Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

UDSK.Takiej operacji nie wykonał jeszcze nikt w Polsce. Nasi ortopedzi szykują się do wykorzystania innowacyjnej metody operacji kręgosłupów

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
archiwum
Takiej operacji nie wykonał jeszcze nikt w Polsce. W poniedziałek ortopedzi z UDSK pomogą dziecku ze skoliozą idiopatyczną. Wykorzystają nowatorską technikę bez usztywniania kręgosłupa. Dzięki niej operowane dziewczynki w przyszłości będą mogły być aktywne fizycznie, uprawiać sporty, tańczyć.

Do tej pory operacje przy tym schorzeniu polegały na całkowitym usztywnieniu kręgosłupa. Ich skutkiem było więc całkowite wyłaczenie pacjenta z aktywności fizycznej. I to na całe życie.

A w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym czekają na operację dwie aktywne, pełne życia dziewczynki: 14- i 11-letnia. Wiek jest ważny, gdyż tę metodę można zastosować tylko wtedy, gdy dziecko jeszcze rośnie. Jedna z dziewczynek zostanie zoperowana już dziś. Druga – jutro.

Nowoczesne operacje w Śniadecji. Mniej bólu, mniej ran i precyzyjniej. Dzięki robotowi da Vinci

W Europie takie zabiegi wykonywane są tylko przez cztery ośrodki kliniczne. Dziś operację wykonają dr Paweł Grabala i dr Tomasz Guszczyn, ortopedzi z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w asyście światowej sławy chirurgów kręgosłupa z USA, prof. Randalpha Betza oraz dr Daryla Antonacciego z Institute for Spine and Scoliosis (New Jersey), którzy opracowali tę metodę.

– Polega ona na mini inwazyjnym wszczepieniu w kręgosłup, z dostępu przedniego, systemu śrub i taśm elastycznych, dzięki którym możemy wykonać korekcję skrzywienia, nie powodując usztywniania operowanego odcinka kręgosłupa. Zaletą jest prawie niewidoczna blizna, oraz szybki powrót do pełnej sprawności i aktywności fizycznej – tłumaczy prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku to pododdział Ginekologii Onkologicznej w USK (zdjęcia)

A dr Tomasz Guszczyn, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UMB, obiecuje, że to jeszcze nie koniec operacyjnych innowacji. – Będziemy dążyć, by tego typu operacje wykonywać techniką najmniej inwazyjną, przyjazną pacjentom – torakoskopową. To znacznie ogranicza rozległość operacji, ryzyko krwawienia, powikłań i pacjent może szybciej wrócić do pełnej sprawności – mówi.

To bardzo ważne, bo nieleczone skrzywienia kręgosłupów mogą nawet zagrażać życiu. Według przyjętych standardów na świecie, operacji wymagają skrzywienia postępujące, powyżej 45 stopni. Głównym celem jest powstrzymanie deformacji, która zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia.

Wypełnianie zmarszczek na twarzy własnym tłuszczem od 3 000 do 10 000 zł

Ile kosztują zabiegi plastyczne w Białymstoku. Cennik operac...

Obchody jubileuszu 30 lecia Szpitala UDSK w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny