Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysko Piereciosy. 2013 rok dla Powstańców Styczniowych (wideo)

(mg)
Inicjatorzy roku dla Powstania Styczniowego spotkali się przy mogile powstańców w uroczysku Piereciosy.  Na zdjęciu od lewej wojewoda Maciej Żywno, Krzysztof Bozik z nadleśnictwa Waliły, Adam Kamiński i wójt Gródka Wiesław Kulesza.
Inicjatorzy roku dla Powstania Styczniowego spotkali się przy mogile powstańców w uroczysku Piereciosy. Na zdjęciu od lewej wojewoda Maciej Żywno, Krzysztof Bozik z nadleśnictwa Waliły, Adam Kamiński i wójt Gródka Wiesław Kulesza. Anatol Chomicz
Upamiętnienie narodowego zrywu, promocja historii i Puszczy Knyszyńskiej. Taki jest cel podlaskiej inicjatywy, by 2013 rok był rokiem Powstania Styczniowego. - Będziemy przekonywać do tego Sejm i Senat - zapowiada wojewoda Maciej Żywno.

W kwietniu 1863 roku w uroczysku Piereciosy w Puszczy Knyszyńskiej rozegrała się największa na Białostocczyźnie bitwą pod Waliłami. Trzystu powstańców walczyło z liczącym ponad tysiąc osób pułkiem rosyjskim. Po ustąpieniu Rosjan, pobliska ludność we wspólnej mogile pochowała 32 poległych powstańców.

W 2013 roku minie 150 lat od tamtych wydarzeń. Z tej okazji wojewoda, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, gmina Gródek oraz Lokalna Grupa Działania Puszcza Knyszyńska chcą w szczególny sposób upamiętnić powstańców.

- Chcemy, wnioskować do Sejmu i Senatu, by 2013 rok był w całej Polsce rokiem Powstania Styczniowego. Będziemy zabiegać o poparcie polityków, premiera, może nawet prezydenta Polski. Tę procedurę właśnie uruchamiamy - mówi wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Przypomina, że Puszcza Knyszyńska ma w sobie wiele śladów po zrywie narodowym sprzed 150 lat. Ta historia może pomóc w promocji naszego regionu i samej puszczy. Jednym w jej elementów ma być inscenizacja w 2013 roku bitwy pod Waliłami.

- Chcemy stworzyć obóz powstańczy, tak by ludzie, którzy do nas przyjadą mogli poznać przysięgę Powstańców, manifest narodowy, a nawet jadło i napitki z tamtych czasów - wymienia Krzysztof Bozik, z nadleśnictwa Waliły.

W 2013 roku ma być też odnowiony szlak w Puszczy Knyszyńskiej śladami Powstańców. - Chcemy też stworzyć w Supraślu muzeum dotyczące tamtych wydarzeń, może uda nam się uruchomić kolejkę wąskotorową, która kiedyś prowadziła do Walił - wymienia Adam Kamiński z Lokalna Grupa Działania Puszcza Knyszyńska.

Koszty tych przedsięwzięć nie są na razie znane. Sama inscenizacja miałaby kosztować od 100 do 300 tysięcy zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny