Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja Emerytur 2024 - tabela wzrostów od marca. Ministerstwo podało aktualne dane

mm
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Waloryzacja emerytur i rent wejdzie w życie od 1 marca 2024. Wiemy już o ile na pewno wzrosną świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało prognozowany wskaźnik. Przygotowaliśmy wyliczenia emerytur, biorąc pod uwagę te dane.

Waloryzacja emerytur 2024 - oto wyliczenia świadczeń brutto i netto

Resort rodziny opublikował odpowiedzi ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk na pytania posłów zadane podczas expose Donalda Tuska w grudniu 2023 r. Posłowie, głównie z PiS, pytali m.in. o planowaną przez rząd waloryzację rent i emerytur.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych jest jednym z głównych zadań realizowanych w ramach polityki społecznej państwa. Zapewniła, że w przyszłym roku wypłacona zostanie także 13 i 14 emerytura.Niektórych emerytów spotkają też zmiany podatkowe ze względu na przekroczenie progu podatkowego.

Dziemianowicz-Bąk podała, że prognozowany wskaźnik waloryzacji świadczeń w 2024 r. wyniesie nie mniej niż 12,3 proc. - Na 2024 r. w budżecie państwa są zagwarantowane środki finansowe na waloryzację świadczeń - zapewniła.

Oto wyliczenia emerytur od marca - tabela netto po waloryzacji

Ministra zaznaczyła, że szacowany całkowity koszt waloryzacji świadczeń przy prognozowanym wskaźniku 12,3 proc. wynosi ok. 43,6 mld zł - łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości tzw. 13 i 14 emerytury.

- Mechanizm podwójnej waloryzacji świadczeń stanowi instrument zabezpieczenia ich wartości w dobie niepewnej sytuacji gospodarczej wywołanej m.in. przez politykę poprzedniego rządu. Szczególnie, że jednorazowe dodatki, które oczywiście utrzymamy, nie wchodzą w tzw. podstawę waloryzacji, nie wpływają zatem na realną wartość rent i emerytur" - wskazała Dziemianowicz-Bąk.

Takie na pewno będą emerytury od marca. Oto wyliczenia brutto i netto

Przygotowaliśmy wyliczenia emerytury od marca, biorąc pod uwagę dane, które podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Zobacz, jakie będą stawki emerytur - szczegóły w naszej galerii.

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent będzie znany w lutym, po podaniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji, a także wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Waloryzacja emerytur i rent to odpowiedź na rosnącą inflację. Chodzi o to, by kwota świadczenia odpowiadała realnej sile nabywczej pieniądza. To może być ostatni rok z tak wysoką waloryzacją, gdyż na kolejne lata prognozuje się spadek inflacji.

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

mm / PAP

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja Emerytur 2024 - tabela wzrostów od marca. Ministerstwo podało aktualne dane - Gazeta Pomorska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny