MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie zakończyły rekrutację na studia. Na UwB najpopularniejsze kierunki to ekonomia i prawo, na PB - informatyka i zarządzanie [ZDJĘCIA]

Magdalena Kuźmiuk
Magdalena Kuźmiuk
Aleksandra Żegarska z Sejn chciałaby studiować architekturę na PB, w poniedziałek podeszła do egzaminu z rysunku
Aleksandra Żegarska z Sejn chciałaby studiować architekturę na PB, w poniedziałek podeszła do egzaminu z rysunku Anatol Chomicz
Na studia na UwB zarejestrowało się ponad 6000 chętnych, na politechnikę - ponad 4100. Absolwenci najczęściej wybierali ekonomię i prawo (na UwB). Na PB prym od lat wiedzie informatyka, na drugim miejscu jest zarządzanie. Ostateczne listy przyjętych zawisną na uczelniach pod koniec lipca.

- Architektura to moje marzenie, choć jest nim od niedawna. Swoją przyszłość zawsze wiązałam z kreatywnym zawodem, więc myślę, że architektura pozwoli mi się rozwijać kreatywnie i spełniać się - mówi Aleksandra Żegarska, tegoroczna maturzystka z Sejn.

Choć rejestracja internetowa na studia na Politechnice Białostockiej zakończyła się w miniony piątek, wciąż jednak trwają egzaminy wstępne z rysunku dla kandydatów na kierunki: architektura, architektura wnętrz i grafika. W poniedziałek do takiego egzaminu podeszła 130 osób, wśród nich m.in. właśnie Aleksandra Żegarska.

W tym roku politechnika przygotowała dla przyszłych studentów dokładnie 2020 miejsc. Chętnych jest ponad dwa razy tyle. Podobnie jak w latach ubiegłych, prawdziwym hitem - wśród kierunków pierwszego stopnia - jest informatyka, którą chce studiować prawie 600 osób. Informatyka to jednocześnie kierunek z najwyższym limitem miejsc, bo przygotowanych jest ich aż 300. Prawie pięciu kandydatów walczy o miejsce na kierunku zarządzanie. Na 60 oferowanych tu miejsc zapisało się ponad 280 osób! Duża konkurencja jest także na kierunkach: informatyka i ekonometria, logistyka, gospodarka przestrzenna - ponad troje chętnych na miejsce.

W tegorocznej rekrutacji popularnymi kierunkami były również: mechatronika (2,7 osoby na miejsce), automatyka i robotyka (2,6), budownictwo (2,4), mechanika i budowa maszyn (1,8). Bardzo dobry wynik w rekrutacji osiągnęło też leśnictwo. Ten kierunek, zarówno na studiach inżynierskich i magisterskich, będzie można od października studiować na kampusie Politechniki Białostockiej przy ul. Wiejskiej, a nie jak do tej pory w Hajnówce.

Rekrutacja 2019 na Uniwersytet w Białymstoku i Politechnikę Białostocką

Aż 6027 kandydatów zarejestrowało się na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku. Absolwenci walczą o przygotowane dla nich 1940 miejsc.

- Najwięcej osób - 638, zarejestrowało się na ekonomię. Drugą najliczniejszą grupę stanowią kandydaci na prawo - jest ich 492. Na filologię angielską jest z kolei 407 chętnych - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa UwB.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też zarządzanie (364 osoby), kryminologia (331 osób) oraz pedagogika (313 osób). - Pod względem liczby kandydatów na miejsce prym wiedzie kryminologia. O każde z 20 miejsc stara się ponad 16 chętnych. Duża konkurencja jest też na administracji - blisko 11 kandydatów na miejsce, a także na kierunku bezpieczeństwo i prawo - prawie 10 osób na miejsce - wylicza Katarzyna Dziedzik.

Licea i technika w Białymstoku wywiesiły listy przyjętych. Najpopularniejsze licea to: XI, VI i IV, ale najtrudniej było się dostać do II LO

Spora rywalizacja jest też na tej uczelni na zarządzaniu, gdzie o jedno miejsce walczy siedmiu chętnych, podobnie na filologii angielskiej.

Wyniki postępowania rekrutacyjnego na UwB kandydaci poznają 16 lipca. Potem będą mieli trzy dni na dostarczenie wymaganych dokumentów. Na tych kierunkach, na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, będą kwalifikowane i zapraszane do dostarczenia dokumentów kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów. Ostateczne wyniki postępowania rekrutacyjnego będą znane 26 lipca.

Z kolei politechnika pierwszą listę zakwalifikowanych ogłosi 12 lipca. Do 17 lipca kandydaci będą mieć czas na potwierdzenie chęci studiowania na wybranym kierunku. Kolejne listy zakwalifikowanych pojawią się 18 i 23 lipca. Natomiast w dniach 24-25 lipca uczelnia będzie przyjmować podania o przyjęcie na studia w ramach wolnych miejsc. Ostateczną listę kandydatów przyjętych na studia poznamy 29 lipca.

Rekrutacja na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny i farmację, trwa do wtorku 9 lipca. Na pozostałe kierunki - do 12 lipca, wtedy też pojawi się pierwsza lista przyjętych na trzy najważniejsze kierunki na UMB.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny