Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa seniora Stanisława Szymeckiego. Zapis relacji live

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wideo
od 16 lat
W sobotę (30 września) w samo południe rozpoczęła się msza pogrzebowa abp. Stanisława Szymeckiego pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, metropolity białostockiego.

Uroczystości pogrzebowe śp. abp. seniora Stanisława Szymeckiego rozpoczęły się już w piątek. Mszę żałobną poprowadził abp. senior Edward Ozorowski, a homilię wygłosił bp Henryk Ciereszko. Odbyło się również czuwanie modlitewne i nieszpory żałobne.

Pogrzeb Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego

godz. 13.30. Trumna jest transportowana do krypty

Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego
Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego Urszula Śleszyńska

Ciało śp. abp. Stanisława Szymeckiego zostało złożone w krypcie bazyliki archikatedralnej.

godz. 13.18. Przemówienie rozpoczął arcybiskup Józef Guzdek

Bardzo dziękuję za okolicznościową homilię. Dziękuję tym, którzy łączą się w wielkim hołdzie dla naszego zmarłego arcybiskupa (...) Do zobaczenia. Spoczywaj w pokoju (...) Nasz ksiądz, arcybiskup Stanisław zasnął w pokoju z Chrystusem.

godz. 12.25. Homilię wygłasza abp Wiktor Skworc, senior archidiecezji katowickiej

Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego
Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego Urszula Łobaczewska

Podczas chrztu świętego otrzymał imię Stanisław. Imię biskupa i męczennika. (...) Dla Stanisława i jego brata Krzysztofa Bóg zaprojektował kapłaństwo. Wszędzie tam gdzie został posłany, pełnił misję. (...) Arcybiskup Stanisław kochał kościół żywy. (...) Arcybiskupie Stanisławie, jesteśmy tego świadkami, jak bardzo umiłowałeś białostocką stację biskupiego posługiwania. (...) Miałeś tyle czasu dla wszystkich. Miałeś umiejętność zatrzymania się przy człowieku. Mawiałeś: mój czas jest waszym czasem, jest twoim czasem. (...) Nazwałeś Białystok miastem miłosierdzia. (...) Biskup, prezbiter, osoba konsekrowana otrzymuje zwykle to co da. I dziś arcybiskup Stanisław otrzymuje od nas to, co dał. Wdzięczność i miłość. (...) Przez blisko 100 lat Bóg cię podtrzymywał i prowadził. (...) Niech odpoczywa w miłości Boga, który jest miłością i miłosierdziem. A my bądźmy naśladowcami arcybiskupa Stanisława. Amen

godz. 12. Rozpoczęła się msza.

Po uroczystościach pogrzebowych ciało arcybiskupa spoczęło w krypcie
Po uroczystościach pogrzebowych ciało arcybiskupa spoczęło w krypcie Urszula Łobaczewska

Odczytano list z Watykanu.

Dziś żegnając arcybiskupa ze zdumieniem patrzymy na czas podarowany mu od Boga. Do 100 lat zabrakło mu jedynie 122 dni. Dziękujemy Bogu za jego długie i piękne życie i za każdy ślad dobra, który pozostawił w sercach wielu osób.

Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego
Pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego Urszula Łobaczewska

godz. 11.55 Ks. Prałat Jarosław Grzegorczyk:

Było w księdzu pragnienie poświęcenia się Bogu i kościołowi bez zastrzeżeń. Bóg był zawsze pierwszy. (...) Arcybiskup Stanisław był otwarty na ludzi. Często mówił o miłości. Siał ziarno powołania w sercach młodych ludzi. (...) Miłość jest najprostszą drogą do Boga. Odpoczywaj księże Stanisławie.

godz. 11.50. Mówi Krzysztof Jurgiel

Ksiądz Stanisław potrafił zjednywać sobie ludzi. (...) Był bardzo przenikliwie rozsądny. (...) Nie tylko zachęcał, ale wciąż domagał się dialogu. Był znakomitym organizatorem.

godz. 11.40. O zmarłym mówi Józef Mozolewski z Solidarności:

Całym swoim życiem miłował Boga, człowieka i ojczyznę. (...) Odszedł pasterz otwartych ramion. Odszedł pasterz słuchający głosu drugiego człowieka. Arcybiskup był przyjacielem Solidarności. Pozostawił ślad wiary, nadziei i przyjaźni w sercach wielu. (...) Kochając białostocki kościół do końca nas umiłowałeś.

godz. 11.30 Sp. Arcybiskupa wspomina Lucja Orzechowska

Przez wszystkie te lata uczyłeś nas umiłowania Boga i człowieka. (...) Z inicjatywy księdza arcybiskupa powstały szkoły katolickie. Był dla pracowników edukacji autorytetem.

Ze względu na pochówek w krypcie, gdzie nie ma możliwości złożenia kwiatów ani zapalenia zniczy, w kaplicy św. Jana Pawła II w archikatedrze ustawiona będzie skarbona na ofiary. W całości zostaną one przeznaczone na białostockie hospicjum „Dom Opatrzności Bożej”.

Kim był Arcybiskup Stanisław Szymecki?

Arcybiskup senior Stanisław Szymecki miał 99 lat. Zmarł w miniony wtorek, w godzinach popołudniowych. Posługę pełnił m.in. w archidiecezji białostockiej. Urodził się 26 stycznia 1924 roku w Katowicach. Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu – Rue des Irlandais, święcenia prezbiteratu 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda. W 1948 roku powrócił do Polski do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śląskich (1948-49) i kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-57). W 1961 roku uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk papieża Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie. W latach 1981-1993 był Biskupem Kieleckim, a w latach 1993-2000 – Arcybiskupem Metropolitą Białostockim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny