MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, bo się chwieje

Redakcja
Widać z niego całe San Francisco i słynne więzienie Alcatraz. Najwięcej wrażeń jest w wietrzne dni, gdy cała konstrukcja się wygina i ucieka spod nóg. Taki jest jeden z najsłynniejszych wiszących mostów na świecie - Golden Gate.

Wbrew swojej nazwie (golden gate znaczy "złota brama") przeprawa zawsze była pomalowana na pomarańczowo. Jej charakterystyczny wygląd jest rozpoznawany chyba przez wszystkich na całym świecie.
Niedawno Golden Gate został w części pomalowany na szaro. Okazało się bowiem, ze farba, którą do tej pory wykorzystywano przy malowaniu rozkładała się w często nawiedzających San Francisco mgłach. Powoduje to skażenie środowiska. Trwają prace nad wynalezieniem pomarańczowej farby, która nie trułaby natury - na razie bez rezultatów.

Uwaga, bo się chwieje

l most waży 887.000 ton, z czego ok. 80.000 ton stanowi waga metalowych lin.
l długość mostu to 2737 m, szerokość 27,5 m, prześwit mostu w stosunku do średniego poziomu morza, wynosi 67 m, wysokość filarów sięga 227 m, długość przęsła - 1280 m
l budowę mostu rozpoczęto 5 stycznia 1933, a ukończono 27 maja 1937
l każda lina ma 93 cm średnicy i składa się z 27 572 oddzielnych żyłek kabla. Każda wieża wytrzymuje obciążenie wszystkich lin wynosząca 95 tysięcy ton, a każda zamontowana na brzegu blokada musi wytrzymać naciąg 28,5 tysięcy ton.

Aby dojechać do mostu trzeba przebyć jedną z najbardziej krętych i powyginanych ulic świata: Lombard Street. Kilkusetmetrowa uliczka ma ponad 50-procentowy kont nachylenia, a różnice poziomów sięgają tu 200 metrów. Jeździ się tędy jak w slalomie gigancie.
Za przejazd mostem trzeba zapłacić, choć nie jest to zbyt drogie, szczególnie dla Amerykanów. Wejść na most można już bez żadnych opłat. Aby zaliczyć most trzeba go przejść na całej długości w obie strony. Dopiero wtedy można się pochwalić znajomy, że się naprawdę widziało się Golden Gate. Warto jednak pamiętać, że most ma prawie 3 kilometry długości.
Podczas przyjęcia w 1987 roku, w 50. rocznicę otwarcia mostu, zamknięto go dla ruchu, aby wszyscy uczestnicy przyjęcia przeszli po moście. Okazało się jednak szybko, że jest ich za dużo i pomysł trzeba było zarzucić jako niepraktyczny, a nawet niebezpieczny. Most wpadł bowiem w rezonans ze spacerującymi i zaczął się przechylać.

Najdłuższy most

PARK NA JAŁOWEJ ZIEMI

Na południe od mostu Golden Gate leży ponad 400-hektarowy park oferujący wielką rozmaitość rozrywek, nie wspominając o rozkoszach przyrodniczych. Park ciągnie się przez prawie pół San Francisco. Prace nad nim rozpoczęto w 1870. Zasadzono tu w przybliżeniu 2 miliony drzew i przekształcono jałowy teren z ruchomymi wydmami w kwitnący ogród. W parku znajduje się kilka muzeów, estrada, liczne jeziora i wspaniałe drzewa, krzewy i kwiaty. Niezwykle miłym pomysłem jest Ogród Szekspira, gdzie można zobaczyć rośliny wymienione przez poetę w jego wierszach.

Konstrukcja mostu jeszcze dziś zadziwia. Gdy go stawiano niewiele osób wierzyło, że przedsięwzięcie się powiedzie. Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar wśród robotników. Cztery lata walczono tu z przypływami, silnymi prądami i gęstą mgłą.
Prace zakończono w 1937 roku. W ciągu następnych 20 lat Golden Gate był niekwestionowanym królem wśród najdłuższych wiszących mostów na świecie.
Aby ogarnąć problemy z jakimi stykali się konstruktorzy i robotnicy wystarczy powiedzieć, że pojedyncza lina podtrzymująca jezdnię ma grubość ponad 90 centymetry. Co więcej najważniejsza część budowy - fundamenty - odbywała się z barek unoszonych na ogromnych falach. takich problemów nie przewidywał nawet twórca Golden Ga2te inżynier Joseph Strauss.
Most zbudowano dzięki funduszom uzyskanym z emisji obligacji na łączną sumę 35 mln dolarów. Szybko stał on się symbolem San Francisco. Pomimo hałasu i zanieczyszczeń, jakie powoduje 120 tysięcy sam2ochodów przejeżdżających tędy co dzień, ścieżka dla pieszych biegnąca wzdłuż mostu cieszy się ogromną popularnością, a widok z niej często służy za scenografię reżyserom filmowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny