MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tymi sposobami poprawisz jakość życia. Drobne rytuały na lepsze samopoczucie mogą przynieść dużą zmianę

Redakcja Strona Kobiet
Rytuały nie muszą zabierać wiele czasu ani być drogie, a mogą znacznie poprawić jakość życia.
Rytuały nie muszą zabierać wiele czasu ani być drogie, a mogą znacznie poprawić jakość życia. Oleksandr Pidvalnyi/ Pexels.com
Będą miłą odskocznią od codziennych obowiązków, pracy zawodowej i stresów. Rytuały na lepsze samopoczucie naładują energią na resztę dnia, a nawet tygodnia, a stosowane długotrwale mogą korzystnie wpłynąć na zdrowie. Czym są? To po prostu czynności, które lubimy robić. Może znajdziesz wśród naszych propozycji pomysł na relaksujący rytuał dla siebie?

Spis treści

Warto zmotywować się do tego, aby zrobić coś dla przyjemności, np. rzecz, którą od dawna odwlekamy. Może to być obejrzenie ciekawej wystawy czy dobrego spektaklu teatralnego lub spontaniczny wyjazd na weekend. Jednak szczególne znaczenie dla zmiany codziennej rutyny mają atrakcje, które mogą zamienić się w drobne rytuały, czyli czynności powtarzane z pewną regularnością. Postanowiliśmy przygotować kilka propozycji takich aktywności.

Znajdź wytchnienie w kapsule floatingowej

Aby skorzystać z dobroczynnego działania floatingu, należy zarezerwować wizytę w kapsule floatingowej. Seans floatingu polega na tym, że zamknięci w specjalnej kapsule unosimy się swobodnie w ciepłej i bardzo słonej wodzie, a do tego w całkowitej ciemności. Z założenia podczas zabiegu powinno się całkowicie odprężyć. Mamy uzyskać wrażenie podobne do przebywania w wodach płodowych. Dzięki soli woda wypycha ciało na powierzchnię. Należy poddać się temu zjawisku, a nawet można uciąć sobie drzemkę. Podobno godzina snu w kapsule odpływowej stanowi równowartość czterech godzin snu w normalnych warunkach.

Co więcej, floating jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia. Wśród jego licznych zalet często wymienia się:

  • poprawę nastroju,
  • uczucie odprężenia,
  • korzystny wpływ na skórę, paznokcie i włosy,
  • pomoc w redukcji stresu,
  • poprawę gospodarki hormonalnej,
  • zwiększenie odporność.

Posłuchaj mis i gongów tybetańskich

Inną, wbrew pozorom niezwykle relaksującą praktyką, jest koncert gongów i mis tybetańskich. Te popularne w Tybecie oraz Nepalu instrumenty mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – pomagają się odprężyć, uwalniają napięcia, a nawet mogą znaleźć zastosowanie w pracy z traumą.  Podczas drgań mis tybetańskich powstają dźwięki o różnej częstotliwości, m.in. te ułatwiające wejście w stan głębokiego relaksu.

Z kolei mocno rezonujący dźwięk gongu można odczuwać wręcz cieleśnie. Ciekawostkę stanowi fakt, że oba instrumenty wykorzystuje się w dźwiękoterapii. Jednak na użytek własny wystarczy udać się na sesję na żywo z dźwiękami mis tybetańskich i gongów. Podczas koncertu często przebywa się z pozycji leżącej, co tylko ułatwia relaks.

Udaj się na dobry masaż

Mało rzeczy tak odpręża, jak dobry masaż. Chociaż niektóre jego rodzaje mogą być bolesne (za taki uchodzi np. masaż tajski), to jednak po zejściu z leżanki odczujesz dobroczynny wpływ zabiegu. Masaż pomaga uwolnić napięcia w ciele, a stosowany regularnie, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zanim jednak dokonamy zakupu, warto poczytać opinie o gabinetach masażu w internecie oraz dowiedzieć się, czym poszczególne techniki różnią się między sobą. Dzięki temu będziemy mogli wybrać ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Dobrze jest również uwzględnić wystrój gabinetu do masażu. Przykładowo, te oferujące masaże tajskie, balijskie i polinezyjskie stawiają na nastrojowość, a zabieg odbywa się często przy relaksujących dźwiękach muzyki azjatyckiej.

Zregeneruj się podczas tlenoterapii

Tlenoterapia, inaczej terapia hiperbaryczna, to efektywny sposób na dostarczenie tlenu do wszystkich komórek ciała. Taką usługę można zakupić w większych miastach. Z reguły zabieg trwa 60 lub 90 minut. Odbywa się on w specjalnej komorze. Przykładowe korzyści z tlenoterapii to:

  • poprawa ukrwienia,
  • przeciwdziałanie przewlekłemu zmęczeniu,
  • łagodzenie skutków wyczerpania,
  • dotlenienie układu krwionośnego,
  • głębszy sen.

Zrelaksuj się w trakcie aromatycznej kąpieli

Szczęśliwe posiadaczki wanny mogą pozwolić sobie na chwile błogości w łazience. Aby jednak kąpiel była jeszcze bardziej relaksująca, warto dodać do wody kilka–kilkanaście kropel naturalnego olejku eterycznego. (Informacja o tym, do czego można stosować dany produkt i czy nadaje się on do kąpieli, powinna znajdować się na opakowaniu.)

Aromaterapia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jej zwolennicy od dekad wskazując na szczególne właściwości poszczególnych zapachów. Przykładowo, olejek rozmarynowy jest zalecany na zmęczenie, olejek bergamotowy lub mandarynkowy przyda się w walce ze stresem, a olejek cynamonowy znajduje zastosowania podczas łagodzenia objawów reumatyzmu.

Spędź wieczór z dobrą książką

W styczniu wzrasta poziom czytelnictwa, ponieważ niektóre osoby w ramach noworocznych postanowień próbują przeczytać więcej książek niż w roku poprzednim. Jeżeli ty również odczuwasz potrzebę spędzenia czasu z dobrą lekturą, wprowadź do swojej codziennej rutyny 5 minut czytania przed snem. Wyzwanie to łatwo jest zrealizować ze względu na niewielką ilość czasu, jaki trzeba przeznaczyć aby osiągnąć swój cel. Szybko może okazać się, że czytanie weszło ci w krew i wcale nie kończy się na kilku minutach.

Każdy moment jest dobry, aby spróbować czegoś nowego. Jeżeli masz poczucie, że zaniedbujesz siebie, wypróbuj jeden z rytuałów. Obojętnie, czy możesz wprowadzić go do codziennej rutyny, czy też jego stosowanie jest zalecane sporadycznie, miłe urozmaicenie nikomu nie zaszkodzi. Najważniejsze jest to, aby twój rytuał sprawiał ci przyjemność i pomagał ukoić zmysły.

Jeżeli zastanawiasz się, co może stać się twoim drobnym rytuałem, odwiedź naszą galerię, gdzie znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.

Sukienki w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny