Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wiejskim stylu

(opr. now)
Bujnie i "dziko” rosnąca roślinność jest jednym ze znaków charakterystycznych dla stylu rustykalnego
Bujnie i "dziko” rosnąca roślinność jest jednym ze znaków charakterystycznych dla stylu rustykalnego Fot. Libet
Najlepszym "spowalniaczem" zabieganej rzeczywistości może się okazać ucieczka w leniwy spacer po sielskim parku czy ogrodzie.

Ale gdzie taki znaleźć? Na wsiach u naszych babć i wiekowych cioć, albo… stworzyć go samemu. A to naprawdę możliwe i to nawet w sąsiedztwie miejskiego zgiełku.

Ostatnio bardzo modny stał się styl rustykalny, nawiązujący do motywów ludowych. Ze wszystkich tendencji architektonicznych najlepiej odzwierciedla klimat typowego wiejskiego ogrodu, który dziś można zobaczyć tylko w małych miejscowościach dziesiątki kilometrów od dużych aglomeracji. Jak pokazują ostatnie tendencje w modzie, wzornictwie czy architekturze styl ten stał się wszechobecny, a jego elementy można spotkać między innymi we wnętrzach i ogrodach. Podpowiadamy jak zaprojektować ogród, który będzie nie tylko doskonale wpisywał się w stylistykę rustykalną, a przede wszystkim będzie gustowny i użytkowy.

Ludyka wschodnia kojarzy się przede wszystkim z matriosz-kami, drewnianymi ręcznie malowanymi meblami i feerią barw, które z punktu widzenia kultury wielkich miast są mało gustowne, a czasem wręcz kiczowate. Jednak współczesne aranżacje z wykorzystaniem elementów tej właśnie stylistyki są bardzo dalekie od kiczu. Wręcz przeciwnie - mogą sprawić, że nasze ogrody zyskają bajkowy urok
i spokój sielskiego wiejskiego klimatu.

Podstawową zasadą estetyki rustykalnej jest połączenie neutralnych lub wręcz przeciwnie - jaskrawych barw elewacji budynków, naturalnych materiałów, jak kamień i drewno z elementami bogatej, barwnej roślinności.
- Najczęściej ogrody w stylu rustykalnym otaczają domy z drewna i kamienia, ale nawet te wykonane z materiałów bardziej "przemysłowych" mogą zyskać szyk i styl dzięki rustykalnemu charakterowi otoczenia - mówi Joanna Kowalik-Siedlecka, architekt firmy Libet.

Grunt to nawierzchnia

W ogrodzie w stylu rustykalnym nie może zabraknąć spacerowych ścieżek, tarasu z kostek lub płyt w naturalnym odcieniu beżów. To one poprzez swoją neutralną kolorystykę najlepiej wpiszą się w sielski klimat wiejskiego ogrodu.
- Nawierzchnie w stonowanych kolorach są jednak polecane tylko wtedy, gdy dom wykonany jest z drewna, ma naturalne barwy albo elementy z kamienia. Jeśli natomiast elewacja budynku utrzymana jest w żywej kolorystyce czerwieni czy zieleni polecamy w tym przypadku na ścieżki nawierzchnie w podobnych odcieniach. Aby nie sprawiały wrażenia kiczowatości - dobrze je przemieszać z kostkami w spokojnych odcieniach beżu. Na tarasy wybieramy obowiązkowo drewno, płyty kamienne, np. z linii Libet Patio lub płyty doskonale go odwzorowujące, na przykład z linii Libet Impressio. Na ścieżkach idealnie sprawdzą się kostki obijane, które dzięki procesowi postarzania doskonale odwzorowują efekt starobruku albo inne kostki o gładkiej fakturze - tłumaczy Kowalik-Siedlecka.

Drewniane meble

Kiedy już otoczyliśmy dom finezyjnymi ścieżkami do spacerów i tarasem czas dobrać ogrodowe meble. Zdecydowanie powinny być drewniane, ciężkie, surowe w wyglądzie lub z frezowanymi wykończeniami. Jeśli taki wydatek przekracza możliwości domowników - drewno można zamienić na surowce doskonale je imitujące, które celowo postarzamy albo na mocne metalowe konstrukcje z elementami drewna czy wikliny. Przy odrobinie zapału, dla jesiennego zabicia czasu takie meble można wykonać samemu ze starych metalowych elementów parkowych ławek i własnoręcznie ciosanego i postarzanego drewna. Aby podkreślić rustykalny charakter mebli można je nakryć grubo tkanymi kolorowymi kapami na "styl łowicki" albo we wzory roślinne…

Po trzecie: A skoro o roślinach…

Rośliny w ogrodzie rustykalnym sadzamy przypadkowo, jakby wyrastały "od niechcenia". Na pewno powinny się znaleźć w otoczeniu ścieżek, przy altance, patio lub ogrodzeniu, ale jeśli wyrosną "przypadkiem" gdzieś na środku trawnika to w niczym nie przeszkodzi, a wręcz przeciwnie - podkreśli charakter stylu.

Charakterystyczne dla stylistyki rustykalnej są rośliny niewyszukane, pospolite, a to co powinno je wyróżniać to kolor. Im go więcej, tym lepiej. Pelargonie, dzikie róże, polne chabry czy maki - wszystkie te bezpretensjonalne kwiaty idealnie sprawdzą się w ogrodzie rustykalnym. Ważne tylko, żeby było ich dużo i sprawiały wrażenie, że rosną dziko, nie pielęgnowane ludzką ręką. W prawdziwe wiejskim ogrodzie nie powinno też zabraknąć drzew - jabłonie, grusze, śliwki czy inne gatunki typowe dla polskich sadów sprawdzą się tu w stu procentach.

Po czwarte: No, i trochę gadżetów

Aby podkreślić charakter sielskiego klimatu ogrodu warto postarać się o stylowe dodatki. Wystarczy choćby sznur suszonych grzybów na ganku czy koło drzwi wejściowych, koronkowe firany w oknach i gliniane donice na kwiaty, a to już w zupełności wystarczy, by poczuć klimat wiejskiego weekendu za miastem.

Jesień w pełni, otoczona szarym niebem, bladym słońcem i złoto-czerwonymi liśćmi pod stopami.

W poszukiwaniu chwili spokoju albo bajkowego klimatu kolorowej wsi - ogrody rustykalne okażą się najlepszym sposobem na cieszenie się leniwymi popołudniami i spokojnymi weekendami w otoczeniu rodziny. Feeria barw i spokój sielskiego ogrodu to bowiem najlepszy sposób na przeczekanie do obudzenia radości wiosny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny