Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku rozstrzygnął przetarg na budowę Centrum Psychiatrii. Wybuduje je firma Budimex

red
23 marca 2019 r. - To bardzo ważne, że centrum psychiatrii dla dzieci i centrum dla dorosłych będą działały obok siebie – mówił Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. To on   podpisał promesę na 20 mln zł, za które ma być stworzone właśnie centrum dla dorosłych. Dodatkowo przywiózł też do Białegostoku 3 mln zł.
23 marca 2019 r. - To bardzo ważne, że centrum psychiatrii dla dzieci i centrum dla dorosłych będą działały obok siebie – mówił Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. To on podpisał promesę na 20 mln zł, za które ma być stworzone właśnie centrum dla dorosłych. Dodatkowo przywiózł też do Białegostoku 3 mln zł. Martyna Grygoruk
W czteropiętrowy budynek będzie w połowie przeznaczony na klinikę dziecięcej psychiatrii z 36 łóżkami. W drugiej połowie na klinikę psychiatrii dorosłych, w której będzie 40 łóżek. Centrum Psychiatryczne Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprojektuje i wybuduje Budimex. Dostanie za to niemal 29 mln zł. Budynek ma być gotowy za dwa lata

Bez lekarzy, bez budynków, bez pieniędzy. Ale z przekonaniem wszyskich, że musi powstać psychiatria dziecięca - pisaliśmy w "Porannym”, gdy w zeszłym roku przedstawiciele szpitala dziecięcego, UMB, zarządu województwa i NFZ podpisali list intencyjny w tej sprawie. Dziewięć mięsiecy później do tego cytatu zawiązał rektor UMB profe. Adam Krętowski obwieszczając: Są już pieniądze, 100 proc. finansowania.

To było prawdziwe pospolite ruszenie instytucji. 17 milionów dotacji z RPO przeznaczył urząd marszałkowski. 23 miliony obiecało ministerstwo Zdrowia:20 mln dotacji i 3 mln na zabezpieczenie wkładu własnego do RPO. Teraz uczelnia wyłoniła wykonawcę inwestycji. Centrum Psychiatrii UMB zaprojektuje i wybuduje Budimex. Projekt pozwoli na świadczenie pełnego zakresu usług medycznych w dziedzinie psychiatrii, w tym pobytów całodobowych pacjentów.

Zobacz także: Region bez klinicznej psychiatrii dziecięcej

Centrum powstanie w miejscu rozebranego tzw. ”Domku Szwedzkiego” na zapleczu szpitali klinicznych.To ważne, bo bliskość obu szpitali zapewni dostępność kompleksowej diagnostyki pozapsychiatrycznej. Usytuowanie dwóch oddziałów – dla dzieci i dorosłych – w jednym miejscu pozwoli zachować ciągłość terapii w przypadku młodzieży, która podczas leczenia osiągnie pełnoletność. Pomoże też w rozwiązywaniu ewentualnych problemów kadrowych – bo w regionie jest zaledwie ośmiu psychiatrów dziecięcych. Ale na oddziale przecież muszą też być zatrudnione zespoły psychologów i psychoterapeutów.

Projekt Centrum Psychiatrii USK i UDSK zakłada budowę 4-kondygnacyjnego obiektu (w tym trzy kondygnacje naziemne i jedna kondygnacja podziemna) o łącznej powierzchni użytkowej około 3800 m2. W połowie przeznaczony będzie na Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK (tj. 1,5 kondygnacji naziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej) oraz na Klinikę Psychiatrii USK ( tj. 1,5 kondygnacji nadziemnej i 0,5 kondygnacji podziemnej). W kondygnacji podziemnej planuje się zlokalizowanie archiwum, szatni personelu, pomieszczeń technicznych.

Czytaj też:Zbudowali trasę niepodległości

Inwestor na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz ze złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę ma 7 miesięcy od daty zawarcia umowy. Termin zakończenia prac budowlanych wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mija 31 maja 2022 r.

Ustalone w wyniku przetargu całkowite wynagrodzenie wykonawcy, obejmujące opracowanie dokumentacji projektowej, nadzór autorski i roboty budowalne, zgodnie z ofertą wykonawcy, wynosi brutto 28 771 205 zł

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny