Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie polecają książki

Redakcja
Dziś publikujemy kolejne recenzje nadesłane przez młodych Czytelników. Autorami są uczniowie szkół z całego województwa podlaskiego.

"Bez mojej zgody" Jodi Picoult

Paulina Malinowska, IV LO w Białymstoku

Tę książkę zauważyłam na nocnej szafce mojej przyjaciółki i od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Na pierwszy rzut oka zachęcała miłą, kolorową okładką i intrygującym tytułem.
"Bez mojej zgody" to dramat, napisany przez wspaniałą amerykańską pisarkę, która otrzymała już wiele nagród, Jodi Picoult. Książka powstała w 2007 roku, a w późniejszych latach doczekała się ekranizacji. Produkcja ta otrzymała uznanie wśród amerykańskich widzów. Autorka powieści znana jest z poruszania w swoich dziełach trudnych dla nas tematów. Skłania do poważnych rozważań. Te cechy jej twórczości nie przeszkadzają w odnalezieniu czytelników w różnych kategoriach wiekowych.

Książka opowiada historię zwykłej, amerykańskiej rodziny, która pomimo wielu planów na swoje wspaniałe życie i wielkiej chęci ich zrealizowania, musi to odłożyć. W ich szczęście wkrada się choroba. Choroba dziecka. Czytając, możemy sobie uświadomić, że często planujemy zbyt wiele, a Pan Bóg tam na górze, mówiąc kolokwialnie, śmieje się z nas. Wie, że niektórych marzeń nie uda się nam zrealizować. Rodzina podejmuję walkę o życie córki. Podejmują się wszystkiego, by utrzymać ją przy życiu. Gdy rodzi się im kolejne dziecko - Andromeda, poczęta przez in vitro, to ona przejmuje ciężar walki o losy siostry chorej na białaczkę. Jest dawcą krwi i narządów. To jej obowiązek, tak dzieje się bez jej zgody.

Możemy zastanowić się, czytając tę powieść, jak sami postąpilibyśmy w różnych sytuacjach, które dotyczą głównych bohaterów. Na pewno jest to trudne, ponieważ zawsze bardzo ciężko nam, ludziom, odnosić się do dramatycznych sytuacji, których nie chcielibyśmy przeżyć we własnym życiu. Autorka jednak ułatwia to nam, pozwalając odkryć uczucia i wyznania wszystkich bohaterów, każdemu poświęca wystarczającą część książki. Możemy zapoznać się z ich różnymi opiniami i spróbować odnaleźć najbliższą nam postać. Książka jest pisana prostym językiem, ale wspaniale działa na naszą wyobraźnię.

W powieści Jodi Picoult nie jest jednak najważniejsza choroba, ale miłość. Nie jest to uczucie kochanków, ale dwóch wspaniałych i oddanych sobie sióstr, które rozumieją się bez słów i są w stanie poświęcić sobie wszystko. Jest to wspaniała miłość, z którą zapewne każdy, kto posiada rodzeństwo, mógłby się częściowo utożsamić. Ale czy bylibyśmy gotowi na tak ciężkie i trudne poświęcenia i decyzje, jak główna bohaterka?

Książka, kiedy ją czytamy, przygotowuje nas na śmierć. Chociaż nie mogę powiedzieć, że historia kończy się dobrze, to na pewno każdego zaskakuje. W moim przypadku wywołała również łzy.

Jeżeli chodzi o jej wady, to nie dostrzegam ich zbyt wiele. Jedynie, mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie jest to powieść dla każdego, ponieważ w dzisiejszych czasach młodzi ludzie częściej sięgają po książki fantastyczne, niż pobudzające do głębszych rozważań.

Moim zdaniem jest to znakomite dzieło literatury współczesnej, które zachęciło mnie do bliższego poznania pisarki i innych jej książek. Zafascynował mnie opisany w nim świat medycyny, który możemy poznać od podszewki - dla mnie, jako być może przyszłego lekarza, to wspaniała sprawa.

"Spętani przez bogów" Josephine Angelini

Joanna Mironiuk, Publiczne Gimnazjum nr 11 w Białymstoku

Ostatnio przeczytałam książkę pod tytułem "Spętani przez bogów'' napisaną przez Josephine Angelini. Książka nawiązuje do mitu o greckich półbogach. Opowiada historię siedemnastoletniej dziewczyny żyjącej na wyspie o imieniu Helena, która zawsze czuła, że jest inna. Przed rozpoczęciem roku szkolnego na wyspę przyjeżdża rodzina Delsów. Poznaje wtedy nieziemsko przystojnego chłopaka Lukasa Delsa. Ich znajomość zaczyna się od wzajemnej nienawiści. Odkrywają wówczas pewną wiążącą ich rzecz, która przemieni ich związek w miłość.
Jest to świetna książka, którą czyta się z zapartym tchem. Raz wybuchniesz śmiechem, a raz płaczem. Taką historię, jak ta przeżywa się. Bardzo polecam ją wszystkim czytelnikom i życzę miłej lektury.

