- Bardzo się cieszę, że się dostałam! Choć jest lekki stres, bo oczywiście wiem, że trzeba się będzie dużo uczyć. Na razie jednak trwają jeszcze wakacje - mówi z uśmiechem Anna Wąsowicz, absolwentka białostockiej SP nr 53.
Ania jest skromna, ale prawda jest taka, że miejsce w II LO w Białymstoku miała - jako laureatka wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego - zapewnione. Od września będzie się uczyć w klasie z maturą międzynarodową. Podobnie jak Karolina Rajczuk. Ta uczennica jest z kolei podwójną laureatką konkursów: z języka angielskiego i z języka polskiego.
- Ja może nie mam tak wybitnych osiągnięć w konkursach jak koledzy, ale uczę się dobrze. Jestem gotowy sprostać wymaganiom, jakie niesie nauka w II LO. To jedyna szkoła, w jakiej chciałem się uczyć - dodaje Maksymilian Sołtysiak, który od września będzie się uczył w klasie medycznej dwujęzycznej.
W piątek przy listach osób zakwalifikowanych do II LO długo kłębił się tłum przyszłych uczniów. To prawda, że do tej akurat szkoły nie było w tegorocznej rekrutacji najwięcej podań. Bo dla białostockich absolwentów od dawna nie jest to żadna tajemnica, że to szkoła dla najlepszych.
- Cieszę się ogromnie, bo do szkoły zostało przyjętych aż 348 uczniów, a z tych 348 aż 206 to laureaci wojewódzkich konkursów, którzy otrzymali w sumie 312 tytułów. Mamy też 21 laureatów olimpiad przedmiotowych i 10 finalistów takich olimpiad. Na pewno bogata oferta szkoły pozwoli każdemu rozwijać się, a doskonała kadra nauczycieli czeka na nich już we wrześniu - przyznaje Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku.
Podkreśla, że do każdej z klas w liceum były bardzo wysokie - najwyższe w mieście - progi punktowe. - Np. do klasy politechnicznej po podstawówce 175,5 punktów, do klasy międzynarodowej po podstawówce i po gimnazjum - 200, do medycznej - 174,4 - podaje przykłady dyrektor.
Rekrutacja do liceów i techników w Białymstoku trwa. Najpopularniejsze licea to: I, II, IV i VI
Do szkół zakwalifikowało się w sumie 7744 kandydatów (w tym 3834 białostoczan), z tego: do liceów - 4312 kandydatów, do techników - 2835 kandydatów, a do szkół branżowych - 593 kandydatów.
Największą popularnością cieszyły się licea nr: XI, VI, IV i I. Najpopularniejsze technika to: Technikum Elektryczne i Handlowo-Ekonomiczne. Wśród branżowych szkół I stopnia uczniowie wybierali najczęściej szkołę w Zespole Szkół Gastronomicznej.
- Od września w VI LO przygotowaliśmy dla naszych uczniów aż 14 oddziałów klasy pierwszych. Absolwenci życzliwie pomyśleli o naszej szkole i zaufali nam, składając aż 400 podań - gimnazjaliści, i 350 - ósmoklasiści. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Nasza szkoła to dobre miejsce do dalszego rozwoju - podkreśla Dariusz Naumowicz, dyrektor VI LO w Białymstoku.
By dostać się do tej szkoły, absolwent musiał mieć minimum 150 punktów.
Najpopularniejsze profile kształcenia w liceach to: informatyczno-politechniczny w I LO, przyrodniczy w VI LO, językowy w XI LO.
W technikach to technik programista (w Zespole Szkół Eekonomicznych). Z kolei w branżowych szkołach I stopnia - stolarz i kierowca mechanik w Zespole Szkół Technicznych.
Niezwykle ważne jest to, aby do środy 10 lipca do godz. 16.00 kandydaci wraz z rodzicami potwierdzili wolę uczenia się w szkołach, do których się dostali. Trzeba m.in. złożyć oryginał świadectwa. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do placówek zostaną podane 12 lipca. Wówczas też rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Dom drzewa w Miliczu. Nadleśnictwo Milicz
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?