Tydzień Wolontariatu. Moc pomagania w całej Polsce

Materiał informacyjny PKN Orlen
W niektórych działach PKN ORLEN zaangażowanie w wolontariat stało się już swego rodzaju tradycją
W niektórych działach PKN ORLEN zaangażowanie w wolontariat stało się już swego rodzaju tradycją archiwum Fundacji Orlen
We wrześniu już po raz trzeci w Grupie ORLEN odbędzie się Tydzień Wolontariatu. Wolontariusze w kilku miastach w Polsce zaangażują się m.in. w pomoc w hospicjum, będą wydawać posiłki osobom bezdomnym czy zorganizują zajęcia dla dzieci ze świetlicy środowiskowej.

Ile dobrego można zrobić w jeden dzień, podczas jednej charytatywnej akcji? Okazuje się, że naprawdę całkiem sporo − o ile do pracy zabierze się grupa zmotywowanych osób. Wolontariusze Fundacji ORLEN udowadniają to przez cały rok.

150 akcji tylko w tym roku

W czerwcu dwudziestu wolontariuszy z ORLEN Laboratorium pojawiło się w zakładzie opiekuńczo-leczniczym dla dzieci w Kraszewie-Czubakach. Część uczestników akcji zajęła się odnawianiem oddziału, pozostali poświęcili swój czas ciężko chorym dzieciom znajdującym się pod opieką ośrodka. Przygotowali dla nich zajęcia plastyczne, wspólnie robili bańki mydlane, wybrali się na spacer, uatrakcyjniając czas najmłodszym dotkniętym przez chorobę i opuszczonym przez najbliższych.

Z kolei w lipcu dwudziestka wolontariuszy z Działu Zakupów dla Stacji Paliw, Zespołu Zakupów Usług Marketingowych i Działu Standaryzacji Stacji Paliw wybrała się do podwarszawskich Lasek, by pomóc w ośrodku dla niewidomych prowadzonym przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. W zaledwie kilka godzin uprzątnięto piwnice pełne starych mebli i zużytych sprzętów w dawnym budynku internatu. Prace szły tak szybko, że część wolontariuszy Fundacji ORLEN zdążyła jeszcze pomalować bramę.

- A to tylko dwie spośród ponad 150 akcji charytatywnych, w jakich pracownicy Grupy ORLEN wzięli udział w tym roku - podkreśla Angelika Niedziółka z Fundacji ORLEN, koordynatorka Programu Wolontariatu Pracowniczego.

Spośród tegorocznych akcji wiele było związanych z pomocą uchodźcom przybywającym z Ukrainy. Wolontariusze Fundacji ORLEN zbierali m.in. żywność, odzież, materiały opatrunkowe, apteczki, które były wysyłane transportami na Ukrainę, angażowali się w pomoc w punktach recepcyjnych. Nie brakowało też akcji pomocy seniorom oraz najmłodszym.

Siedem dni - wiele działań

Tydzień Wolontariatu, który odbędzie się w Grupie ORLEN w dniach 5-11 września, to czas, w którym Fundacja ORLEN szczególnie chce zwrócić uwagę na to, że warto działać dla dobra innych. W tych dniach organizuje kilka większych akcji, do udziału w których zaprasza pracowników. W Gdańsku wolontariusze zaangażują się w pomoc Hospicjum „Pomorze dzieciom” - będą prowadzić prace w ogrodzie, sprzątać auta, którymi pracownicy dojeżdżają do pacjentów przebywających w domach, czy pakować dla nich wyprawki. W Płocku będą pracować na rzecz schroniska dla psów, budując budy i porządkując teren. Z kolei w Warszawie wolontariusze zaproponują ciekawe zajęcia dla podopiecznych świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Oratorium im. św. Jana Bosko, pomogą także w Centrum Zdrowia Dziecka i zaangażują się w działania Fundacji „Daj Herbatę”, która wydaje posiłki osobom w kryzysie bezdomności.

− Oprócz wszystkich akcji, które w ramach Tygodnia Wolontariatu przygotuje Fundacja ORLEN, pracownicy podejmą działania według własnego pomysłu. Od 2019 r., kiedy to zaczęliśmy rozwijać program wolontariatu pracowniczego, dajemy pracownikom możliwość angażowania się w akcje, które sami inicjują i przygotowują. Udzielamy im wparcia organizacyjnego i finansowego - mówi Angelika Niedziółka. Zwraca uwagę, że dla Fundacji ORLEN istotne jest, by zgłaszane przez wolontariuszy akcje były przemyślane.

- Bardzo nam zależy na tym, aby projekty odpowiadały na realne problemy i potrzeby. Ważne jest również zaangażowanie wolontariuszy. Nie powinno się ono ograniczać do zakupienia prezentów ze środków Fundacji. Wolontariat to szansa na poznanie ciekawych i inspirujących ludzi, którzy mimo codziennych obowiązków potrafią dostrzegać potrzeby innych i pomóc bezinteresownie, z potrzeby serca - podkreśla koordynatorka Programu Wolontariatu Pracowniczego w Fundacji ORLEN.

W niektórych działach zaangażowanie w wolontariat stało się już swego rodzaju tradycją. − W tym roku zdecydowaliśmy się wesprzeć ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach. Daje nam to ogromną radość i satysfakcję. To także fantastyczna okazja do integracji zespołu w innym otoczeniu. Zachęcamy do aktywnego udziału w wolontariacie, bo pomaganie jest super! - mówi Mirosław Wrotek, kierownik Działu Zakupów dla Stacji Paliw.

Liczba akcji stale rośnie

Zdaniem Katarzyny Różyckiej, prezeski Fundacji ORLEN, kilka ostatnich lat, w których Fundacja zaangażowała się w promocję wolontariatu w Grupie ORLEN, pokazało, że idea bezinteresownej pomocy rozprzestrzenia się.

- Widzimy to nie tylko po rosnącej liczbie akcji inicjowanych przez pracowników, ale też po liczbie wolontariuszy, którzy się w nie angażują. Coraz częściej pracownicy do wspólnego działania zapraszają członków rodziny i przyjaciół. Odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności, promując tym samym ideę wolontariatu w swojej najbliższej okolicy - podkreśla Katarzyna Różycka.

Wolontariusze Grupy ORLEN zapraszają do pomocy swoje rodziny i przyjaciół

W ubiegłym roku wolontariusze Fundacji ORLEN przepracowali społecznie blisko 15 tys. godzin. Czy w tym roku uda się poprawić ten wynik?

- Wszystko na to wskazuje - mówi Angelika Niedziółka. - Nasz wolontariacki licznik wciąż bije, a do końca roku zostało jeszcze kilka miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tydzień Wolontariatu. Moc pomagania w całej Polsce - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny