Twój pracownik nie zna... polskiego? Politechnika Białostocka zdobyła prawo do prowadzenia certyfikowanych egzaminów

peż
Siedziba Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej
Siedziba Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej
Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej złożyło wniosek do MNiSW w odpowiedzi na zapytania pracowników białostockich firm o egzaminy w naszym regionie. Najbliższe ośrodki egzaminacyjne znajdują się w Warszawie i Lublinie. Chętnych jest zazwyczaj więcej niż miejsc, więc kandydaci rejestrują się w ośrodkach bardziej oddalonych od miejsca pracy lub studiów. Obcokrajowcy planujący studia lub pracę w Polsce zwracali uwagę, że w tej części kraju brakuje ośrodka egzaminacyjnego, a wyjazd do najbliższego - jest kłopotliwy (egzamin trwa dwa dni). A tu koniec problemów!

Egzaminy z języka polskiego przeprowadzać będzie Politechnika Białostocka. To jedyny ośrodek w Polsce północno-wschodniej posiadający takie uprawnienia do przeprowadzania certyfikatowych egzaminów z języka polskiego jako obcego. Decyzję wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obecnie na liście takich certyfikowanych ośrodków w kraju i zagranicą znajduje się około 40 podmiotów, w tym Studium Języków Obcych PB. Egzaminować mogą m.in. Czarnomorski Uniwersytet Narodowy im. Petra Mohyły na Ukrainie, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Uniwersytet Turński we Włoszech, Polska Macierz Szkolna na Białorusi. W Polsce uprawnienia mają np. Uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, Śląski, Łódzki, Wrocławski, Opolski, Rzeszowski i Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Politechnika Warszawska.

SJO PB złożyło wniosek do MNiSW w odpowiedzi na zapytania pracowników białostockich firm o egzaminy w naszym regionie. Najbliższe ośrodki egzaminacyjne znajdują się w Warszawie i Lublinie. Chętnych jest zazwyczaj więcej niż miejsc, więc kandydaci rejestrują się w ośrodkach bardziej oddalonych od miejsca pracy lub studiów. Obcokrajowcy planujący studia lub pracę w Polsce zwracali uwagę, że w tej części kraju brakuje ośrodka egzaminacyjnego, a wyjazd do najbliższego - jest kłopotliwy (egzamin trwa dwa dni).

Państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego są przeprowadzane od 2004 roku. Certyfikat taki jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego. Do egzaminu przystępują osoby, które chciałyby udokumentować poziom swej biegłości w języku polskim. Najczęściej czynili to dotychczas cudzoziemcy studiujący lub pracujący w Polsce, ale ostatnio zgłasza się także wiele osób pragnących poświadczyć znajomość języka polskiego przy staraniu się o polskie obywatelstwo (na podstawie Ustawy o obywatelstwie polskim). O certyfikat zabiegają też Polacy przebywający na stałe poza granicami kraju, którzy w znajomości języka polskiego widzą swój silny atut na światowym rynku pracy.

Coraz częściej certyfikat językowy wymagany jest od zatrudnianych w Polsce cudzoziemców w przypadku zajmowania przez nich stanowisk, na których posługiwać się będą językiem polskim. Ma to miejsce między innymi w służbie zdrowia (np. Izby Pielęgniarskie oczekują od obcokrajowców zatrudnianych w polskich szpitalach i przychodniach poświadczenia znajomości języka polskiego na poziomie B1) czy służbie cywilnej (od obcokrajowca, podejmującego w Polsce pracę w służbie cywilnej oczekiwany jest certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie B2).

Zainteresowanie egzaminem rośnie również wśród młodzieży klas maturalnych np. w Niemczech, na Białorusi czy w USA. Władze oświatowe niektórych krajów uznają poświadczenie znajomości języka polskiego, jako kolejnego języka obcego, za dokument uprawniający do uzyskania dodatkowych punktów w trakcie egzaminu maturalnego.

Certyfikat zdobywają też zagraniczni studenci odbywający w Polsce studia lub cudzoziemcy starający się o miejsce na polskiej uczelni. Certyfikat zwalnia osoby planujące dalszą naukę w Polsce z językowych kursów przygotowawczych przed rozpoczęciem studiów.

Nauczanie języka polskiego jako obcego na Politechnice Białostockiej odbywa się od 10 lat. Zajęcia prowadzi Studium Języków Obcych, a od 2015 roku Centrum Języka i Kultury Polskiej "Polish Lab", które zostało utworzone w strukturach SJO PB. Centrum ma zróżnicowaną ofertę począwszy od kursów dla początkujących (80, 60, 30 godzin) po intensywny kurs B2 (150 godzin w semestrze). Z kursów korzystają najczęściej studenci zagraniczni, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Słowacji, Chin, Zimbabwe, Indii, Bangladeszu, Algierii. Kursanci z krajów słowiańskich najczęściej wybierają zajęcia na wyższym poziomie - dla nich lektorzy organizują zajęcia dobierając poziom i treści do indywidualnych potrzeb grupy."Polish Lab" przeprowadza także wykłady i warsztaty w języku angielskim na temat kultury polskiej. Warto dodać, że nasi nauczyciele za letnie intensywne kursy języka polskiego dla uczestników programu Erasmus otrzymali nagrodę w konkursie Eduinspiracje 2013, a ich działalność została opisana jako przykład dobrych praktyk na stronie Komisji Europejskiej.

- Naturalnym kierunkiem rozwoju Studium Języków Obcych było wprowadzenie do naszej oferty języka polskiego jako obcego. Nasz dorobek w dziedzinie nauczania polskiego został doceniony, dzięki czemu przyznano nam te prestiżowe uprawnienia - wyjaśnia Alina Jabłońska Domurat, koordynatorka "Polish Lab". - Teraz stoimy przed jeszcze większym wyzwaniem, gdyż przeprowadzanie egzaminów certyfikatowych będzie od nas wymagało umiejętności precyzyjnej oceny kompetencji językowych osób zdających. Dotychczas ocenialiśmy wyłącznie naszych kursantów, teraz jako otwarty ośrodek egzaminacyjny będziemy testowali wszystkich, którzy zapiszą się na egzamin w naszym ośrodku .

- Język polski zaczyna być coraz bardziej "trendy", lub mówiąc bardziej po polsku, popularny, co oczywiście wiąże się ze wzrostem atrakcyjności Polski jako miejsca do życia, pracy czy studiowania - ocenia Kierownik SJO PB Michał Citko. - Dobrze, że jako kraj odpowiadamy na to zapotrzebowanie, a my jako Studium cieszymy się, że możemy mieć w tym swój udział.

Pierwsza sesja egzaminacyjna planowana jest na 15-16 czerwca 2019, przewidywany poziom B1.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie