Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły doktorskie na UwB rozpoczęły działalność. Będą kształcić elitę z najlepszych studentów. Na pierwszym roku będzie 27 doktorantów

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
W tym roku naukę w trzech szkołach doktorskich na UwB rozpocznie zaledwie 27 najlepszych magistrów
W tym roku naukę w trzech szkołach doktorskich na UwB rozpocznie zaledwie 27 najlepszych magistrów Anatol Chomicz
Szkoła nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych - działalność tych trzech szkół doktorskich została w czwartek uroczyście zainaugurowana na Uniwersytecie w Białymstoku. Naukę rozpocznie tu 27 najlepszych studentów. Szkoły doktorskie to nowa formuła kształcenia, zgodna z zapisami tzw. Konstytucji dla Nauki.

- Owszem, doktorów nie będzie wielu, ale mogę obiecać, że w kolejnych latach będzie ich coraz więcej. Dzięki tym zmianom studia doktoranckie mają szansę stać się elitarne. Szkoły doktorskie mają jeszcze jeden ważny element, a mianowicie: dorobek doktorantów będzie nam się liczył do ewaluacji, a więc to nie mogą być słabi doktoranci, ale tacy, którzy piszą, publikują i to w dobrych czasopismach. A zatem mała liczna doktorantów, daje szansę na to, że tak właśnie będzie - powiedział prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

W czwartek w kampusie uczelni uroczyście zainaugurowano działalność trzech szkół doktorskich (szkołę nauk humanistycznych, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych), które wprowadziła tzw. Konstytucja dla Nauki. W tym roku akademickim naukę i badania rozpocznie 27 najlepszych studentów uniwersytetu. Wśród nich znalazły się Ewa Grabowska i Aleksandra Mieczkowska. Obie będą w szkole doktorskiej nauk ścisłych i przyrodniczych.

- Kształcenie będzie trwało minimum cztery lata, określony jest czas na przygotowanie pracy doktorskiej i skończenie jej obroną tytułu, a w praktyce będzie łączyło się to z zajęciami, prowadzeniem badań, różnego typu konferencjami, pisaniem artykułów naukowych. Będą to kompleksowe studia naukowe - mówiła Ewa Grabowska, w pracowni cytobiochemii będzie zajmować się szeroko pojętą biochemią komórek.

Trwa budowa Biblioteki Uniwersyteckiej i Obserwatorium astronomicznego. Wmurowano kamienie węgielne pod te inwestycje

- Czym szkoła doktorska różni się od tego systemu, który funkcjonował do tej pory? Na pewno wymagania są większe, a także trudniej było się dostać. Mamy przyznane stałe stypendium. Zdecydowanie czujemy dreszczyk emocji - dodała Aleksandra Mieczkowska, która będzie zajmowała się genetyką i ekologią owadów zwanych parazytoidami i ich związkami z pająkami.

Studentki zgodnie przyznały, że cieszą się, że będą przecierać szlaki w szkole doktorskiej dla pozostałych. W czwartek one jak i 25 pozostałych doktorantów odebrali pamiątkowe akty przyjęcia. Rozpoczynają cztery lata intensywnej nauki i pracy badawczej.

Dyrektorem Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych została prof. Urszula Sokólska, Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych
prof. Ewa Gruszewska, Szkołą Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych pokieruje zaś dr hab. Monika Naumowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny