Przegrał trzy kolejne wymiany i kompletnie się rozsypał.

Ma czego żałować także Dyjas, który do połowy trzeciej partii gromił Lebessona, prowadząc 11:6, 11:9 i 5:1. Mistrz Europy podniósł się z kolan, ograł rywala i zakończył całe spotkanie.

Dziś Polacy grają z Ukrainą (godz. 10) i Rumunią (19).
Wyniki grupy D

Polska - Francja 1:3. Jakub Dyjas - Simon Gauzy 0:3 (8:11, 4:11, 10:12); Wang Zeng Yi - Emmanuel Lebesson 3:1 (6:11, 11:9, 11:8, 11:7); Robert Floras - Tristan Flore 1:3 (11:8, 4:11, 10:12, 5:11); Dyjas - Lebesson 2:3 (11:6, 11:9, 8:11, 8:11, 7:11).

Ukraina - Rumunia 3:1.

1. Ukraina123:1

2. Francja123:1

3. POLSKA 101:3

4. Rumunia101:3