"Savoir-vivre dla dzieci" Joanna Krzyżanek

Klaudia Szymkowska, Szkoła Podstawowa w Sobolewie

Jest to książka ucząca dobrych manier i poprawnego zachowania się w miejscach publicznych. Można z niej dowiedzieć się np.: jak właściwie zachować się przy stole, w towarzystwie, przy gościach i w wielu innych sytuacjach. Ta ciekawa książka nauczyła mnie bardzo ważnych i podstawowych zachowań. Chociażby tego, że w lesie nie powinno się krzyczeć, ponieważ w tym miejscu to my jesteśmy gośćmi i sami nie chcielibyśmy, żeby w naszym domu był hałas. Tego, że w zoo nie powinno karmić się zwierząt, ponieważ niektóre jedzenie może im zaszkodzić.
Jeżeli jeszcze nie przeczytaliście tej książki, to warto wypożyczyć ją z biblioteki i przeczytać migiem. Serdecznie polecam, bo jest ona bardzo interesującą książką dla dzieci w każdym wieku.

"Anna German o sobie" Mariola Pryzwan

Angelika Grabowska, Publiczne Gimnazjum nr 11 w Białymstoku

Zafascynowana historią kobiety o słowiczym głosie sięgnęłam po książkę pt. "Anna German o sobie" autorstwa Marioli Pryzwan. Jest ona autorką wielu biografii m.in. Haliny Poświatowskiej, Zbigniewa Cybulskiego i Władysława Broniewskiego. Opowiada ona o losach znanej piosenkarki Anny German od dzieciństwa aż do śmierci. Jednymi z utworów artystki są "Tańczące Eurydyki", a także "Człowieczy los" i wiele , wiele innych. Dzięki publikacji Marioli Pryzwan możemy dowiedzieć się więcej z pobytu Anny German we Włoszech oraz tragicznego wypadku samochodowego, który zaważył na jej życiu oraz karierze. Długo walczyła o powrót na estradę, nie chciała zawieść swoich wielbicieli, których darzyła wielką sympatią, szacunkiem.
Anna German była nie tylko znaną i cenioną wokalistą, ale także dobrym i ciepłym człowiekiem, co możemy stwierdzić po tym jak pięknie mówi o swoich uczuciach, o swoich bliskich. Przeczytamy co sądziła o szczęściu.

W książce zawarte są wypowiedzi Anny, listy do przyjaciół oraz urywki z gazet, co sprawia wrażenie, że jest to autobiografia. Materiały te dostarczył mąż zmarłej piosenkarki - Zbigniew Tucholski. Powinniśmy być mu bardzo wdzięczni, ponieważ bez jego pomocy nie powstałaby tak cudowna publikacja. Szczerze polecam przeczytanie książki pt. "Anna German o sobie".
Z pewnością poruszy ona wami tak jak poruszyła mną, podczas zagłębiania się w lekturę do oczu napływały łzy.

Myślę, że naprawdę warto poznać biografię "Białego Anioła" oraz jej twórczość muzyczną.

"Powroty" Lauren Brooke

Klaudia Żylińska, Publiczne Gimnazjum nr 11 w Białymstoku

Książka opowiada o przygodach 16-latki, która od dziecka obserwowała matkę, realizującą z ogromnym zaangażowaniem swoją pasję - prowadziła stadninę koni. Pewnej nocy matka ginie w wypadku. Dziewczyna postanawia kontynuować jej pasję, pamiętając czego się nauczyła. Amy od zawsze wierzyła w to, co opowiadała jej matka, że w stadninie mogą zdarzać się cuda. Dlatego nie zgodziła się na pomysł siostry i dziadka by sprzedać stadninę. W trakcie swojej pracy nastolatka boryka się z wieloma problemami. Jednak dzięki uporowi i silnej woli skutecznie pomaga zwierzętom wrócić do zdrowia i zapomnieć o bliznach z przeszłości. Z pomocą przychodzą jej rodzina i znajomi. Książka napisana jest prostym językiem, a bohaterka przeżywa problemy, które nie są obce młodym ludziom, przez co staje się nam bliższa.

"Wampirek" A. Sommer Bodenburg

Magdalena Tołwińska, Szkoła Podstawowa nr 31 w Białymstoku

Głównym bohaterem tej książki jest Rydygier. Ma zaledwie 150 lat. Jest to młody wampir z potarganą czupryną, białą twarzą i czerwonymi, podkrążonymi oczami. Chociaż jego wygląd może odstraszać, jest to postać, której nie sposób nie polubić. Rydygier mieszka w grobowcu wraz ze swoją rodziną. W pierwszej części książki poznajemy tylko krwiożerczą ciocię Dorotę i siostrę wampirka Anię Bezzębną. Ania jest niedojrzałym wampirem, żywiącym się mlekiem, a dodatkowo bez pamięci zakochuje się w Antosiu. Antoś to 9-latek uwielbiający historie z dreszczykiem o duchach, wiedźmach, zjawach i rozmaitych potworach. Ta książka bardzo mi się podobała. Najlepiej jest, gdy czyta się ją pod kołdrą z latarką. Wtedy jest bardzo tajemniczo. Polecam!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny