Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UDSK: Pracownia endoskopii w nowym miejscu. Bo tak będzie wygodniej (zdjęcia)

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Pracownia endoskopii jest także elementem działającego w szpitalu Centrum Urazowego. – Jest konieczna, żeby to centrum mogło działać tak, jak należy” – mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK.
Pracownia endoskopii jest także elementem działającego w szpitalu Centrum Urazowego. – Jest konieczna, żeby to centrum mogło działać tak, jak należy” – mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK. Wojciech Wojtkielewicz
Do tej pory pracownia endoskopii działała w obrębie Kliniki Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii. Wczoraj została przeniesiona na intensywną terapię. Dzięki temu, na miejscu, bez potrzeby transportowania chorych, będzie można tu wykonywać również badania w znieczuleniu.

A te w Dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wykonuje się stosunkowo często – właśnie z uwagi na wiek pacjentów, którzy nie zawsze są w stanie w spokoju znieść gastroskopię czy kolonoskopię.

Pracowania składa się z dwóch sal zabiegowych, przebieralni, umywalni, pomieszczeń sanitarnych. Będą tu wykonywane wszelkie badania endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka, dwunastnicy, czyli tzw. gastroskopie, ale też kolonoskopie, czyli dotyczące dolnego odcinka pokarmowego, obejmujące jelito grube oraz część jelita cienkiego. – Będziemy tu też wykonywali endoskopowe zakładanie gastrostomii odżywczej oraz biopsje wątroby pacjentów z przewlekłymi patologiami – mówi prof. Dariusz Lebensztejn, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastrologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii. Sprzęt będzie też wykorzystany do diagnozowania celiaklii.

Badania endoskopowe wykorzystuje się głównie w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, ale również umożliwiają wykonywanie niektórych zabiegów, np. wyciąganie połkniętych przez dzieci różnych przedmiotów. – To najczęściej monety. Ale najbardziej obawiamy się połkniętych przez dzieci baterii – przyznaje prof. Lebensztejn.

Pracownia endoskopii to część wielkiego projektu „Poprawa kompleksowej opieki nad dzieckiem w UDSK”. W sumie szpital dostał na to ponad 11,5 mln zł z pieniędzy unijnych i z Ministerstwa Zdrowia. – Cały projekt obejmował przebudowę trzech zakładów: Klinikę Neurologii i Rehabilitacji, Klinikę Pediatrii i Nefrologii Dziecięcej oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z pracownią endoskopową – wymienia Wojciech Roszkowski, zastępca dyrektora szpitala ds. inwestycji.

Jesteście ciekawi, jak wygląda białostocka porodówka? A może chcecie powspominać narodziny swoich dzieci? Prezentujemy galerię zdjęć sal porodowych w Białymstoku.

Sale porodowe w Białymstoku. Jak wyglądają porodówki w stoli...

Obchody jubileuszu 30 lecia Szpitala UDSK w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny