MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi dla seniorów 2023 - darmowe leki, dodatek pielęgnacyjny i zwolnienie z opłat. Jakie zniżki oferuje Ogólnopolska Karta Seniora?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Seniorzy mogą korzystać ze zniżek na komunikację miejską, bezpłatnych leków czy zwolnienia z opłat abonamentowych. Co więcej, przysługują im 13. i 14. emerytury oraz emerytury honorowe.
Seniorzy mogą korzystać ze zniżek na komunikację miejską, bezpłatnych leków czy zwolnienia z opłat abonamentowych. Co więcej, przysługują im 13. i 14. emerytury oraz emerytury honorowe. halfpoint / 123rf.com
Ogólnopolski Dzień Seniora (14 listopada) to dobry moment na przypomnienie, jakie ulgi i dopłaty przysługują osobom po 60. roku życia. Do wyboru są między innymi zniżki na podróże, darmowe leki, a także świadczenia umożliwiające poprawę sytuacji finansowej. Jakie dodatki oferowane są osobom starszym w 2023 roku?

Spis treści

Trzynastki, czternastki czy waloryzacje emerytur to tylko niektóre narzędzia, które mają poprawić sytuację finansową seniorów. Osoby starsze mogą też korzystać ze specjalnych ulg transportowych, zasiłków społecznych czy zwolnień z opłat, które są cennym wsparciem, szczególnie dla seniorów z najniższymi świadczeniami. Oto pełna lista przygotowanych udogodnień.

Ogólnopolska Karta Seniora – co oferuje?

Osoby, które ukończyły 60. rok życia, mają możliwość wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dokument wydawany przez Stowarzyszenie MANKO uprawnia do zniżek w punktach handlowych i usługowych na terenie całego kraju.

Obecnie w projekcie bierze udział ponad 3000 placówek, takich jak:

  • punkty medyczne,
  • hotele i domy wypoczynkowe,
  • restauracje,
  • studia masażu,
  • biura nieruchomości.

Kartę seniora można wyrobić poprzez wypełnienie i wydrukowanie formularza znajdującego się na stronie glosseniora.pl, a następnie przesłanie pod wskazany adres (ul. Osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków). Dokument można wyrobić za darmo na terenie Gmin Przyjaznym Seniorom. W innym przypadku należy uiścić opłatę w wysokości 35 zł za rok lub 50 zł za dwa lata.

Zwolnienie z abonamentu RTV

Seniorzy spełniający określone warunki nie muszą też opłacać abonamentu RTV. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczy następujących osób:

  • senior 60+ – osoby, które ukończyły 60. rok życia, mają prawo do zwolnienia z opłat RTV, o ile przysługuje im prawo do emerytury w wysokości do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w polskiej gospodarce w roku poprzednim;
  • senior 75+ – po ukończeniu 75. roku życia przysługuje zwolnienie z opłat RTV bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów.

Obowiązek ten nie dotyczy też osób zaliczonych do I grupy inwalidzkiej oraz weteranów będącymi inwalidami wojskowymi lub wojennymi.

Jak odebrać „500 plus dla seniora”?

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. „500 plus dla seniora”, stworzone zostało z myślą o osobach, które nie są w stanie poradzić sobie z samodzielnym wykonywaniem czynności domowych.

Dodatek w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacany jest przez ZUS dla osób spełniających określone kryterium dochodowe. Jeśli dochód osoby niesamodzielnej nie przekracza 1657,80 zł, może ona liczyć na świadczenie w pełnej wysokości. W przypadku, gdy jest wyższy, ale nie przekracza 2157,80 zł, zostanie pomniejszony o kwotę przekroczenia.

Warto zaznaczyć, że nazwa „500 plus dla seniora” może być nieco myląca, gdyż ze świadczenia mogą korzystać osoby od 18 roku życia. Wniosek o przyznanie dodatku dostępny jest na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego wymagane są dokumenty, które potwierdzają niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Dodatek pielęgnacyjny – czym jest i ile wynosi?

Dodatek pielęgnacyjny to comiesięczne świadczenie, wypłacane przez ZUS wraz z rentą lub emeryturą. Przysługuje ono osobom niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji oraz wszystkim seniorom po ukończeniu 75. roku życia.

Osoby, które są uprawnione do tego dodatku, nie mogą pobierać zasiłku pielęgnacyjnego. Świadczenie nie przysługuje również seniorom znajdującym się w ośrodkach oferujących całodobowe, nieodpłatne utrzymanie.

Od 1 marca br. wysokość świadczenia wynosi 294,39 złotych. Co istotne, w przypadku seniorów, którzy ukończyli 75. rok życia, dodatek wypłacany jest automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.

Zniżki dla seniorów na PKP i komunikację miejską

W większości dużych, polskich miast seniorzy mogą liczyć na tańsze lub bezpłatne podróże komunikacją miejską. Darmowe przejazdy osobom powyżej 65. roku życia przysługują m.in. we Wrocławiu. Seniorzy powyżej 70. roku życia mogą natomiast jeździć bez opłat w Katowicach, Krakowie, Warszawie czy Poznaniu.

Zniżki przysługują także seniorom podróżującym pociągami. PKP Intercity udostępnia osobom starszym „Bilet dla Seniora”, gwarantujący 30 proc. rabatu na zakup biletu IC, EIC, EIP lub TLK. Natomiast REGIO i POLREGIO oferują 10 proc. zniżki na bilety okresowe oraz 25 proc. na jednorazowe.

Darmowe leki 75+

Osoby, które mają co najmniej 75 lat oraz są objęte ubezpieczeniem społecznym, mogą skorzystać ze 100-procentowej ulgi na leki. Dotyczy ona środków stosowanych w leczeniu wszelkich chorób wieku podeszłego. Co ważne, muszą być one przypisane na receptę, na której umieszczona zostanie litera S w rubryce „kod uprawnień dodatkowych”.

W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2057 pozycji obejmujących 175 substancji czynnych w 83 grupach limitowych.

Aktualny wykaz wszystkich leków można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Jak czytamy na stronie 75plus.mz.gov.pl, w ubiegłym roku z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, a na realizację projektu przeznaczono 1 010,3 mln złotych.

Seniorzy mogą skorzystać również ze zniżek na leki w ramach „ulgi rehabilitacyjnej”. Osoby, które ją odebrać, powinny zachować wszystkie paragony i faktury za zakupione lekarstwa.

Więcej informacji na temat zniżek dla seniorów znajdziesz w naszej GALERII.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulgi dla seniorów 2023 - darmowe leki, dodatek pielęgnacyjny i zwolnienie z opłat. Jakie zniżki oferuje Ogólnopolska Karta Seniora? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny