MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walory turystyczne gminy: dobrodziejstwo czy obciążenie? Burmistrz Mikołajek: Przyroda może zapewnić rozwój, ale wymaga odpowiedzialności

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Wideo
od 7 lat
Historia Mikołajek pokazuje, że z walorów turystycznych można korzystać pod warunkiem, że dba się zarówno o dobro mieszkańców, wygodę turystów i dobrostan przyrody. I jeśli mieszkańcy zrozumieją, że to szansa na rozwój biznesu.

Mikołajki kiedyś były typowo rybackim miasteczkiem, które nie miało w zasadzie żadnych turystycznych atrakcji. Dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku dostrzeżono, że turystyka może przynosić profity.

Nie wystarczył sam gen przedsiębiorczości

Mieszkańcy zaczęli stopniowo rozwijać różnego rodzaju działalność i zarabiać na turystach, ale trzeba było stworzyć cała machinę turystyczną, począwszy od wynajmu pokoi, budowy pensjonatów i hoteli po oczyszczalnię ścieków, kanalizację i wodociągi. Także po to, by nie szkodzić największemu skarbowi tego regionu, czyli jeziorom.

Na Mazurach infrastruktura nie jest postrzegana w kontrze do natury, lecz ma być spójnym z całością elementem pejzażu. Region nie chce odstawać od Europy pod względem nowych technologii, komfortu życia, czy oferty rekreacyjnej. Nigdy jednak kosztem dziedzictwa krajobrazowego czy kulturowego. Unikat Mazur musi być pielęgnowany. Miejscowi wiedzą, że im szybciej rozwijają się polskie aglomeracje, tym cenniejszy jest mazurski azyl. Jednak tutejsze miasta muszą się rozwijać równie dynamicznie jak reszta świata. I to się dzieje: takich inwestycji jak obecne, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nie było od czasów międzywojennych.

Wyzwania stojące przed gminą

Zdaniem Piotra Jakubowskiego najważniejsze to pogodzić interesy mieszkańców i turystów. Kolejne wyzwanie to skanalizowanie ruch turystycznego tak, żeby był równomiernie rozłożony i przynosił korzyści całemu regionowi.Do tej pory udało się zbudować ścieżki rowerowe i zmodernizować szlak wodny od Pisza przez Ruciane aż do Węgorzewa. Zrewitalizowano nabrzeża, porty, mosty i kładki nad jeziorami. Zmodernizowane zostały wszystkie kanały oraz zbudowana nowa śluza do przepraw statków pasażerskich pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkim. Wyremontowana została także zabytkowa śluza Guzianka 1. To największe przedsięwzięcie na mazurskim szlaku od czasów przedwojennych. Dzięki temu zyskał on nowe oblicze, stał się bezpieczny dla użytkowników, posiada nowe miejsca do cumowania z nowoczesnym zapleczem sanitarnym i infrastrukturą żeglarską podnoszącą komfort użytkowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Walory turystyczne gminy: dobrodziejstwo czy obciążenie? Burmistrz Mikołajek: Przyroda może zapewnić rozwój, ale wymaga odpowiedzialności - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny