Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W doniczce i w ogrodzie

Redakcja
Prymulka znana jest także jako pierwiosnek
Prymulka znana jest także jako pierwiosnek
Kwitnące teraz w mieszkaniach pierwiosnki podnoszą nas bardzo na duchu, bo przypominają, że zbliżają się ciepłe dni. Uprawiane natomiast jako byliny w ogrodzie zakwitną nam dopiero w drugiej połowie maja.

Kupując w kwiaciarni pierwiosnek, zwróćmy uwagę aby miał żywozielone liście i dużą liczbę pąków kwiatowych. Jeśli właściwie o niego zadbamy, będzie zdobił nasze wnętrze nawet przez dwa, trzy miesiące.

W chłodnym miejscu

Najkorzystniejsze miejsce dla pierwiosnka to parapet okna wychodzącego na wschód, co ograniczy ryzyko poparzenia liści przez południowe ostre słońce. Rośliny trzeba podlewać jeden-dwa razy w tygodniu utrzymując stale wilgotne podłoże. Liście pierwiosnka pod wpływem wilgoci brązowieją tracąc swój urok. Warto zatem podlewać roślinę przez zanurzanie jej w misce z wodą.
Pierwiosnki wolą wiosenny chłód od letniej spiekoty. Dlatego w czasie kwitnienia lepiej zapewnić im nieco chłodniejszą temperaturę sięgającą tylko kilkunastu stopni Celsjusza. Dzięki temu roślina zachowa znacznie dłużej świeżość swoich kwiatów.
Gdy prymulka zakwitnie, trzeba co dwa tygodnie zasilać ją nawozem o stężeniu dwukrotnie słabszym od tego, jaki podaje instrukcja na opakowaniu.
Poza radosnym zwiastowaniem wiosny pierwiosnek ma jeszcze jedną pozytywną cechę. Kilka jego gatunków uprawiać można równocześnie jako kwiat doniczkowy w domu oraz jako wieloletni kwiat w przydomowym ogrodzie.
Pierwiosnek do ogrodu wysadzić można wiosną, pod koniec kwietnia, w zacienione miejsce. Będzie tam dalej rosnąć jako typowa bylina, kwitnąc co roku w maju.

Jako lek

Jeden z gatunków prymulki - pierwiosnek lekarski - znany jest od dawna jako cenne zioło. Ze względu na dużą ilość saponin, napary i odwary z pierwiosnka pomagają przy leczeniu przeziębień, zapalenia gardła, oskrzeli i krtani oraz grypy. Zioło pomaga również w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc. Jest stosowane jako doskonały środek wykrztuśny.
Kurację pierwiosnkiem zaleca się palaczom i osobom cierpiącym na reumatyzm. Okłady z odwarów zmniejszają obrzęki i bóle, przyspieszają gojenie ran pooperacyjnych. Medycyna ludowa od wieków leczy odwarem z pierwiosnka migreny, bezsenność, napięcia nerwowe, dolegliwości miesiączkowe i okresu przekwitania. Wino z prymulki zaleca się jako środek regulujący krążenie krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny