Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku. Marta Dąbrowska i Łukasz Łabieniec dostali stypendia Fulbrighta

(jul) na podstawie informacji prasowej
Mgr Marta Dąbrowska jest asystentką w Pracowni Kryminalistycznej Katedry Prawa Karnego i Kryminologii
Mgr Marta Dąbrowska jest asystentką w Pracowni Kryminalistycznej Katedry Prawa Karnego i Kryminologii Archiwum prywatne
Mgr Marta Dąbrowska z Wydziału Prawa UwB oraz mgr Łukasz Łabieniec z Wydziału Fizyki UwB znaleźli się w gronie laureatów Fulbright Junior Research Award 2020-21. To prestiżowe wyróżnienie, bo stypendium trafi w sumie tylko do 17 młodych badaczy z całej Polski.

Mgr Marta Dąbrowska jest asystentką w Pracowni Kryminalistycznej Katedry Prawa Karnego i Kryminologii. Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta przyznała jej 9-miesięczne stypendium na prowadzenie badań naukowych w Stanach Zjednoczonych. Swój projekt badawczy pt. “Child grooming in legal, criminological and victimological terms” (“Grooming w ujęciu prawnym, kryminologicznym oraz wiktymilogicznym”) będzie realizować na Uniwersytecie New Hampshire, w tamtejszym Crimes against Children Research Center (Centrum Badań nad Przestępczością przeciwko Dzieciom).

- Grooming to nic innego jak zjawisko uwodzenia małoletnich w sieci, w celu ich seksualnego wykorzystania. Na ten temat napisałam pracę magisterską, a ponieważ jak dotąd tematyce tej nie poświęcono w Polsce zbyt wielu opracowań naukowych, spotkała się ona z dużym zainteresowaniem i została nagrodzona, m.in. w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na najlepszą pracę magisterską poświęconą krzywdzeniu dzieci oraz wydana w formie monografii przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Obecnie kontynuuję badania nad przyczynami, skalą i profilaktyką groomingu oraz nad regulacjami prawnymi w tym przedmiocie, przygotowując rozprawę doktorską – mówi mgr Marta Dąbrowska. – Wybrałam Uniwersytet New Hampshire, bo mimo że grooming jest zjawiskiem stosunkowo nowym, specjaliści z tamtejszego Centrum prowadzą badania kryminologiczne w tym zakresie już od 15 lat i są jednymi z najlepszych na świecie ekspertów w tej dziedzinie.

W tym roku naukę w trzech szkołach doktorskich na UwB rozpocznie zaledwie 27 najlepszych magistrów

Szkoły doktorskie na UwB rozpoczęły działalność. Będą kształ...

Dyrektorem Centrum jest prof. David Finkelhor, który będzie moim opiekunem naukowym w czasie stypendium. Zespół Centrum wykazał zainteresowanie badaniami, jakie prowadzę nad groomingiem w Polsce m.in. w ramach międzynarodowego projektu badawczego International Self-Report Delinquency Study (ISRD) i zaprosił mnie do współpracy, popierając mój wniosek stypendialny. Udział w Programie Fulbrighta to ogromny zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Mam nadzieję, że możliwość zgłębienia zagadnień związanych z groomingiem pod okiem ekspertów pozwoli mi na uzyskanie wyników, które przyczynią się do skuteczniejszego zapobiegania krzywdzeniu dzieci i młodzieży za pośrednictwem Internetu.

02 04 2019 Przyznanie UwB dofinansowania na budowę planetarium

Mgr Łukasz Łabieniec jest doktorantem III roku w Katedrze Fizyki Materii Skondensowanej. On także wykorzysta stypendium na potrzeby pracy doktorskiej. Jego projekt ma charakter interdyscyplinarny, w swoich badaniach wykorzystuje obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego do oceny neuropatii nerwu wzrokowego. Pracę doktorską realizuje we współpracy z Laboratorium Obrazowania Molekularnego oraz Kliniką Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował z Liaocheng University z Chin

- Mój wyjazd stypendialny potrwa pół roku. Większość czasu spędzę na Wydziale Fizyki Indiana University - Purdue University Indianapolis (IUPUI). Będę tam badał szybkość dyfuzji neuroprzekaźników przez dwuwarstwy lipidowe, co pozwoli mi lepiej zrozumieć zasadę działania ludzkich nerwów. Pozostały czas spędzę w National Institutes of Health (NIH) w Bethesdzie koło Waszyngtonu, gdzie za pomocą nowoczesnej techniki rezonansu magnetycznego zwanej traktografią, oraz pod okiem jej wynalazcy, będę badał nerwy wzrokowe zwierząt – wyjaśnia mgr Łukasz Łabieniec. – Stypendium Fulbrighta to dla mnie bardzo duże wyróżnienie, marzyłem o nim jeszcze jako student. Skomplikowane procedury aplikacyjne trwały ponad rok, ale udało się. Ten wyjazd to prawdziwe okno na świat i możliwość prowadzenia badań naukowych na najwyższym światowym poziomie – badań, bez których niemożliwe byłoby ukończenie pracy doktorskiej. To również szansa na zwiększenie skuteczności diagnostycznej pacjentów z chorobami nerwu wzrokowego.

Obydwoje młodzi badacze z UwB wyjadą na stypendia w przyszłym roku akademickim.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, w tegorocznym rozdaniu stypendia Fulbright Junior Research Award otrzymało 17 osób. UwB to jedyna uczelnia w regionie, której pracownicy i doktoranci znaleźli się wśród wyróżnionych.

Odznaczenia dla pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. Blis...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny