MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Vitus Bernward Droscher – Reguła przetrwania. Gawędy o zwierzętach się nie starzeją

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Vitus B. Dröscher urodził się w Lipsku w 1925 roku. Studiował zoologię i psychologię w Hanowerze. Od 1954 roku zajmuje się popularyzacją nauki o zachowaniu się zwierząt oraz fizjologii zmysłów. Za swoje osiągnięcia w publicystyce otrzymał Nagrodę im. Theodora Wolffa. W Polsce ukazały się następujące z jego licznych książek: "Instynkt czy doświadczenie" (1969), "Świat zmysłów" (1971), "Cena miłości" (1980), "Rodzinne gniazdo" (1988), "Reguła przetrwania" (1982, 1996).
Vitus B. Dröscher urodził się w Lipsku w 1925 roku. Studiował zoologię i psychologię w Hanowerze. Od 1954 roku zajmuje się popularyzacją nauki o zachowaniu się zwierząt oraz fizjologii zmysłów. Za swoje osiągnięcia w publicystyce otrzymał Nagrodę im. Theodora Wolffa. W Polsce ukazały się następujące z jego licznych książek: "Instynkt czy doświadczenie" (1969), "Świat zmysłów" (1971), "Cena miłości" (1980), "Rodzinne gniazdo" (1988), "Reguła przetrwania" (1982, 1996). Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Vitus Bernward Droscher to niemiecki etolog, który napisał ponad 20 książek popularnonaukowych. Jego „Reguła przetrwania” była bestselerem w PRL-u i w ciągu ostatnich dekad. Kto przegapił, ma szansę na wciągającą lekturę.

Zwierzęta, a szczególnie koty, to jeden z najpopularniejszych motywów internetu. Zatem, któż nie lubi czytać o zwierzętach? Szczególnie, kiedy wykazują się one zupełnie niezwykłymi zdolnościami. Często bardzo smutnymi. Vitus Bernward Droscher rozpoczyna swoje genialne gawędy od serii śmierci ze stresu. Po utracie pana, po odsunięciu od matki – śmierci gwałtownych, często irracjonalnych, jak w wypadku kurcząt. Te ze sztucznej hodowli, przetrwają tylko z ziarnem, te spod skrzydeł kwoki, zdechną w ciągu kilku godzin tarzając się w pożywieniu.

A taki gruczoł umierania? Istnieje? Vitus Bernward Droscher opisuje operacje samic ośmiornic, które zwykle zdychają po wykluciu się około 150 tys. malutkich ośmiorniczek. Bo są kanibalami, a od chwili zapłodnienia przestają jeść. Tak natura to wymyśliła, by nie mogły pożreć potomstwa, a zagłodziły się same. Tymczasem wystarczy im wyciąć pewne gruczoły umieszczone w pobliżu oczu, by żyły kilka miesięcy dłużej, odżywiały się normalnie, no fakt, przy okazji nie gardząc i własnym potomstwem. Albo maleńkie rybki zasypiające wewnątrz otworu gębowego ukwiału. Dlaczego ich nie zamienia w soki trawienne?

Absolutnie fascynujące historie pod hasłem „Reguła przetrwania” odpowiadają na dziesiątki pytań, których nawet nie umielibyśmy sami sformułować. Pokazują, jak fascynująca jest przyroda. Wydawnictwo zadbało, by informacje, które podczas pisania książki nie były dostępne autorowi, pojawiły się w przypisach. Idealna lektura nie tylko na wakacje.

Książkę przetłumaczyła Anna Danuta Tauszyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny