Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku. Z wybiegu na wystawę. Niedźwiedzica Joli zostanie wypchana i pokazywana w białostockim kampusie (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Białostoczanie znowu zobaczą swojego ulubionego misia. Niedźwiedzica Joli dołączy do okazów Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.
Białostoczanie znowu zobaczą swojego ulubionego misia. Niedźwiedzica Joli dołączy do okazów Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Wschodzący Białystok
Białostoczanie znowu zobaczą swojego ulubionego misia. Niedźwiedzica Joli dołączy do okazów Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Na początku czerwca całe miasto obiegła przykra informacja. Białostockie zoo straciło jedną z największych i najbardziej lubianych atrakcji - niedźwiedzicę Joli.

Akcent ZOO Białystok. Niedźwiedzica Jola nie żyje. Grześ został sam (zdjęcia)

Na Podlasie trafiła jako niedźwiadek. Tu przeżyła ponad 30 lat, z czego ostatnie osiem razem ze swoim towarzyszem - Grzesiem.

Teraz niedźwiedzica "zamieszka" na terenie kampusu UwB, w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. prof. Andrzeja Myrchy.

- Można powiedzieć, że damy Joli drugie życie. Wiem, że to zupełnie nie to samo, co żywe zwierzę, ale ważne, że zostanie w Białymstoku. Chętnych było więcej, ale na szczęście udało się właśnie nam. Jola będzie znakomitym uzupełnieniem naszej kolekcji zwierząt z północno-wschodniej Polski - przyznaje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku.

Obecnie słynna w całym mieście niedźwiedzica przygotowywana jest do zaprezentowania na wystawie.

- Skóra jest teraz garbowana. Preparator zabezpiecza ją przed szkodnikami i wszelkimi drobnoustrojami. Następnie, na bazie pomiarów zrobionych Joli, najprawdopodobniej z pianki chemoutwardzalnej zostanie zrobiony specjalny tułów. Potem skóra zostanie na nim odpowiednio ułożona na tym i zszyta. Dodane zostaną też sztuczne oczka - opowiada Wiesław Mikucki, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Niedźwiedzica na wystawie pojawi się najprawdopodobniej pod koniec września. Będzie stała, opierając się o pień drzewa i drapiąc je pazurami. W ten sposób niedźwiedzie znaczą swoje terytorium. Miś będzie z otwartym pyszczkiem patrzeć w stronę zwiedzających.

Joli na kampusie nie będzie tam sama. Jej towarzyszami będą wilk, borsuk, jenot, łoś i żubr, a także rośliny chronione, minerały i skały, hodowle terraryjne czy skamieniałości z osadów polodowcowych.

- Jesteśmy przekonani, że Jola przyciągnie do UCP wielu białostoczan. Bardzo nas oto cieszy, zwłaszcza, że przez odstanie miesiące muzeum miało zdecydowanie mniej gości niż zwykle - mówi Dziedzik.

Akcent ZOO ma nowego niedźwiedzia. Grześ zamieszkał z Jolą (zdjęcia)

Białystok. Jak z upałami radzą sobie zwierzęta w ZOO Akcent (14.08.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny